Elades igapäevast elu ja olles samas ka hea tervisega tundub meile kõik ravimite ja meedikutega seonduv olevat üleliigne Ollakse veendunud selles, et midagi ei juhtu, vähemalt mitte enda ja oma pereliikmetega. Kui aga siiski juhtub haigus tabama ollakse topeltähmis: mis on nüüd juhtunud ja mida kasvõi vaevuste leevendamiseks võtta Kodus pole ju midagi! Seda viimast lauset olen patsientidega vahetult või telefoniteel suheldes pidanud kuulma oi kui palju. Võib ju küsida, kas on mõtet koju ravimeid üldse muretseda, haigusi on ju nii palju.. Meditsiinis kehtib kuldne seaduspärasus: sagedasemad haigused esinevad sagedamini. Seda reeglit silmas pidades soovitan igas kodus hoida põhhilisi ravimeid ja vahendeid mis oleksid esmased kasutamiseks paljude sagedasemate murede korral Järgnevalt ongi esitatud ravimid koos näidustuste ja annustega mis peaksid olema igas koduapteegis. Ravimite valikul on lähtutud eelkõige universaalsusest kõigile nii väikelastele ja vanuritele, soodsast hinnast ja hõlpsast kättesaadavusest apteekide käsimüügiletist.
Ravimil on valuvaigistav ja palavikku alandav toime. Niisiis on üheks näidustuseks kõrgenenud kehatemperatuur. Meeles tasub pidada seda et palavik on organismi kaitsereaktsioni avaldus ja seda ei tasu kohe alandama hakata. Palavikku võiks alandada siis kui:
Paratsetamooli teiseks toimeks on valuvaigistav mõju. Sellised valud oleksid väiksemate traumadega kaasnev valu, menstruatsioonivaevused, hambavalu, pingepeavalu vaimsest ülekoormusest või kehvas valguses töötamisest jm.
Paratsetamool võiks olla kodus nii tabletidena kui imikutele paremini sobivamate ravimküünaldena ("zups - ja valmis"). Tavaannus täiskasvanutele on 0,5 g vajadusel, annust võib suurendada kuni 6 tabletini päevas. Väikelastel on oluline arvestada kehamassi ja vanust: imikutele vanuses 2...12 kuud 100 mg 2-3 x ööpäevas; väikelastele 1-5 aastat 200 mg 2-3 x ööpäevas ja suurematele lastele 6..12 a. 400 mg ööpäevas. Võib meeles pidada ka ravimi annust 15-20 mg lapse kehakaalu iga kilogrammi kohta. Ravimküünal on saadaval 80; 125 ja 250 mg annustes. Kui laps juba neelab, võib soovitada vajaliku koguse ravimi puruks hõõrumist ja segamist suhkru või moosiga. Nii on ravimi hind oluliselt odavam võrreldes ravimsiirupite ja küünaldega.
Paratsetamooliga on sarnane toime üle sajandi inimesi aidanud aspiriinil kuid viimane ei sobi väikelastele kuni 6 eluaastani, raseduse ja mao-seedetrakti haavandite korral. Paratsetamool on seega universaalsem. Paratsetamoolile on erinevad tootjafirmad mõtelnud välja erinevaid nimesid, sellest ei maksa segadusse sattuda sest toimeaine on üks ja seesama. Mõned nimetused on: Calpol, Coldrex, Dafalgan, Eferalgan; Grippostad, Pamol, Panadol, Rivargyl, Tylenol.
ETTEVAATUST! Paljud nn.külmetuse rohud (Coldrex jt)sisaldavad ühe komponendina paratsetamooli, kui kasutada neist mitmeid erinimelisi ja samas võtta juurde mõne eeltoodud nime all paratsetamooli võib organismi jõudev ravim põhjustada mürgistusnähte ja raskeid organkahjustusi. Seetõttu tutvuge alati ravimi koostisega, ükskõik kui ahvatlev selle reklaam teleris paistab.
ÄGEDA NOHU TILGAD
Kui on tabanud hingamisteede viirusinfektsioon kaasneb sellega sageli ka ka ninakinnisus või tugev nohu mis võib olla vägagi häiriv. Neid vaevusi saab leevendada lühiajaliselt, mitte üle 5-6 päeva kasutades ninatilkasid mis paikselt alandavad ninalimaskesta turset. Ravimi toimeaine on sarrnane kuid nimed apteekides erinevad: Xymelin, Sanorin, Naftisiin jt. Neid toodetakse kahes kanguses: 0,05 ja 0,1 % lahusena. Esimene sobib lastele 2-10 aastani ja teine täiskasvanutele. Ravim on saadaval nii tilkadena kui sprei ehk aerosoolpakendis. Ravimit manustatakse 3-4 x päevas, soovitav on peale seda lamada mõni minut- nii on toime mõjusam.
