RÖNTGENDIAGNOSTIKA

Röntgenseadmeks on mobiilne radiograaf 12P5. See on saadud vabrikupakendis Jõgeva Meditsiinieritehnika laost. Sarnane seade on olnud varemalt kasutusel aastaid TÜ Kopsukliinikus, Mustamäe Haigla IRO-s  ja Tallinna Pelgulinna Haiglas palatiröntgenina. Röntgenseadme lahutamatu osa on hajukirtefiltriga kassetistatiiv, mida saab vastavalt vajadusele kasutada röntgenlauana (ülesvõtted jäsemetest) kui püststatiivina( ülesvõtted rindkerest, nina kõrvalkoobastest, liigestest). Nähtava tulemuse- röntgenogrammi töötlus toimub ilmutusautomaadis. Tundub uskumatuna aga ajakulu valmis röntgenogrammi saamiseks on umbes 5 minutit, patsient ei pea selleks eraldi raviasutust külastama ja tulemus on võimalik kohe sobitada kliinilisse pilti.              

Röntgenseadme olemasolu võimaldab oluliselt enam aidata vastuvõtule pöördunuid, nii osutub võimalikuks jäsemetraumade, metalliliste võõrkehade, kauakestva väsimuse, palaviku, köha, ninahingamistakistuse, liigesvaevuse jt probleemide täpsustamine. Röntgenogramme on võimalik "digitaliseerida" ja nii saab neid saata e-postiga erinevate spetsialistide konsultatsiooniks. Siit on välja arenenud nn. meilikonsultatsioon, nii leiab aset 2-3 konsultatsiooni nädalas juhtivate spetsialistidega. Nii on osutunud võimalikuks vähendada pea poole võrra aega ja kannatustnõudvaid tavakonsultatsioone. Eriliseks pean koostööd radioloog dr.Kalvi Veileriga, ortopeed-traumatoloog dr.Aldin Talvinguga, nina-kõrva-kurguhaiguste spetsialisti prof.Mart Kulliga ja reumatoloog dr.Andres Pillega.

Seniste pingutuste märksõnadeks on KVALITEET JA KIIRGUSOHUTUS PATSIENDILE JA MEEDIKUTELE. Röntgenseade asub selleks spetsiaalselt kohandatud ruumis, plii uikse taga. Töötava seadme korral süttib hoiatav tulikiri ja puldinupp asub u. 8 m kaugusel. Kiirgusfoon võrdub loodusliku fooniga.  Seadmega töötab radioloogiaõdede spetsialiseerumiskurusused läbinud velsker Eve Käär ja pilte hindab kõrgema kategooria radioloog dr.Kalvi Veiler Järvamaa Haiglast. Igal reedel saadame postiga möödunud nädalal teostatud röntgenogrammid koos saatekirjaga radioloogi konsultatsiooniks. Saatekirjal on esitatud andmed haigusest ja probleemist ning perearsti esmane interpretatsioon. Röntgeniarst vaatleb tavaviiisiliselt röntgenipilti, tutvub täiendavate andmetega ja langetab oma otsuse. Kvaliteedi tagamiseks on ka käimas huvitav koostöö: kolleeg hindab ka pildi kvaliteeti ja esmase tõlgenduse ühilduvust.

Nii röntgenseade kui kogu pildivalmimise protsess on tunnistatud Eesti Kiirguskeskuse poolt kvaliteetseks, seda kinnitab sertifikaat. Röntgenseadmega töötab radioloogiaõeks spetsialiseerunud tervisekeskuse töötaja Eve Käär. Kiirguskoormus patsiendile on viidud tänu tundlikele filmidele-tugevdusekraanidele minimaalseks, näiteks on ekspositsiooniaeg rindkereülesvõttel 0,04-0,06 sekundit, vt. ka reziimid. Teadustööna on läbi viidud uurimus eesmärgiga hinnata perearsti pädevust röntgenogrammide esmasel hindamisel, selgus et perearsti ja radioloogi hinnang ühtib 94,5% juhtudest. Sellest valmis ka ettekanne Maailma Perearstide Kongressil, USA-s, Floridas, 13-17.10.2004. Röntgeniseadme ostust, kabineti rajamisest ja täpsema ülevaate saamisest igapäevatööst ja mitmetest mõtetest annab ülevaate artikkel "Röntgendiagnostika perearstipraksises- on see võimalik!?" ajakirjas "Moodne Meditsiiin".

Tõstamaa meditsiiniajaloos ei ole "vene ajal" olnud töötavat röntgenseadet, kuigi katsetatud seda oli. Aastatel 1.09.1996-10.06.2007 tubli tööd teinud seade ei sobinud kiirguskeskuse hinnangul edasiseks tööks, kuna seade oli moraalselt vana, sellel puudus CE tähis, kuigi seadme tööparameetrid ja kiirgusohutus vastasid kehtivatele nõuetele. Alates 15.08.2007 viidi lõpule uue statsionaarse ehk haiglaröntgenseadme paigaldamine. Seadme kasutamine võimaldab iganädalaselt diagnoosi täpsustada ja koostada õigema raviplaani 10-15 patsiendil. See on eriti väärt traumade ja atüüpiliste hingamisteede infektsioonide täpsustamisel.
Seadme paigaldas AS ORIOLA röntgeninsener hr. Peeter Vaino. Transporditöödel oli abiks hr. Henn Algpeus ja Tõstamaa Teedevalitsuse ning Päästeameti mehed. Suur tänu neile.

Radiograaf koos lauaga

Vaade kabinetile. Hästi on ära mahtunud nii röntgenilaud, püststatiiv ja generaator. Juhtpult asetseb väljaspool kabinetti.Järgnevalt ülevaade peamistest ülesvõttepiirkondadest ja olulisest leiust.

Parempoolne kopsupõletik


 

Parema kopsu pahaloomuline kasvaja


Vasku kopsu lagunev kopsukasvaja, abstsedeerumine


Vasakpoolne põskkoopa põletik


Ninaneelumandli ehk adenoidi märkimisväärne suurenemine. Muutus on hästi jälgitav tänu kontrastainega ülesvõttele.


Labakäsi


Labakäsi. Nähtav on III sõrme lõpplüli luksatsioon


 

Raskekujuline puusaliigeste kulumine


Vasaku põlveliigese kulumine ( ekraanil parempoolne liiges)


II metatarsaalluu murd


 Tõstamaa Tervisekeskus | Nooruse 1 | telefon 44 71 940 | reg. nr. 10274684