PALAVIK

 

PALAVIK-MIS ? MILLEKS ? KUIDAS?

Palavikuks nimetatakse kehatemperatuuritõusu üle 37-37.5 kraadi mõõdetuna kaenla alt. Pärasoole kaudsel mõõtmisel (imikutel ja ettevaatlikult) on näit keskmiselt 0,5 kraadi kõrgem.
Palavik on mingi haiguse tunnus, mitte iseseisev haigus. Sagedasemad palaviku põhjustajad on ägedad hingamisteede põletikud.
Palavik tekib organismi vastusreaktsioonina nakkusele, aidates nõnda kiiremini jagu saada nakkust põhjustanud viirusest või bakterist.
Palavikku ei tohi karta. Palavik kuni 38,5 -39,5 ja isegi kõrgem ei ole ohtlik. Palaviku tekkides ei tohiks kiirustada selle alandamisega.
Palaviku alandamine on vajalik kui sellega kaasub rahutus, üldine halb enesetunne, teadvuse- südametegevuse häired või kui varasemast on teada palavikupuhused krambid.
Käepäraseim vahend palaviku alandamiseks on aspiriin või paratsetamool tableti, siirupi, ravimküünla, limonaadi vm. kujul. Tähelepanu! Aspiriin ei sobi lastele alla 6-7 eluaasta. Seetõttu on soovitav igasse koduapteeki muretseda pigem paratsetamooli. Paratsetamool on tuntud ka tülenooli, pamooli, alvedooni, panadooli ja atsetaminofeeni nime all.
Paratsetamooli annustamisel on vaja arvestada ravimi hulka ja laste puhul ka kehakaalu. Soovitavad annused on täiskasvanutele ja üle 12 a. lastele 0,5 - 1 g ( 1-2 suurt tabletti) iga 4-6 tunni järel. Alla 12 a. lastele on soovitavaks annuseks 10-15 mg keha kaalu iga kilogrammi kohta kuni 5 korda ööpäevas. Näiteks on vaja alandada väikelapsel kaaluga 10 kg. palavikku, eeltoodu alusel korrutatakse 10 (kilo) 15 (milligrammiga) ja saame ühekordseks annuseks 150 mg. ( See on umbes veerand suurest tabletist) Selliseid annuseid tohib anda kuni 5 korda ööpäevas. Paratsetamool on siirupina, eriti sobiv väikelastele, seejuures on vajalik lähtuda pakendil toodud juhendist mis on igal ravimitootjal veidi erinev. Mõnekuustele laste on sobiv ravimküünal. Vajalik on teada, et paratsetamooli pärasoolekaudne annus on sama toime saamiseks suukaudsest 1,5-2 korda suurem.
Kui palavik püsib, hoolimata piisavast ravimi annusest on vajalik kehatemperatuuri alandamine füüsikaliste võtetega. Mõned soovitused. Mõnusamini on talutav keha ülehõõrumine toasooja veega. Haigevoodi kõrvale võetakse kausiga 1-2 liitrit toasooja vett. Käsi kastetakse vees märjaks ja hakatakse silitama algul lapse üht kätt kuni vee kuivamiseni, seejärel teist kätt, rinda, selga, jalgu kuni ring on täis. Selleks kulub aega u.10-15 min. Tekkiv vedeliku auramine kehapinnalt põhjustab naha- seejärel ka kehatemperatuuri alanemise. Võimalik on ka jahedaveepudelite asetamine kaenla alla ja kubemesse. Nendes piirkondades asuvad suured veresooned mille kaudu toimubki kehatemperatuuri alanemine. Kui eeltoodud võtted on toimeta ja lapse seisund halveneb võib kasutada ka mähkimist jaheda veega niisutatud linadesse.
Kui lapsel on kalduvus palavikukrampide tekkeks on vaja arstiga eelnevalt nõu pidamine. Selleks puhuks peavad kodus varuks olema veel mõned ravimid.
Tõstamaa Tervisekeskus | Nooruse 1 | telefon 44 71 940 | reg. nr. 10274684