AKTIIVSÖE TABLETID
Näidustuseks on kõhupuhitus, seedehäired harjumatust või veidi riknenud toidust. Annus täiskasvanutele on 1-2 tabletti 3-4 x päevas, lstele ½ tabletti 2-3 x päevas, samaaegselt on soovitav pidada säästvat dieeti.
ALLERGIA RAVIM
Kui pereliikmetel on teada allergiliste reaktsioonide võimalus kas siis mesilase hammustusest, õietolmust või koduloomadest siis on sellised ravimid kodus hädavajalikud. Saadaval on need ravimid mitme erineva põlvkonnana, uuemate eeliseks on vajadus kasutada neid vaid 1 x päevas, samuti ei tekita need igapäevast tegevust häirivat unisust. Käsimüügi ravimitena on saadaval tavliselt 10 kaupa pakitult, suurema koguse jaoks on vajalik retsept, siis kehtib ka soodustus. Soovitada võiks uuemaid ravimeid: Claritin, Zyrtec jt. Apteeker võib täpsustada nende annustamist lastele.
VESINIKÜLIHAPENDI 3% LAHUS
Vahend sobib marrastuste -haavade desinfitseerimiseks. Seda tasub teha alati nende tekkimisel, et ära hoida hilisemaid võimalikke tüsistusi.
HAIGUSTEKITAJATEVABA HAAVAPLAASTER
Väiksemate haavade-vigastuste puhtaks katmiseks. Plaaster on pakitud ühekaupa õhukindlas kotikeses. Sobib suurepäraselt ka kaasavõtmiseks reisile.
PUHAS SIDE
Erinevates laiustes 5; 10; 15 cm sidemed haavade sidumiseks.
JÄÄKUUBIKUD
Igas kodukülmakapis peaks olema alati saadaval jääkuubikukilekotid seda mitte niivõrd jookide jahutamiseks kui kasutamiseks põrutuste, venituste, liigesetraumade ka luumurdude esmaabiks. Väga sage viga mis tehakse traumade korral on nende määrimine viina, spordisalvi ja teiste soojendavate ainetega. SEDA EI TOHI TEHA. Need ained põhjustavad veresoonte laienemist, soodustavad turse teket ja valu tugevnemist. Iga värske trauma vajab külma ja rahu, alles trauma järgselt 3-4. päeval võiks kasutada soojendavaid vahendeid.
PANTENOOL
Saadaval nii salvi kui erosoolvahuna. Suurepärane kergete põletuste raviks mis on tekkinud kas liigsest päikesest, kuumast veest vm. põhjustest. Tasub meenutada, et kergemate põletuse esmaabi vahend on külm vesi. Põletusele lasta joosta 15-20 minutit lihtsalt külma vett- kaob valu ja põletuse kolle väheneb.
KEEDUSOOL ja SÖÖGISOODA
Kui haigusega kaasneb tugev oksendamine ja "tavaline vesi ei seisa sees" on soovitav kasutada mineraalide kao asendamiseks kasutada soola ja sooda lahust. Selleks võtta 1 l keedetud toasooja vett, lahustada selles 1 teelusikatäis keedusoola ja 1 teelusikatäis söögisoodat, maitset võib parandada glükoosi lisamisega- 3-4 teelusikatäit liitri lahuse kohta. Lahust juua väikeste lonksudega kuni 1-2 liitrit päevas.
ANTIBIOOTIKUM
Kui patsient elab päris kaugel apteegist, arstist ja telefonist on teinekord mõistlik mõte muretseda koju nn.põletiku rohi ehk antibiootikum. See on juba retseptirohi, mida saab arstilt. Alati tasub koos läbi arutada millal ja mismoodi neid kasutada. Vajadus selleks on ainult erandjuhtudel. Antibiootikumi näidustuse selgitamiseks tavaliselt peab tulema arsti vastuvõtule, kus haige vaadatakse läbi ja tehakse mitmeid analüüse, et valida kõige õigem ravim.
SÜDAMEVAHENDID
Pere vanemate liikmete tervisemured võivad lähtuda südamest. Käsimüügiravimitest on saadaval nitroglütseriini tabletid. Selle näidustuseks on tuima, suruva või pigistava valu teke laial alal rinnakutagusel alal. Selle tekkel asetada 1-2 tabletti keele alla ja hoida nnende imendumiseni. Valu kaob mõne minutiga, vajadusel saab annustamist korrata. Kui valu püsib 20-30 minutit tuleb viivitamatult võtta ühendust arstiga. Nitroglütseriini kõrvaltoimeks võib olla mõnikord pulseeriva iseloomuga peavalu. Teiseks ravimiks on saadaval korvalool või valokordiin. Aitab erutusega kaasneva südamepeksluse ja rütmihäirete leevendamiseks. Kui mure püsib, võtta ühendust arstiga.
RAVIMTAIMED
Paljusid vaevusi saab leevendada edukalt taimsete vahenditega. Soovitada võib järgnevaid: