KOOLITUS

Möödunud tööaastatel on olnud au viia läbi mitmeid kursuseid-seminare arstiteaduskonna tudengitele- residentidele ja perearstidele mitmetel teemadel: erakorraline tegevus, väikekirurgilised protseduurid, diagnostika perearstitöös jt. See kõik on innustanud seda teemat põhjalikumalt uurima, tutvuma kirjandusega ja veelgi arendama õppematerjale.

Kursuste ajaloost niipalju, et perearstide konverentsil oktoobris 2003 pöördus minu poole dr.Vivian Alles sooviga tulla päris ametlikult Tõstamaale tutvuma töökorralduse, erinevate uuringute ja väikekirurgiliste protseduuridega. Ettepanek oli samaaegselt jahmatav ja huvitav väljakutse. Koos arutasime mõtet prof.Heidi-Ingrid Maaroosiga, kes andis kursusele oma heakskidu. Nii sündiski nädalane koolituskursus "Süvakäsitlus esmasel vastuvõtul". 2003 aastal toimus neid kursuseid 2, jaanuaris ja aprillis.

Senisest kogemusest ja ettepanekutest on aastaks 2004 tehtud mõned muudatused. Senitoimunud kursustest, vaba aja programmist, ööbimistingimustest ja uutest kavadest saab ülevaate klikates alammenüüsid.

Kursuste peamiseks ideeks on tutvustada kõike nii teoreetiliselt kui praktiliselt, otse igapäeva töö näidetel. Kolleegid on eemal oma tavarutiinist looduskaunis ja rikkaliku kultuuriloolise taustaga maakohas, ka see omab suurt väärtust. Alati ei saa garanteerida "põnevaid" patsiente, kuid senistel kursustel on meil päris vedanud.

Täienduskursused Tõstamaal toimuvad koostöös Tartu Ülikooli Arstiteaduskonna Täienduskeskusega. Igal kursusel osaleja sab tunnistuse. Ametlikult on tegemist statsionaarse individualõppega, st. osalejate arv on väike, 3-5. Olenevalt kursuse mahust saab osaleja 20-30 täienduspunkti ja vastava tunnistuse.

Kursustele sihtrühmaks on  perearstid ja pereõed. Olen veendunud, et perearstikeskus saab hästi toimida vaid meeskonnatööna, kus igal liikmel on oma kindel osa.

On väga hea meel tõdeda, et tee Tõstamaale on leidnud kollegid risti-põiki üle Eesti: Ruhnust Roela ja kohtla-Järveni ning Tallinnast-Raplast-Vigalast tabivere ja Tartuni. Siin-seal kohtudes peremeedikutega ikka küsitakse uute kursuste järele. See annab tuge nende jätkamisel.

PILDIMEENUTUS KURSUSTELT

Jaanuar 2004.  ESIMENE KURSUS TÕSTAMAAL " SÜVAKÄSITLUS ESMASEL VASTUVÕTUL". Täitsa juhuslikult tuli meid inspekterima dr.Rifat Atun( vasakul) Maailma Tervishoiu Organisatsioonist, tema kõrval seisab dr.Maret Tamme Raplast, dr.Madis Veskimägi, dr. Vivian Alles, härra sotsiaalministeeriumist ja dr.Tõnis Nurk Roelast.

Ninaneelu kontrastülesvõte

Meilipõhine konsultatsioon: patsiendi näo ja hambumuse jäädvustamine ( foto dr.Tõnis Nurk)

Aprill 2004. Dr.Anneli Kalle ( esiplaanil) ja vasakul dr.Kaja Arbaiter TAllinnast, dr.Madis Veskimägi, pereõde Ene Rahurand ja dr.Susanna Kari Kuusalust

 

Peahaava kirurgiline korrastus, vt. ka lähemalt

Dr. Anneli Kalle, Kondi Robert Tõstamaa koolimütsiga ja dr.Kaja Arbaiter

Sama seltskond. Ekskursiooni juhatab auväärne koolmeister Elli Teras ( paremal)

JAANUAR 2005

Dr.Reet Adamsoo Ruhnust ( vasakul) ja dr.Minija Pääslane Tabiverest

Universaalne õlavarre-õla-rangluu fikseerimisside. Analoog Desault sidemega, kuid on korduvalt kasutatav, lihtne asetada ja mugav nii patsiendile kui meedikule


Köhiv ja kahvatu pisipreili vastuvõtul. Kliinilises veres Hgb 99, MCV 67 ja leukotsütoos 13,5. Antibakteriaalse ravi vajaduse otsustab CRV väärtus

CRV väärtus < 8 mg/l. Antibiootikumi ei ole vaja


Ah see konks minu kannal teebki neid valusid ! Nii nendib rahulolev patsient, kes on saanud teada oma vaevuste põhjuse.


2x3 cm tihke tükk rinnas, nahk selle kohal sidrunikoore fenomeniga, sissetõmbega. Lisaks palpeeritav supraklavikulaarne tihke-vetruv lümfisõlm 1,5x2 cm. Leid ülikahtlane pahaloomulisuse suhtes.

Selgust aitab tuua punktsioon-aspiratsioonbiopsia. Nõel 1,4x50 mm on viidud sõrmedega fikseeritud tihkendisse.

Süstlasse õnnestub saada materjali 1,4x8 mm. Protseduuri korratud teisest suunast ja lümfisõlmest. Materjalist valmistatud preparaat tsütoloogiliseks uuringuks. Posti vahendusel jõuab see Eesti Onkoloogiakeskuse laborisse  järgmisel päeval.


70 a meespatsient. Rasunäärme tsüsti lõikus. Käimas on tsüstikestade eemaldamine. See polnudki nii lihtne, kuna tegemist oli suurema tsüstiga kui nahka kombeldes tundus. Selgust aitab tuua histoloogiline uuring Tartu Ülikooli Biomeedikumi patoloogialaboris.


Vanem proua ja probleemiks on  kroonilise neeruvagnapõletiku ägenemine. Ultraheliuuringu eesmärgiks on hinnata neerude kuju, suurust ja neeruparenhüümi ehhogeensust.


Dr.Minija Pääslane viib läbi laktoosi koormustesti. Hetkel joob kolleg 400 ml vett milles on lahustatud 50 g laktoosi. Veresuhkrutase enne laktoosi tarvitamist on 4,6 mmol/l. Peale laktoosi tarbimist peab veresuhkrutase tõusma 1 tunni jooksul rohkem lui 1,1 mmol/l. 20 minuti möödudes on veresuhkur 7,8 - hüpolaktaasia on välistatud.


Käimas on "Eurofit" test täiskasvanutele. Kolleeg hämmastab oma aeroobse töövõime näitajatega, selle väärtus maksimaalse ealise pulsisageduse juures on 206W ja maksimaalne hapnikutarve 44 ml/min/kg. Fitness indeks on 65.

Lihtsam võimalus füüsilise töövõime hindamiseks on kaheastmeline PWC 170 step-test. Lihtsa valemiga, mis arvestab astme kõrgust, korduste arvu minutis ja uuritava kehamassi saab välja arvutada töö võimsuse. Valemiga aga saab tuletada töövõime pulsisageduse juures 170. Kolleegil on see 260 W. Väga hea tulemus !


Külastus taastusravi kabinetti ! Taustal on näha patsiendid ja protseduurid: õlavöötme massaaz ja fonoforees ketoprofeengeeliga.


Ekskursioon Tõstamaa Mõisakool-Häärberis. Kolleegid imetlevad aula lage ja laemaale

Hetk korstnasaalis. Ekskursioonijuhiks on auväärt koolmeister pr. Elli Teras.


Kohtumine vallavanem, hr.Toomas Rõhuga. Arutatakse koostööd omavalitsuse ja tervisekeskuse vahel.


Hetk kursuse tunnistuste kätteandmiselt. Vasakult paremale: dr.Minija Pääslane, velsker Eve Käär, dr.Madis Veskimägi ja dr.Reet Adamsoo.


MÄRTS 2005

Dr.Krista Pinka Raplast, pereõed Jevgenia Molokova ja Karmen Rikkonen ning dr.Piret Tammist Tallinnast, Nõmmelt.

 

Hetk jutuajamiselt auväärse prouaga Manilaiult ( rahvariidest seelik) ja tema tütrega. Peale meditsiinilise probleemi lahendamist oli jututeemaks jaanuaritorm 2005. Midagi sellist ei ole varem Manilaiul juhtunud kinnitab 73 a. patsient, ka tema ema-vanaema ei ole sarnast tormi ja üleujutust kirjeldanud.


Kursusel osalejad: dr.Valeri Mizer, dr.Imre Kitt, dr.Madis Veskimägi, dr. Rimma Prutjan, pereõed Jelena Klishina ning Kiira Ivanova ja dr. Natalia Loginova


Maitsev lõunasöök kohvikus "Sauli äri"


Hetked seminarilt. Hoolsalt vaadates on ekraanil pilt sissekasvanud varbaküüne kiilekstsisioonist

Siin aga on näha etapp rasutsüsti lõikusest. Tsüstikest on prepareeritud ja toodud naha pinnale.


See pole mitte "dr.Tulpi anatoomia" vaid hetk enne õlapiirkonna lipoomilõikust


Palpeeritav on u. 20 mm diameetriga liigutatav, elastne  nahaalune struktuur.


Tuumori massi eemaldamine. Makroskoopiliselt on tegemist healoomulise rasvkoekasvaja- lipoomiga.


Hetk taastusravikabineti tutvumisel. Vasakult teine on taastusraviõde Rita Algpeus. Muuseas on ka Rita Kohtla-Järve tüdruk.


20-22.09.2005 toimus taas kursus väikekirurgiast. Kursantideks kolleegid Viljandist, Riina ja Pille. Seminaridel arutasime läbi kogu õppematerjali, praktilise poole pealt avanes võimalus läbi viia rida protseduure. Müofastsialgiliste trigerpunktide süsteravi, plantaarfastsiidi ja deltoidligamentiidi süsteravi. Lagipea piirkonna rasutsüsti eemaldamine ( nahalõige, tsüstikesta avastamine ja ekstirpatsioon, nahahaava suturatsioon). Kroonilise säärehaavandi ravikuluga tutvumine alates kirurgilisest nekrektoomiast kuni "punase" staadiumi ravist "Mepitel" haavaravitootega. Eriliseks kujunes nekroosi eemaldamine 68 a. meespatsiendi II varbalt. Selgus, et varba distaalne osa on täielikult kärbunud, seetõttu oli vajalik varba amputatsioon proksimaalse falangi tasandil. Patsient vabanes mitmeid kuid kestnud valust. Patsienti on hiljuti konsulteerinud ka veresoonte kirurg, kes hetkel ei pidanud veresoonte rekonstruktiivset lõikust põhjendatuks.

Õppepäevadel nähtud protseduurid ja ekskursiooni Tõstamaa Mõisakooli püüdsime ka videolindile. Kellel huvi, andku vaid märku, leiame lahenduse.

Rõõmsad tohtrid: Riina, Pille ja Madis. Taustal väikekirurgia kabinet, veidi sassis kapipealsetega. Parempoolse kapi peal on aastate jooksul kogunenud kenake makropreparaatide kogu.


TÄIENDUSKURSUS "SÜVAKÄSITLUS ESMASEL VASTUVÕTUL" 07.11-11.11.2005

Lõppenud täienduskursuse tunnuslauseks on "rida ootamatuid leidusid". Seetõttu sai praktilise töö näitel tutvustada diagnostilise seadmepargi ja laboritestide efektiivsust. Patsiendi läbivaatusel ei tekkinud tihtipeale kahtlust tõsisema patoloogia või muude seisundite suhtes. Olukord aga muutus kui sai tehtud põhilised uuringud- meedikutena jäime imestusega vaatama labori-, ultraheli või röntgenuuringu leidu. Sageli sai arstlik mõte hoopis uue suuna, mille täpsustamiseks saime käigult teha uusi uuringuid. Sekka ka mitmed väikekirurglised protseduurid. Täienduskursuse teoreetilise poole pealt algas ja lõppes iga päev seminariga instrumentaalsetest, laboratoorsetest funktsionaalsestest ja psühhomeetrilistest uuringutest. Ehk kõige selle põimimine läbivaatusel saadud mõtetega, see ongi süvakäsitluse idee. Süvakäsitluse aluseks aga on perearsti ja kogenud velskri koostöö. Õppenädalal käis arsti vastuvõtul 46 patsienti, teist samapalju aga velskri iseseisval vastuvõtul.

MÕNED HAIGUSJUHUD

 • Vanem meespatsient 3 nädalat kestnud seljavaluga. Valu on erinev senisest "radikuliidist", esinedes öösiti. Selgus kiirenenud SR, see andis idee uuteks uuringuteks. Uriinitestis erütrotsütuuria. Ultraheli uuringul vasakpoolne neeruvaagna laienemine, markantne eesnäärme suurenemine, jääkuriin. Vaagna-lülisamba röntgenogrammid patoloogiata.
 • 35 a naispatsient pöördus 3 nädalat kestnud vahelduva palaviku ja köha tõtu. On üritanud püstijala saada terveks aga vaevused püsisid. Röntgenogrammil avaldub parama kopsu alasagara resorbeeruv pneumooniline infiltraat
 • 15 a neiu. Kaebused omased neeruvaagna põletikule, lisaks ka ebamäärased vaevused. Uriinis põletikuleid, ultraheliuuringus neerude struktuur iseärasusteta. Ootamatu leiuna selgus graviidsus suurusega 10-11 nädalat.
 • 86 a. naispatsient. Kaebus 2-3 nädalat kestnud "loksuvale tundele " kõhus. Patsiendi üldseisund hea, kõhu katsumisel patoloogiat ei ilmne. UIltraheliuuringul selgub mõõdukas astsiit, maksa parema sagara tsüst. Tõsise leiuna avastatud emaka-munasarja piirkonnas 10 cm tuumor. Bimanuaalsel läbivaatusel tuntav tuumor.
 • 52 a. meespatsient pöördus  valulikuse tõttu käelabas. Samas piirkonnas olnud 3 nädala eest trauma meisliga töötamisel, võõrkeha võimalus. Röntgenogrammil ilmnes võõrkeha 2x8 mm, see eemaldatud väikekirurgilisel protseduuril.
 • 53 a. naispatsient. Probleemiks väsimus, aeg-ajalt õhupuudustunne. Üldseisund hea. Läbivaatusel leid normis. Täisveretst normis. Koormusuuringul koormustaluvus tunduvalt üle keskmise, maksimaalne hapnikutarbimine 48 ml/min/kg, 13,7METi. Spirograafia normis enne ja pärast koormusuuringut.
 • 36 a. meespatsient pöördus valu tõtu vasakus õlas. Patsient oli eelmisel päeval rattaga kukkunud. Läbivaatuse alusel leitud vasaku rangluu "klahvisümptom". Röntgenogrammil rangluu või õlavarreluu murd puudus. Diagnoositav akromioklavikulaarsündesmoosi I-II astme rebendit. Selle raviks asetatud õlga fikseeriv ortoos.

Kolleegid hindamas röntgenogrammi. Abiks on käsiraamat normikohastest röntgenleidudest.

Asetatud on õlga fikseeriv ortoos

Sõrmehaava õmblus

Metallilise võõrkeha eemaldamine

 

Dr.Karin Lega pr.Elli Teras, dr.Margit Venesaar ja dr.Eerika Pukspuu  Tõstamaa Mõisakooli ees

Lõunasöök kohvikus. Paremalt vaadates velsker Eve, arstid Eerika, Margit, Karin ja Madis

 


          TÄIENDUSKURSUS "VÄIKEKIRURGIA EREARSTITÖÖS"              22.11-24.11.2005

Seekordne täienduskursus väikekirurgiast toimus novembri lõpupäevil. .Osalejateks seekord neli kolleegi: resident dr.Margit Venesaar ja perearstid dr.Vivian Alles, dr.Anu Vasar ja dr. Taimi Laasik. Dr.Vivian Allese julgustusel on muuseas ka alanud perearstide täindkoolitus Tõstmaal koostöös Tartu Ülikooli Arstiteaduskonna Täienduskeskusega.TLõppenud kursuse  märksõnadeks on rida erinevate väikekirurgiliste protseduuride praktiline teostamine. Naha papilloomi eemaldamine, ellipsekstsisioon ja nahahaava suturatsioon, materjali saatmine histoloogiliseks uuringuks, rasutsüsti eemaldamine,  müofastsialgiliste trigerpunktide kohalik süsteravi. "Kahjuks" ei olnud ühtegi patsienti kellel oleks olnud vaja ravida sissekasvanud varbaküünt. Teoreetiliste seminaride käigus töötasime läbi ligemale 1000 slaidi väikekirurgia kabinetist, sanitaariast, instrumentidest ja erinevatest protseduuridest.

Teoreetiline seminar

Papillomatoosse nahakasvaja eemaldamine alalõualt augustusbiopsia instrumendiga. Pildil on hetk naha läbimisest instrumendiga.

Nii eemaldatakse patoloogiline koeosa

Nahahaav on õmmeldud

Peapiirkonna rasutsüsti eemaldamine. Opereerib dr.Taimi Laasik ja assisteerib dr.Vivian Alles

Hetk kursuse lõpetamiselt. Käes on tunnistused ja 20 punkti. Vasakult paremale: dr.Margit Venesaar, dr.Taimi Laasik, dr.Madis Veskimägi, dr.Vivian Alles ja dr.Anu Vasar
14.02-16.02.2006 toimus taas täienduskursus "Väikekirurgilised protseduurid perearsti praktikas". Osalejteks kolleegid üpris kaugelt: dr.Sirje Sepalaan ja õde Anzella Semenovskaja Ämari Vangla meditsiiniosakonnast ja velsker Tiina Kaiv Põltsamaalt. Nagu tavaks kuulus kursuse õppeprogrammi teoreetiline osa, selle läbiarutamine on suhteliselt lihtne. Tunduvalt keerukam aga on praktilise töö korraldamine, see enam ei sõltu kuigivõrd kurusejuhendaja püüdlustest.  Kuid ka seekord meil "vedas", see tähendab, et nii mõnelgi patsiendil see-eest ei vedanud. Kõigest lähemalt:

 • 4 a poisspatsiendi lõuaaluse piirkonna haava desinfektsioon ja sulgemine steristripiga
 • 66 a. meespatsiendi kõhupiirkonna rasutsüsti eemaldamine. Patsient kirjeldas u 20 a. vältel nahaalust sõlmekest nabaaluses piirkonnas. Mõni kord on sõlmekesest eritunud nahapinnale halvalõhnalist rasva meenutavat eritist, enne pöördumist tekkis piirkonna punetus. Protseduuri käik: kohalik tuimestus-nahalõige-tsüsti tühjendamine-tsüstikesta avastamine ja eemaldamine-nahahaava sulgemine vertikaalõksikmadratsõmblustega
 • 48 a. naispatsient: õlaliigese vaevuse diferentsiaaldiagnoos. Kohalik süsteraviprotseduur m.deltoideuse enteesi piirkonda õlavarreluul.
 • Samal patsiendil selgus ka karpaalkanali sündroom- selle süsteravi protseduur.
 • 68 a. naispatsiendi kaenlaaluse piirkonna abstsessi täpsustamine ultraheli uuringul, patsiendi tagasikutsumine 2 päeva möödudes, kui abstsess on "valminud"
 • Huvitava kokkusattumisena pöördus erakorralist abi saama 35 a meespatsient. Olime just läbinud teoreetiliselt sõrme ja varba juhteanesteesia ja küüne eemaldamise põhivõtted. Siis helises telefon ja teatati patsiendi saabumisest, kes oli vigastanud ehitustööd tehes vasaku käe II-III sõrme. Läbivaatusel selgus II sõrme lõpplüli pikaldane haav, selle kulgemine küünealuskoes. Järgnev tegevus: sõrmede juhteanesteesia, vigastatud küüne eemaldamine, haava kirurgiline korrastamine ja suturatsioon. Kolleeg Tiina Kaiv tegi III sõrme juhteanesteesia, korrastas haava ja sulges selle strippidega. Kõik olime ülirahul: patsient, et sai abi ja kursusalased, et saime hea praktilise näite.

Nagu tavaks, kuulus Tõstamaal veedetud aja hulka ka Tõstamaa Mõisakooli külastus. Meeldejääv on dr.Sirje Sepalaane tunnustus: tegemist pole mitte ainult täienduskursusega vaid ka kultuurireisiga. Tõstamaa mõis ja selle ajalugu aitab mõista meie ajalugu. Ka seekord oli meie giidiks auväärt koolmeister pr.Elli Teras.

Kõhupiirkonna rasutsüsti lõikus. Tsüstikest on avastatud ja toimub selle eemaldamine

Aksillaarpiirkonna abstsessi intsisioon

35 a. meespatsient. Vasaku käe II-III sõrme lõppfalangi pehmete kudede saevigastus. Nimetissõrme haav kulgeb osaliselt ka küünealuses piirkonnas, seetõttu otsustatud parema raviefekti saavutamiseks küüs eemaldada.

Sõrme juhteanestesia on väga efektiivne. Küüne eemaldamine ja haava korrastus-suturatsioon on patsiendile valutu

Haavad ongi kirurgiliselt korrastatud ja sutureeritud.

Rahulolev patsient ja meedikud. Seisavad vasakult õde Anzella Semenovskaja, dr.Sirje Sepalaan ja velsker Tiina Kaiv.

Hetk Tõstamaa mõisakooli õpetajate puhketoas. Pildimeenutus mõisavalitsejatest.

Hetk õhutsöögilt külaliskorteri puhketoas 30-31.05.2006 toimus esimene kursus teemal " Koormusuuringud, kehakoostise hindamine. Suitsetaja nõustamine" Osalejateks dr.Maie Metsamaa Vändrast ja dr.Tõnis Nurk Virumaalt. Kursuse materjal on planeeritud kahele päevale nii teoreetiliste seminaride kui praktilise tegevusena. Esimesel kursuse päeval saime jälgida "Eurofit" testi teostamist 14 a. neiul ja 40 a meespatsiendil, endisel sportlasel. Noorel daamil teostasime testi torgete täpsustamiseks südame piirkonnas, selgus, et koormustaluvus on hea, 2 W /kg kohta, vererõhureaktsioon hea. EKGs puudusid patoloogilised muutused.  Endisel spordimehel teostasime uuringu praeguse kehalise võimekuse täpsustamiseks. Patsient ei ole jätnud liikumist ka nüüd unarusse. Sellest andis tunnistust suurepärane kehaline tervis, südame-veresoonkonna kõrge koormustaluvus, 270W ei olnud probleemiks.

Tõstamaa Tervisekeskus | Nooruse 1 | telefon 44 71 940 | reg. nr. 10274684