MEID ON KOLM

MEID ON KOLM -

HAIGUS, PATSIENT JA MEEDIK

 

Iga meedik soovib anda oma patseintidele parimat võimaliku abi. Kuidas aga eesmärgini, hea enesetunde ja mure lahendamiseni jõuda, sõltub paljudest pisiasjadest. Neist kõige tähtsam on see, et patsient ja meedik teevad koostööd.

Igasugune koostöö on tõhus vaid siis kui lähtume aastate jooksul väljakujunenud  kindlatest reeglitest. Need on mõeldud selleks, et tagada võrdselt kõigile hea abi. Igal tööpäeval kohtuvad meedikud 30-40 patsiendi murega. Inimese jaoks on tema oma mure kõige suurem, kuid meedik peab need kõik enda jaoks ritta seadma. Samaaegselt paljude asjadega korraga tegelemisest ei tule välja midagi head.

Arst tegeleb haige murega teda läbi vaadates, analüüse määrates või protseduuri tehes. Ka siis, kui kabinetis on vaid arst üksi tegeleb ta ikkagi patsiendiga. Kokku tuleb võtta uuringute tulemused, koostada raviplaan, hinnata ravimite koostoimet ja vastunäidustusi, täita hulk dokumente.

 

Vastuvõtule tulek algab selleks registreerumisega. Koos arutades leiame sobiva aja kas samal või mõnel teisel päeval. Sõltuvalt murest lepime kokku ka vastuvõtu kestuse, alates 15 minutist kuni isegi 1-2 tunnini. Registreeruda saab igal tööpäeval kell 8.30-9.00. Patsiendile on lihtsam helistamine telefonil 71940. Vastuvõtule aga saab alati ja ootamata kui tervisemureks on väga halb enesetunne, valu rinnus, kõrge palavik või juhtunud on tõsine vigastus verejooksu ning tugeva valuga. Sellises olukorras korraldame viivitamata töö ümber nii, et tagada parim abi, vajadusel kutsume appi päästeameti ja kiirabi.

 

Koduvisiite võetakse  vastu igal tööpäeval, kell 8.30-9.00 ja neid tehakse samal päeval kell 12-13. Peab aga meeles pidama, et arst on kõige targem tervisekeskuses, kui kasutada on põhilised analüüsid, südameuuringud, röntgenülesvõtted ja ka raamatud, telefon, arvuti ning internet. Kui vastuvõtule ei saa tulla, kuna pole transporti siis andke vaid teada ja leiame lahenduse.

 

Meie tervisekeskuses on võimalikud põhilised analüüsid verest, väljaheitest, uriinist ja teistest eritistest. Vastuvõtuajal on võimalik teha verest hemoglobiini, settereaktsiooni, puna ja valgevereliblede arvu; verevalemi; veresuhkru; C reaktiivse valgu määramine. Uriinianalüüs toimub 10 parameetrilise automaatanalüsaatoriga, võimalik on uriini külv ja haigustekitaja kasvu sedastamine. Väljaheitest on võimalik määrata veresisaldust ja erinevate ussimunade olemasolu. Enamus analüüse veeniverest saadame erinevatesse laboritesse üle Eesti, kohapeal võtame vere, eraldame sellest uurimiseks vajaliku osa ja toimetame selle laborisse, vastus saabub paari päevaga. Nii on võimalik vererasvade ja kolesterooli määramine, kilpnäärme; neerude, maksa jm. proovid. Sarnaselt käib igale naisele nii olulise uuringu, emakakaela vähiproovi teostus.

Uuringutest on võimalikud elektrokardiograafia, röntgenülesvõtted rindkerest, põskkoobastest, jäsemeluudest ja liigestest, keha pikkuse-raskuse mõõtmine, kuulmise uuring, kopsumahu hindamine, närvisüsteemi uuring, nägemisteravuse-, värvitaju- ja silma siserõhu määramine. Kasutada on mitmed küsimustikud haigusliku kurvameelsuse, ärevuse, unehäirete ja alkoholisõltuvuse täpsustamiseks.

Taastusravikeskuses on võimalikud järgmised protseduurid: ravivõimlemine, massaaz, ultraheli, laser-magnet-,diadünaamika ja ultralühilaineravi. Liiges-lihasvaevuste korral on võimalik ka muda ja parafiinravi.

 

Väikekirurgilistest protseduuridest on võimalikud kohaliku tuimestusega mädanike avamine; mõnede naha ja nahaaluskoe kasvajate lõikus; haavade ravi, vajadusel haavaservade lõikus ja naha ja nahaaluskoe erinevad õmblusvõtted. Arstil on väljaõpe kohaliku süsteraviportseduuride alal: õla; küünarnuki; randme; kukla; selja, põlve ja kanna erinevate haiguste ravimiseks raviaine manustamisega haiguskoldesse.

 

Erinevatest patsiendirühmadest on igapäevaseks tööks väikelaste haigustennetav vastuvõtt, kaalumine ja pikkusemõõtmine ning vaktsineerimine. Koostöös günekoloogiga on võimalik normaalse raseduse jälgimine. Oluliseks peame noorte nõustamist erinevate rasestumisvastaste vahendite kasutamisel ja suguhaigustest nakatumise vältimiseks. Vestluse ilmestamiseks on kasutada näitlikud vahendid.

 

Arstipõhitöö on haiguste ennetamine ja ravi. Tasu selle eest tuleb haigekassast kui on kehtiv ravikindlustus. Oleme tänulikud vallavalitsusele kes toetab meid kommunaalkulude katmisel. Kui vallakodanikul puudub haigekassakaart ja raha napib,  on ta alati oodatud tervisemure tekkides vastuvõtule, teeme põhiuuringud ja leiame lahendused edasiseks.

Arstiteadmised aga on vajalikud A ja B kategooria autojuhtide ja töötajate läbivaatusel kes ametitegevuses puutuvad kokku toiduainetega. See enam ei ole arsti põhitöö ja on tasuline. Tervisetõendi väljastamine on tasuline, selle hind on 100.- Tasuline on ka tõendite väljastamine kindlustusele jm instantsidele, hind on 50.-

Arst tahab aidata võrdselt kõiki abivajajaid, kehtiva tervishoiukorralduse tõttu aga on igal perearstil oma nimistu. Väljastpoolt nimistut patsientidele ei ole võimalik määrata kõiki uuringuid, selleks tuleb pöörduda oma perearsti poole. Patsiendid, kes on hiljuti elama asunud Tõstamaa valda ja soovivad külastada siinset tervisekeskust, täidavad avalduse ning ongi kõik korras.

 

MEID ON TÕESTI KOLM-

PATSIENT, MEEDIK JA HAIGUS

 

LÕPPTULEMUS SÕLTUB SELLEST,  KELLE POOLE ASUB PATSIENT

 

TEHKEM KOOSTÖÖD !!!

Madis Veskimägi

Tõstamaa ArstTõstamaa Tervisekeskus | Nooruse 1 | telefon 44 71 940 | reg. nr. 10274684