KÜSIMUSED JA VASTUSED

SELLELE LEHEKÜLJELE ON KOONDATUD VALIK KÜSIMUSI MIS ON LAEKUNUD MINULE PORTAALI WWW:KLIINIK.EE kaudu. Enamus küsimusi on vastatud nii, et sellest võib olla abi rohkematelegi !


Tere!
Kas 2 aastase lapse vereproovist leitud trombotsüütide arv 470 on normaalne?Proov tehti peale haigestumist .Muud näitajad olid normis.Tänaseks on laps haigusest paranenud.
Tervitades Kristi

Tere
Analüüsi vastus on normi piires. Muretsema ei pea.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi

_____________________________________________________________________

Küsimus: paistetus kaelal

Umbes kuu aega tagasi oli peal otsaesise trauma, tekkis suur muhk umbes 5-6 cm läbimõõduga ja 3 cm kõrgune. See muhk on otsaeest kadunud, peale seda on tekkinud vasakule kaela poolele suur kõva paistetus ja olnud juba kolm nädalat, umbes lümfisõlme koha peal. Valu ei tee, takistab natuke kaela liigutamist. Muret teeb, et see kael ei lähe paremaks. Traumapunktis käisin järgmisel päeval peale õnnetust, pilti peast ei tehtud, arvati et verevalum otsmikul taandub ise, tehti ainult teetanuse süst. Millest võib olla peale traumat see paistetus kaelal?

Tere
Olete jätnud märkimata oma vanuse ja soo, seetõttu saan ainult väga ligikaudselt teha oletusi.
Arvan järgmist. Verevalumi ehk muhu imendumisel osaleb terve hulk erinevaid vererakke, lümfotsüüte, makrofaage, neutrofile. Kui need rakud on oma töö teinud siis nad üldjuhul lammutatakse või puhastatakse lähemalasuvates lümfisõlmedes. Kui viga on suurem siis on ka lümfisõlmedel tööd rohkem ja need suurenevad. Vaevus püsib 2-3 nädalat ja möödub ise. Aidata võib kampriõli kompress lümfisõlmede piirkonda. Kui probleem püsib, võtke ühendust arstiga.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi

 

 

Küsimus: TERE!

Kuidas on seotud omavahel madal vererõhk 50/100 ja kiire pulss ca 110(see mitte terve päev, aga siiski pulss kiire pidevalt!) Külastasin perearst ja tegtud EKG, mis oli korras, kilpnäärme analüüsid, mis samuti korras ning veresuhkur ja kolesterool ka korras. Perearst kirjutas vajadsel Xanax`t, aga seda ei taha koguaeg võtta, kuna kardan ravimisõltuvust. Aga tunnen, et iga väiksema ärrituse korral hakkab süda kloppima, seda ka positiivsete emotsioonide puhul. Siis tekib paanika ja surmahirm, see on tegelikult päris jube. Kas on äkki mingisugust muud rohtu mida võtta, mis ei tekitaks ravimisõltuvust. Või on see mõne inimese omapära, et pulss on kiire.
Olen naisterahvas 25 a. Istuv töö, liikumist on vähe ja pingeid tegelikult palju, alkoholi tarvitan suhteliselt harva, aga suitsetan.

Tere
Teie perearst on teinud tublit tööd vaevuse tagamaa selgitamisel. Õnneks on analüüsid, ka kilpnäärme teatid ja TSH korras. See annab alust oletada nn vegetatiivset labiilsust, see on talitlushäire millele ongi iseloomulik südamepekslus, punastamine, higistamine. Xanaxiga oleksin samuti ettevaatlik. Ise soovitaksin karastamist, see tugevdab vegetatiivset närvisüsteemi, ka kestev füüsiline koormus nagu kepikõnd, rattasõit, aeroobika. Teinekord on hea toime ühel ravimil nimega obsidaan ehk propranolol väikeses annuses, 10-20 mg. Suitsetamine muuseas soodustab ka vaevuse püsimist, sellest tuleb loobuda. Soovitan jälle oma perearstiga nõu pidada.

Head tervist soovides
Madis Veskimägi

Küsimus: Raske hingata

Tere,
Olen viimasel kuul veetnud tunde polikliinikus ja seni ainus tulemus, et tunnen end "polkovniku lesena" kes kujutab endale haigusi ette.
Mure selles, et viimased paar-kolm kuud on olnud raske hingata - normaalsel hingamisel nagu jääks õhku väheks, mis sunnib väga sügavalt hingama, kaasneb pitistus vasakul rinnus, vahel ka pearinglus. Perearst suunas kardiloogi ja endrokrinoloogi juurde. Südame ultraheli sai tehtud - ravi vajavaid kõrvalekaldeid ei tuvastatud. Kilpnäärme funktsioonid korras. Sai tehtud ka kopsupilt - korras. Vereanalüüsid ka tohtrite sõnul normis (mis tundub mulle veidi kummaline kuna on haavandiloine koliit, mis üsna aktiivses faasis). Muidugi on mul rõõm kuuld, et olen terve. Aga endiselt hingeldan nagu 90 aastane vanamees! Viimasel aaastal on füüsiline koormus tunduvalt vähenenud, üritan seda parandada, kuid siin jälle -nagu natuke rohkem pingutan, läheb kogu energia hingeldamisele. Probleemi ei ole küll päris kogu aeg, kuid väga tihti ka rahulikus ja pingevabas olukorras. Perearst pakkus põhjusena välja, et närvidest ja kirjutas antideprssandid. Nende võtmist ei ole alustanud. Elu on küll pingeline, kuid samas usun et suudan seda üsna edukalt maandada. Viimase aja suurim stressor on tervis!
Küsingi teie käest n.ö. second opinionit? 30 aastasena sooviks siiski elada veel aktiivset elu!
Tänan ette!

Tere
Oletan, et olete 30 a noormees. Teid nägemata on raske midagi kindlat oletada. Aga siski, mõned mõtted. Sellise vaevuse korral teksin mitmed uuringud lisaks senistele: spirograafia ehik uuring kus hinnatakse täpselt koipsude seisundit, õhuvoolukiirust, võimalikke takistusi ja haigusid. Näiteks astma. Vajadusel tehakse lisauuring: antakse hingata bronhe laiendavat rohtu ja jälgitakse muutusi spiroigrammil. Teine test on nimega koormuselektrokardiograafia. Koormuse ajal hinnatakse Teie südametööd elektrokardiogrammil. Need uuringud annaksid vaevuse tõenäolise lähte ja kui on teada mis on viga on ka ravida lihtsam. Kui need testid on laitmatult korras lisaks senistele siis mõtleksin ka psühhogeensele vaevusele. Selleks ei pea olema mitte depressioon ega mõni muu " hullu haigus". Küll aga olen kohanud harjumusliku hingeldust: patsient ´tiunneb mingit häirivat aistingut, näiteks kripeldust kurgus, kerget köhatust ja siis ta mõtleb: nüüd kohe see hakkab peale. Ja patsient hakkabki sügavalt hingeldama ja näib seejuures päris kehva välja. Vaevus möödub aga siis kui meedik hakkab haigega tegelema, kopsu kuulama, pulssi katsuma ja ammu enne kui mingit ravimit on manustatud on vaevus kadunud. See viitabki just psühhogeensele lähtele. Kasutusel on ka termin Paanikahäire, selle tunnused sarnanevad Teie vaevusele juhul kui kõik uuringud on korras. Selle häire korral ei tohi mõtelda: ahh see on närvidest nagu ütleks see kõik. Teinekord mõni kehaline haigus häirib inimest märksa vähem kui selline seisund. Ravi on mitmesuunaline: esiteks 100% tõestamine, et puudub kehaline haigus see omab juba suurt ravivat mõju: eriti koormustest ja spirograafia mis veenavad patsienti uskuma. Seejärel arsti korduvad selgitused, näited teiste patsientide peal, viidete otsimine senisest haiguskuliust. Järgneb psühhoteraapia, eriti kognitiiv-käitumuslik psühhoteraapia võte. Ja lõpetuseks psühhofarmakonid, eeskätt antidepressandid, harvem rahustid.
Nii et taas perearsti külastus, proovige temaga sõbralikult vaevust arutada ja küsida õvimalusel ka nimetatud uuringuid. Kindlasti tuleb kasuks ka mitme teise arsti arvamus, kui ikka 2-3 tohtrit räägib sama asja siis võiks neid uskuda.
Loodan, et sain tuua veidi selgust.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi

_____________________________________________________________

Küsimus: ussid

Kas on võimalik, et mingil põhjusel ei ole võimalik väljaheites ussimunasid kindlaks teha? Et lihtsalt ei ole neid võib-olla selles konkreetses proovis, kuigi tegelikult on ussid (solkmed ja paeluss) olemas.

Tere
Ussimunade määramine on mõneti nagu spordiloto. Kas juhtub mune proovis olema või mitte. Alati ei pruugi ka miuna olla ka terve. Kõik see viib niinimetatud valenegativsete testideni, so proov on korras kuid helmindid on täiesti olemas. Olen olnud ka tunnistajaks testile kus proovis ussimune ei olnud, kuid proovivõtmise vatitiku küljes rippus väike naaskelsabaussike.
Arstid on isekeskis otsustanuid, et kui kolmes järjestikuses proovis ei õnnestu ussimune kindlaks teha siis küllap neid ka ei ole. Nii et kui on mure siis ikka arstijuurde ja kordusproovid.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi

_________________________________________________________________

Küsimus: vererõhk

Ülemine küll 140/90 kuid madala vererõhu korral ka liiga madal võib olla haiguslik. Kas 85/60 on 20 aastase inimese kohta pasas või liiga madal?

Tere
Te vist mõtlete "paras". Kõhnadel pikakasvulistel noortel daamidel võib ülemine rõhk alla saja olla normi variandiks. Üldiselt rstid eriti ei muretse madala vererõhu pärast kui kõik muu on hästi. Soovitaks kestvuskoormust sörkjooksu, rattasõidu ujumise vm näol. See peaks aitama vererõhku muuta stabiilsemaks
Head tervist soovides
Madis Veskimägi

_________________________________________________________________

Küsimus: Kolesterool

Tere,dr Veskimägi,
Minu probleem on selles,et juba aastaid (nii ca 15,varem vist ei mõõdetudki) on mul pidevalt olnud üldkolesterool 5,6-6,2 piires.Muid lipiide pole eelnevatel aastatel analüüsitud.
Selle aasta veebruaris tehti põhjalikum alanüüs,mille näidud on:
üldkolesterool - 5,67; HDL - 1,66; LDL - 3,38 ja TGL - 1,17;
oktoobris olid tulemused järgmised: üldkolesterool - 5,65;HDL - 1,45; LDL - 3,52 ja TGL - 0,88.Viimased on tehtud sanatootiumis olles,sealne toit oli vist kodusest kalorivaesem.
Sanatooriumi arst soovitas hakata tarvitama kolesteroolivastast ravimit, sest 4-st 3 näitu olevat normist väljas.Ma pole sellega veel alustanud.
Kas peaksin hakkama ravimeid tarvitama? Kui peaks,kas siis on erinevaid (kõrvaltoimete,tõhususe vm )poolest? Millist valida? Kas on mingeid võimalusi ravimiteta näitajad normi viia?
Olen üle 60-ne naine,normkaalus,vererõhk normis, nn "kontorirott".Tean juba ette,et suurt sportijat minust ei tule,aga kõnnin jalgsi meelsasti.
Ette tänades Mari.

Tere Mari
Kolesterooli ja vererasvade norme muudetakse pidevalt ja ikka allapoole. Minu päralt on järgmised normid. Üldkolesterool alla 5,2; triglütseriidid alla 1,7; HDL üle 1,1; LDL alla 2,6. Olulisem on ka LDL ja HDL suhe , see peaks olema alla 3,5. Teil on see 3,38/1,66 = 2,0. Ma ei tea küll Teie teisi riskifaktoreid: suitsetamine, perekondlik taust, veresuhkur, kilpnäärme talitlus. Kui nendega on kõik korras siis kolesterooli alandava ravi mõtet ma ei näe. Pigem dieet: loomse rasva vähendamine ja paras liikumine. Omakandis soovitan Teie eakaaslastele kepikõndi ja see meeldib neile väga. Olen ka ise selle ala harrastaja ja seetõttu julgen soovitada. Koormus peaks tõstma HDL ehk hea kolesterooli taset ja nii muutma suhet veelgi soodsamaks.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi

_______________________________________________________________

Küsimus: gripivaktsiin

Tere,
Palun öelge, mitu päeva peab olema möödunud gripi vastu vaktsineerimisest, et võiks rasedust ohutult planeerida?
Ette tänades,
Mariann

Tere Mariann
Gripi vastane vaktsineerimine ja raseduse planeerimine ei välista üksteist. Seetähendab, et raseduse ajal ei ole teadaolevalt vaktsineerimisele järgnenud probleeme. Alati peaks lähtuma ka konkreetse vaktsiini juhendist. Uurisin praegu mõnda ja rasedus või raseduse planeerimine ei ole vastunäidustus. Pealegi ega see raseduse planeerimine ka nüüd nii päevapealt ei käi, et tahan ja jään, looduse poolt on alati mõned variandid ja üllatused varuks.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi

_________________________________________________________________

Küsimus: palavik

tervist!
mure on nimelt järgmine...
minu 2 aastasel pojal on tänase seisuga olnud u 4 nädalat madal püsiv palavik(37,0-37,6).kõik algas järsku,ilma köhata,nohuta(mida pole siiani).kurk oli nagu veidike punane ja kaetud pisikeste valgete "kattudega".saime "Bactrim"i kuuri,seejärel visiidil perearstile otsustati,et kunas kurk on veel ikka punade määrati "amoxicillin"siirup.ka see kuur sai läbi-tegime näpust vereproovi ja pissiproovi,viimane oli ok aga vereproovis oli trombotsüütide arvuks märgitud 471.seejärel saadeti lapsega veeniverele kus siis minu arusaamist mööda pidi tehtama vereraku mingisugune graafik või midagi selletaolist.sellest selgus ,et kõik pole siiski korras miskit oli nagu paigast ära(kahjuks ei oska kirjutada mis).arst ütles,et midagi hullu siiski nagu pole.lubas konsulteerida veel lastearstiga aga vastust ma veel ei tea.
nüüd siinsamas kliiniku koduleheküljel lugedes lastearstile suunatud küsimusi ja vastuseid(praegu pole võimalik lastearstile küsimust esitada) selgub,et kraaides last pepust polegi palavik 37,6 .mina tean aga seda ,et pepust kraadides peab lahutama 0,5 kraadi?loen ja saan aru et pepust kraadimisel ilma maha lahutamata 37,0-38,0 polegi palavik????
kas ma sellest lähtuvalt pean olema õnnelik ,et polegi midagi viga ja käed silmade ette tõstma või siiski...
laps sööb hästi ja on rõõmsameelne nagu tervele lapsele kohane.
teile vastuse eest tänulik olles!

Tere
Loomulikult on pepust kraadides temperatuur 0,5-0,8 C kõrgem kaenaaluse temperatuuriga võrreldes. Kui lapse ilme on terve, söögiisu hea ja laborinäidudki normis siis soovitan usaldada Teie emavaistu ja oletan et põnn on terve. Analüüs ei tee ühtegi inimest haigeks, haigust diagnoosib ikka arst, kes arvestab seejuures rida asjaolusid.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi

_________________________________________________________________

Küsimus: vererõhk

Kui palju on normaalne vererõhk 20, 40 ja 60 aastasel inimesel?

Tere
Tänapäevaste seisukohtade järgi loetakse normaalse vererõhu ülempiiriks 140/90 ja seda east sõltumata, see kehtib kõigile Teie poolt esitatud vanusega isikute kohta.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi

_____________________________________________________________________

Küsimus: nõrgaks jäänud jalg

Tere, mul on selline mure, et ma kukkusin mootorrattaga ja kukkusin nii et põlvepeal läx nakk katki ja tuli teha kolm õmblust,mul on sellest õnnetusest mõõdas juba pea poolteist kuud.Tänu sellele et ma siis ka lonkasin ja käisin päris pikalt sirge jalaga sai terve jalg topelt koormuse ja haigejalg on tänu sellele nõrgemaks jäänud.Nüüd kui ma käin pealt näha normaalselt tunnen ma ikka et jag on nõrk ja et näiteks hüpates on ikka koormus tervel jalal kuna hüpata haige jalg lihtsalt ei suuda.Ja nüüd ma tahaksingi teada saada et mis harjutusi ma peaksin sellele jalale tegema?

Tere
Tänan usalduse eest. Kahjuks olete jätnud mainimata oma vanuse-soo ja võimalikud teised vigastused. Siiski tundub Teie kirjaviisi järgi, et olete noorhärra vanuses 18-22 a. Mul tekib kahtlus põlveliigese siseste sidemete või põlvemeniski vigastusele. Võimalik on ka jalanärvi kahjustuis. Soovitan nõiu pidada ortopeed-traumatoloogiga, kes toob asjasse selgust.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi

________________________________________________________

Küsimus: Silmad

Tere!
Olen lugenud Teie vastuseid varem esitatud küsimustele ja sealt ka oma probleemidele mõned võimalikud selgitused saanud. Aga ikkagi...
Millest võib olla tingitud silmade pidev punetamine (veresooned silmavalgetel näha), kipitamine ja tunne, nagu oleks midagi silmas. Silmaarstil käies on diagnoosiks ikka põletik. Töötan palju arvutiga. Kas selline silmade seis võib olla tingitud ka mõnest teisest terviseprobleemist.
Teine küsimus oleks piimasuhkru talumatuse probleemist. Kui see probleem on, kas selle raviks või leevendamiseks on mingeid võimalusi. Allergoloogi arvates on tegu piimatoodete talumatusega e. üldse toiduallergiaga. Probleem sai alguse mõned kuud tagasi peale günekoloogilist operatsiooni, pärast mida huuled olid nagu "katki" ja huulejoon on "korrapäratu"(allergoloogi väitel on see tüüpiline toiduallergia puhul). Nüüd püüan vältida ebasobivaid toiduaineid aga huuled ei lähe ikka korda.
Kas minu probleemidele oleks mingi lahendus või peangi leppima punetavate silmade ja katkiste huultega.
Ette tänades!
Ann (42 a.)

Tere Ann
Mõtisklesin Teie küsimuse üle pikemalt.
Piimasuhkru talumatus: sümptomiteks on sagedamini kõhuvalu, kõhukorratus, gaasid, kõhulahtisus. Seisundit saab diagnoosida lihtsa testiga, seda teeb arst. PAtsiendile antakse 50 g laktoosi 400 g veega ja jälgitakse veresiuhkru tõiusu. Kui kõik korras tõuseb veresuhkur hiljemalt 1 tunni möödudes üle 1,1 mmol/l.
Kui kolleeg allergoloog kinnitab, et tegemist on piimatoodete talumatusega siis ei tee ta seda päris oletamisi vaid ikka mingi uuringu põhjal.
JA veel. Olen kohanud nii patsiente kiui lugenud kirjandusest, et sarnased probleemid võivad tekkida näiteks pärmseene voihamisest organismis. Põhjuseks võib olla saadud ravi antibiootikumidega, mis on põhjustanud seedetreakti mikrofloora tasakaalu häire. Selle konkreetsemaks sümptomiks võib olla näiteks naistel sagedamini tupe pärmseentõbi. Kuid on terve rida hoopis ebamäärasemaid ja kaudsemaid tunnuseid mis klapivad ka Teie omadega. Seisundit aitab täpsustada perearst, günekoloog ja nakkusarst.
Muidugi ei tohi oloukorraga leppida vaid tuleb leida lahendus. Meditsiin on kollektiivne looming ja sõbralikult kogemusi vahetades ja koostööd tehes saame parima tulemuse.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi

Küsimus: Nahalööve nii emal kui lastel

Tere. Nii mul endal kui mõlemal lapsel on mingisugune lööve, tekivad nagu oleks sääsed hammustanud. Ja sügelevad päris tugevalt. Tütrel ja minul on kõige rohkem jalgade peal, pojal aga seljal ja kaenlaaugus, ka pükstekummi asetsemise piirkonnas. Mõned kaovad paari päeva jooksul, aga tekib jälle juurde ka. Isa on lööbest puhas. Kas võib olla tegu mingi haigusega või äkki mingite putukatega? Kas võib probleemiks olla mingi hingeline üleelamine või äkki asjaolu, et hiljuti paigutasime korterisse gaasikütte, enne oli puuküte?

Tere
Kes nüüd patsienti nägemata oskab täpselt ütelda. Ise kahtlustan tõesti ka putukahammustusi- kirbud, lutikad. Neid võib saada igalt poolt, sageli ka kodukoerte-kasside kaudu. Soovitan nahaarsti konsultatsiooni. Võiks uurida ka voodilinu, ehk on näha veretäppe linadel.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi

Küsimus: köha

Tere
Juba mõnda aega on mind vaevanud hootine köha, eriti hommikuti.Köhisin kuni köha lahti ja siis ei köhinud terve ülejäänud päeva. Nüüd on olukord niipalju muutunud, et hakkan köhima ka siis kui sügavalt hingan. Näiteks vesiaeroobika treeningul hakkan umbes poolest trennist köhima. Ka enesetunne ei ole kiita-väsimus.
Hiljuti põdesin ka bronhiiti. Perearst lasi teha kopsuröntgeni ja kopsuklamüüdia analüüsi. Ei leitud midagi tõsist. Arsti vastus oli küll natuke imelik: klamüüdiaga on kokkupuude olnud aga ägenemist ei näita.
Nädala võtsin antibiootikume, mis pidanuksid aitama ka juhul kui oleks avastatud kopsuklamüüdia.
Kas võib tegemist olla hoopis mingi allergia või astma vormiga? Suitsetamise jätsin maha 4 aastat tagasi ja suur suitsetaja ei ole kunagi olnud. Kodus on meil 2 kassi, kui allergiast rääkida.
Ette tänades
Anu

 

Tere
Arvan järgmist. Usaldage oma arsti. Bronhiidipõdemise järgselt võib mõnda aega püsida hingamisteede ülitundlikus jaheda, tolmude, niiskuse suhtes. See väljendubki köhas, ka füüsiline koiormus võib seda põhjustada. Ajaliselt võiks rääkida umbes 1 kuulisest ajast, selle vältel peaksid vaevused tasapisi taanduma ja lõpuks ka kaduma. Kui probleem aga püsib ja ilmneb kindel seos füüsilise koormusega ja jaheda õhuga tekib minul samuti kahtlus astma suhtes. Seda saaks lihtsalt diagnoosida spirograafiaga, see on uuring kus registreeritakse õhuvoolukiirust sisse ja väljahingamisel. Et asi oleks täpsem, antakse hingata ka bronhelaiendavat rohtu ja jälgitakse muutusi spirogrammil.
Kassid on muidu armsad loomad, kuid kahjuks ka sagedasemad allergiatekitajad. Soovitan ka allergiateste.
Klamüüdiaga kokkupuude tähendab seda et positiivne on Chlamydia pneuimionia IgG tiiter. Ägedale klamüüdiainfektsioonile on omane algul IgG tõus, vt ka üks eelmistest vastustest klamüüdia teemal.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi

Küsimus: Vitamiini vaeguse nähud?

Olen 24 a.Viimased kuu aega olen täheldanud küünte ebanormaalset lõhenemist. Küüned lõhenevad kihiti lausa ülespoole normaalset küüne piiri. Mul on eluaeg olnud väga hea, ilma probleemideta näonahk, viimased 1,5 kuud on T piirkond nahaaluseid põletikulised punnid üksteise järel nägu täis. Ja juuksed on hirmsasti lahti läinud viimased 2 nädalat. Tõsiselt häirib ka nende näopunnide juures, et nende paranemis periood, peale nö puhastamist võtab ka aega 1-2 nädalat, millal on täitsa kagunud. Varasemaga võrreldes kulus selleks 2 päeva.

kas võib tegu olla mõne vitamiini puudujäägiga?

hetkel hakkasin võtma- Dynomisani ja Merz special drazeesid? Kas nendest võib kasu olla?

Tere
Mõistan Teie muret, kuid ei söenda hakata midagi järeldama, sest infi on veidi vähevõitu. Soovitan nõu pidada nahaarstiga ja günekoloogiga ( tõenäoliselt olete naissoost). Nende vastuvõtule saab ka perearsti saatekirjata.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi

Küsimus: Ravimid imetamise ajal

Tervist,
Olen 27 aastane, minu laps on 1a ja 3 k vana. 9 kuud enne lapse syndi tehti mulle polveliigese artroskoopiline operatsioon. Sellele eelnes ja jargnes kuudepikkune taastusravi , st. fysioteraapia + ravimid, Nt.Artrostop ja Glykoosamiin. Kuna tegemist oli polytraumaga, kus said vigastatud neljast liigesest kolm, nimetati asja nn.kurvaks triaadiks. Sain jala siiski normaalselt liikuma ja aeg ajalt mind kylastava valuga olen juba harjunud. ..
Kysimus aga jargmine: kuna laps saab oositi veel rinda, kuidas voiks talle mojuda, kui votan liigesesidemeid taastavat preparaati Bio_Glucosamine? Voi ei ole sellel nyyd, mil tegemist pole ammu enam lapse pohitoiduga, erilist tahtsust? Imetamisnoustajailt olen kuulnud, et ema menyyst ei olene niivord rinnapiima koostis, kui hulk?! Bio_Glucosamine koostis: Glykoosamiinsulfaat 500 mg, mikrokristalne tselluloos, ranidioksiid, magneesiumstearaat.
P.S. Vabandan eesti tahtede puudumise parast.
Tanades, Mari

Tere
Bio-Glycosamine kuulub toidulisandite hulka, seetõttu ei oma ta ka kuigivõrd arvestatavat toimet rinnapiima koostisse-kogusesse. Minuni pole jõudnud infot sellekohta, et kellelgi oleks seoses sellega tekkinud mõni probleem lapsel või emal. Head imetamist. Olles küll meessoost ei suuda ma ette kujutada lõpuni imetamise hingelist tähtsust emale ja lapsele. Oma 3 isikliku lapse kogemustest tean aga seda, et süles mõnulev laps või süles uinunud laps omab suurimat rahustavat, stressimaandavat ja õndsust tekitavat tunnet kuitahes miski muu siin ilmas. Nautige seda aega!
Head tervist soovides
Madis Veskimägi

Küsimus: Roos

Sooviksin lähemat teavet roosist, kuidas lähedastel hoolitseda haige eest.
Vanemal inimesel olnud 2aastat tagasi 2aastane periood, mil oli 13 korral roos.
Nüüd siis peale 2 aastat rahu jälle.
Tänan vastuse eest.

Tere
Roospõletik on naha ja nahaaluskoe mädatekitaja bakteri poolt tekitatud põletik. Ravi on antibiootikumidega, organismi üldtugevdav ja vajadusel ka südant toetav. Mõelda tuleks ka suhkruhaiguse võimalusele, isegi kui muud tunnused puuduvad.
Roosi ravi toimub üldjuhul kirurgia osakonnas, edasi aga raviarsti soovituste järgi.
Midagi enamat ei saa ma Teie kirja põhjal soovitada.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi

Küsimus: Reuteri sündroom?

Olen tõsises hädas ja kõik läheb aastatega aina hullemaks.
Umbes 8 aastat põdesin ma klamüüdiat. Haigus sai vist korralikult välja ravitud, sest analüüsid olid peale antibiootikumide võtmist korras ja tundus, et võin selle haiguse igaveseks ära unustada.
Tegelikult kõige hullem alles algas. Ei läinud vist mööda paari kuud, kui juba kõik kordus taas - kipitus/kihelus kusitis ja miski eritis. Pöördusin arsti poole, kes arvas, et ma võiks veel antibiootikume süüa ja tegi ka uuesti analüüsid. Kõik oli korras. Peale mõningast antibiootikumide söömist taandusid ka haigusnähud. Ja nii see hakkas korduma. Ja nii oma 4 aastat. Lisaks sellele kippusin ma haigestuma - sellised haigushood, kus palavikku ei olnud - olid ainult liigsevalud. Külastasin mitmeid arste, kuid asi jäi lahendamata. Kuidagi elasin edasi. Siis tekkisid kummalised silmalaupõletikud. Kord ühes silmas, siis teises silmas. Silmad paistetasid sageli täitsa kinni. Silmaarst arvas, et see on stressist. Rohud ei aidanud. Paari aasta vältel külastas mind silmapõletik vähemalt korra paari kuu jooksul ja siis ka põhjalikult - mõlemas silmas. Samal ajal ei kadunud kuhugile ka kipitus/kihelus kusitis ja eritis. Analüüsid olid kõik endiselt korras. Arst küll korra mainis, et väike põletik on aga see ei tähenda miskit.
Siis tekkisid igasugused kummalised nahaprobleemid - sügelemine, kihelemine, tundlikus. Arstid kirjutasid hunniku igasuguseid kreeme ja salve, lisaks ka seenetablette aga mitte miski ei aidanud.
Nüüd on mul täiskomplekt haigusi: eritis/kihelus kusitist, liigese ja seljavalud, nahaprobleemid. Meeletud arstiarved eraarstide juures, tohtud ravimid mida olen kasutanud ja kasu ei mingit. Ja elu ise on totaalne põrgu.
Juhuslikult lugesin Reuteri sündroomist. Äkki on küsimus selles? Kas seda oleks võimalik kuidagi kindlaks teha? Kelle poole pöörduda. Mida teha?
Olen 36 aastane mees, HIV-positiivne ei ole.
Tere T
Kurb on lugeda Teie lugu. Minu kui kõrvalvaataja silmadele avaldub siin tõsti tervikprobleem mis on tuntud Reiteri sündroomi nimega. Sellele on omane uretriit ehk kusitipõletik mida kõige sagedamini tekitab kurikuulus Chlamydia trachomatis. Teise hädana koosneb see sündroom artriidist ehk liigesepõletikust ja konjunktiviidist ehk silmalau põletikust. Tegemist on reumatoloogilise tõvega, mille olemuseks on see, et organismi immuunsüsteem on pööranud omaenda keha vastu. Seisund Teie kirjelduse järgi on päris tõsine. Probleem on ka selles, et on seni püütud ravida igat häda iseseisvalt, nägemata omavahelist seost. Minu pilguläbi soovitan kiiresti pöörduda asjaliku reumatoloogi vastuvõtule, Tallinnas tean nimetada dr.Tõnu Peets, dr.Andres Pille, dr.Oivi Aakre. Õige oleks ravi alustamine mis surub maha organismi immunoloogilise põletiku, seejärel peaksid nähud tasapisi ka vaibuma. Ravi aga on pikaaegne. Saatekirja annab reumatoloogile perearst, oleneb Teie elukohast oskab ta anda ka soovitusi. Kõige sellega peaks kiirustama, kaotatud aeg halvendab ravitulemust ja põhjustab Teile kannatusi, millest võiks vabaneda.
Loodan väga, et vastusest on veidi kasu ja saame alustada õige raviga.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi

Küsimus: Kõht lahti

Tere ! Käisin siin Egiptuse reisil ja seal tekkis kõhulahtisus,nüüd on juba kuu aega möödas ja asi ei taha paraneda. Kui söön vastavaid ravimeid siis on ok aga kui ei võta siis varsti jälle lahti (ole 27 aastane).Mis viga ja kuidas abi saada ?

Tere
Teie mure aluseks on tõenäoliselt seedetrakti mikrofloora koosluse häire. Turismireisidel soojadesse maadesse on see meie inimestel päris sage asi: pese käsi kuidas tahad, aga ikka võib suhu lipsata paras ports võõramaiseid baktereid, kes keeravad tülli patsiendi kehaomase mikroflooraga.
Oma patsientidele olen soovitanud nädalast paastu: hoiduda magusast, kihisevatest jookidest, õllest, hapust leivast. Juua soovitan maitsestamata Cefilus jogurtit, see on 0,5 l purkides, seda täiskasvanule 3-4 pakki päevas. Hea on ka saialille või kummeli tee. Apteegist võib küsida ka Enterol pulbreid: see on nn probiootikum mis aitab ka normaliseerida seedetrekti mikrofloorat. Tavaliselt antakse 1 pakike vees lahustatuna 2 x päevas nädala jooksul.
Kui mure näib püsivat siis soovitan nakkusarsti konsultatsiooni, sinna peaks saama ilma perearsti saatekirjata.
HEad tervist soovides
Madis Veskimägi

Küsimus: kolonoskoopia

Tere.Palun täpsustage mulle kolonoskoopia põhjal pandud diagnoosi-DIVERTICULA SIGMAE(võin eksida käekirja väljalugemisega) Tänän.

Tere
Tegemist on jämesoole ühe osa, sigmasoole limaskesta väljasopistustega. See on seisund mida võib leida igal kolmandal patsiendil rohkem või vähemal määral. Harva võib tekkida divertiiklite põletik. Arvatakse ka et väljaheide võib jääda divertiiklites seisma ja nii põhjustada jääkainete taasimendumist vereringesse ja nii olla ebamäärase väsimuse-nõrkuse-haigluse põhjuseks. Soovitav on kiudainerohike toit, kakama peaks iga päev. Seedetrakti aitab ergutada paras füüsiline koormus, soovitan näitusekskepikõndi.

Head tervist soovides

MadisVeskimägi

Küsimus: nõrkus

Tere!
Olen pannud tähele, et kui tühja kõhu peale magusat söön, siis mingi aja möödudes tabab mind suur nõrkus (kui ma midagi muud vahepeal ei söö), mõnikord hullem mõnikord kergem. Seda on esinenud ka lapsepõlves. Veresuhkur on mul alati normis olnud ja üldse ka kõik muud nätajad ja analüüsid on korras.
Tervitab Piret

Tere Piret
See on päris tavaline asi: peale asjalikku kõhutäit mis lõppeb magustoiduga suunatakse organismi energia seedimisele. Veri paikneb kehas ümber peamiselt seedeorganitesse. Sel ajal saab peaaju veidi vähem verd ja inimene võib tunda unisust, nõrkust, väsimust, pearinglust. Kuidas ja mismääral sõltub toitumise iseärasustest, toidukogusest, eelnevatest toidukordadest jne jne.
Soovitan veidi vähendada toiduhulka söögi korral, näiteks süüa hommikul rohkem või senise 3 korra asemel 4 korda. PEale sööki on hea kerge jalutus. Mudugi võib ka leiba luusse lasta nii nagu rahvatarkus seda soovitab. Kuid see on tihti keerukas: meie söögiasutustes veel puudub mugav lamamisvõimalus. Vahest on see äriidee mõnele toitlustusfirmale, mine sa tea !
Head tervist soovides
Madis Veskimägi

Küsimus: klamüüdia

Tere. Kõigepealt pean ütlema, et olete üks vahva arst! Julge ja otsekohese ütlemisega nagu peabki. Sain korduvalt (heatahtlikult) itsitada lugedes Teie vastuseid küsijatele. Nüüd esitan ka omapoolse mureküsimuse ja see tekitab küll paljudele nalja ja uskumatust. Kuid lugu on tõsine. Olen 69 a mammi. Mul on halvenev luuhõrenemine (ei talu piima) ja muid vanainimese hädasid. Lisaks avastati vereproovist klamüüdia! Kahjuks ei saa ma aga end suguhaigeks pidada, sest kuigi olen abielus ja elame koos, ei ole me maganud koos juba 25 aastat. Ja ma/me ei ole sellest mitte ära surnud! Kuna mul ei ole olnud ka abieluväliseid suhteid, siis ei ole ma seda pisikut sel teel saanud. Olemas ta aga on. Pidi paha asi olema. Minu arst nagu ei usu mu nunnaseisust. Raviks määras 50 tbl erythromyzini (olen ikka selle rohu pooldaja olnud). Kahe kuu möödudes palusin teha uue analüüsi. Ei peetud vajalikuks. Nüüd siis teadmatus. Kas tõesti olen ma siis mingi eriline eksemplar, kes saab suguhaiguse pühast vaimust? Või mis tuuled puhuvad sel teemal tohtrite hulgas? Äkki on olemas just selle häda jaoks mingid spetsravimid? Vabandan pika jutu pärast ja olen tänulik, kui saate aega vastata. Mammi X.

Tere
Vabandan veidi hilinenud vastuse eest, loodan, et nüüd on see parem kui see oleks olnud USAs vastates. Olin nimelt paar nädalat sealkandis, kus osalesin maailma perearstide 17 konverentsil, mitte ainult kuulajana vaid ka nelja ettekandega. Silmaring laienes kohe tublisti, õnneks ülekantud tähenduses, mitte otseselt ( so ei saanud USa narkomaanidelt ja pättidelt sinikat silma alla nagu hoiatati)
Mida saan aga vastata !
Kõigepealt on klamüüdiat mitut sorti: üks neist on soliidsem, nimega Chlamydia pneumoniae, ehk hingamisteede eripaikmete infektsioonide sage tekitaja. Selle tekitaja vastaseid antikehi on võimalik verest leida pooltel elanikkonnast, Teie eakaaslaste seas aga on võimalik esinemine 70-80% inimestest. Mõelda vaid: joote viiekesi tassi taimeteed ja räägite uudiseid ja tuinnete end hästi ning neljal teist on klamüüdia vastased antikehad positiivsed. Neid antikehi on jälle mitut liki: IgA ja Ig M tekivad ägeda infektsiooni põdemisel, seejärel nende tase alaneb ja tekib Ig G antikeha taseme tõus mis võibki jääda madalal tasemel püsima.
Soliidseks võib nimetada ka papagoipalaviku ehk psitakoosi ehk ornitoosi tekitajaja Chlamydia psittaci vastaseid antikehi, ka neid on kaks sorti: ig M ja Ig G. Ig G võib jäädagi püsima ja põhjustada hiljem ehmatust.
Kolmas klamüüdia tekitaja liigitaks mittesolidseks, so siugiulisel teel levivaks. Selle nimi on Chlamydia trachomatis. See satikas tekitab erineva paikmega suguteede põletikke: alates päris algusest kuni emaka ja munasarjadeni välja, meestel umbes sarnaselt: alates " tilli otsast " kuni eesnäärme ja munanditeni välja. See on tõsine probleem noortel seksuaalselt aktiivsetel patsientidel. Jama on see et gonorröast ehk tripperist saab kohe aru: meestel plaksuga kusemine, mädane eritis, naistel haisev mädane voolus ja valu. Klamüüdia on aga salakaval: ta võib kuid ja aastaid oma tegusid suguteedes teha ja midagi häirivat patsient ei tunne. Kui infektsioon on aga ravimata pikemat aega organismis olnuid on tulemuseks sageli väga õnnetu lugu- lastetus.
Siiski ei tee klamüüdia see vorm tegusid vaid suguteedes vaid võib põhjustada ka liigespõletikke ja maksahädasid. Asi on seega päris keeruline. Nagu antikehadega ikka näitab ägedat infektsiooni Ig M ja IGA klassi antikehad, IG G aga kunagist kokkupuudet.
Klamüüdia proovi saab määrata verest: sit tulevadki need erinevad antikehad ja ka koekultuurist, so haiguskoldest, tavaliselt suguteedest spetsiaalse vahendiga päris jõuliselt nühkides proovitakse saada rakulist materjali mille sees siis võib leida klamüüdia tekitajaid. See ongi selle haigustekitaja salakavaluise aluseks: ta elab ainult keharaku sees, mitte nii nagu tavaline mädatekitaja pisik.
Nüüd Mure juurde tulles peaksite täpsustama mis sorti klamüüdia proov see oli ja kust ja mis eesmärgil seda määrati. Teiseks on ravis väga oluline jälgida antikehade sisalduse muutumist ravi foonil. Seda nimetatakse paarisseerumite dünaamika jälgimiseks. Hingerahu saavutamiseks soovitan ühendust võtta oma arstiga kes siis täpsustab kõike. ISe arvan seda, et kui mingeid sümptome pole, siis on tegu lihtsalt IG G kandlusega mis ei oma erilist tähtsust. Muuseas on paljiud Teie murega patsiendid väga jahmunud kui juhuslikult leitakse mingi numbri tõus mis lubab järeldada haigustekitaja olemasolu. SEda nimetatakse ka valepostiivseks tulemuseks millel võib olla rida põhjuseid. JA ikkagi, ega analüüs või number ei tee inimest haigeks, haigust diagnoosib arst, kes arvestab terve hulga lisaandmeid oma otsuse tegemisel.
Minu jutt tuli ka pikem, kuid Teile on tore vastata, Teie kirjas kumab läbi palju inimlikust ja muhedat huumorit. Arstid püüavad olla ka inimesed nendega kes nende vastu on inimesed.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi

Küsimus: põletushaava ravi ja hooldamine

Tere!
Sooviksin teada kuidas peaksin hooldama teise astme põletushaava, et sinna ei satuks infektsioon ja et ta paraneks võimalikult kiiresti. Põletuspind ei ole suur, aga on hästi ebamugavas kohas - väikese sõrme ja selle naabri käeselja poolsel osal ühe lüli ulatuses. Villid on katki ja praegu kannan URGO põletuseplaastrit. Kuidas toimida edaspidi? Põletuse sain 2 päeva tagasi tulise toiduõliga.

Tere
Sovitan haavale panna haavaravitoode Mepitel ja sinna peale salvside kas sulfargiin voi seppo salviga. Kui see tehtud voib poletushaav olla 2-3 paeva suletud. Mepiteel teeb sidumise meeldivaks kuna side ei kleepu haavale. Seda koike teeb perearst voi kirurg.
Head tervist soovides Madis Veskimagi

Küsimus: Pea käib ringi

Tere,
olen 32 a naine. Mureks on tasakaaluhäired. Kogu aeg käib pea ringi ja aeg ajalt läheb süda pahaks. Silmad valutavad ja nägemine on raskendunud, eriti päikesevalguse käes. See on kestnud umbes pool aastat. Silmaarsti juures käisin, silmad enam vähem korras. Millega võiks tegu olla, juba kardan, et äkki on peas kasvaja. Peaks äkki vereproovi andma või mida üldse teha?

Tere
Soovitan minna perearsti vastuvotule ja kohe paris julgesti. Kolleeg koostab uuringute-konsultatsioonide plaani ja koos teiega hakkab probleemi arutama. Kahjuks ei saa ma midagi enamat soovitada.
Head tervist soovides Madis Veskimagi

Küsimus: Algav osteoporoos?

Tere,dr Veskimägi,
Olen 66.a. naine,kaal normis,tervis üldiselt ka,vererõhk (110/70) ja suhkur normis (5,5),arvatavasti.
Probleem on luudega.Viimasel tensitomeetrilisel mõõtmisel (jalalt) leiti,et luu-hõredus on piiripealne. See üllatas mind,sest aastat kolm tagasi oli seisund omavanuste kohta väga hea. Olen tarvitanud Activellet ca 6 aastat,viimase aasta ka astmaravimit Flixotide.Viimane on vist kortikosteroid,mis viib kaltsiumi organismist välja.Kas tuleks tarvitama hakata ravimeid? Ja kui,siis milliseid? Kaltsiumi eriti ei usalda,sest kolesteroolitase on kõrgevõitu (kõigub 5,5-6,1vahel),olen kuulnud,et kaltsium ladestub veresoonte seintele.
Kas poleks mõistlikum kasutada mitmekomponendilist vahendit? Ja kui,siis millist?
Ette tänades ja tervitades Anne.

Tere Anne
Mina votaksin asja rahulikult. Esmalt diagnostika. Jalakannalt moodetakse tavaliselt ultraheli densitomeetriga, mis voib eksida paris suures ulatuses. Oigem on mootmine reieluui kaelalt ja selgroo lulilt. selleks on vastav rontgenikiire abil tootav seade. Soovitan seda uuringut, saatekirja annab kas perearst voi gunekoloog. Hingerahuks on Teile see uuring vajalik. Soltuyvalt sellest saab plaanida ka ravi. Margin ka seda et osteoporoosi ravimeid on mitmeid, kuid nad on kahjuks vaga kallid: 700 kr alates kuu ajane ravikuur ja nii pidevalt.
Kirjutate flixotidest. Jah see on inhaleeritav hormoon, kuid mujale organismi jouab seda vaga vahe. Osteoporoosi risk on sellest vaga vaike. Arstina suhtun mina suure tahelepanuga patsientidesse kels tarvitavad suukaudselt glukokortikosteroidravi ( prednisoloon) suures annuses, kellel on varane menopaus voi perekondlikult on naisliini pidi sagedased luumurrud. Ka toitumine: kui patsient mingil pohjusel hoidub piimast piimatoodetest juurviljast ja liigub minimaalselt ka see on risk.
Seniks soovitan normaalset tervisekondi, regulaarset taisvaartusliku toitumist ja elust roomutundmist. Soovitan ka eelmargitud uuringuid selguse saamiseks.
Vabandan, viibin praegu USAs ja arvuti ei tunne eesti tapitahti. Nii monigi sona on paris naljakas.
Haad tervist soovides
Madis Veskimagi

___________________________________________________

Küsimus: Vaktsiinid

Tere!
Mul on 3 aastane poeg, kes on peale syndimist saanud köik eesis ettenähtud vaktsiini systid. Nyyd tulime elama Soome. Siin kysitakse milliseid vaktsiine on laps saanud. Kas Pöjamaades vaktsineeritakse väikelapsi samamoodi(samadel aegadel ja samade haiguste vastu) kui Eestis? Kust ma saaksin nende vaktsiinide ladinakeelsed nimed, mida saavad kuni 2 aastased lapsed? Tänade Tiina

Tere Tiina
Palun kylastage oma perearsti, ta anab Teile lapse vaktsineerimispassi koos seni tehtud vaktsineerimisandmetega. Vaktsineerimine on igas kandis sarnane siiski on ka vaikesed erinevused. Minu teada rakendavad soomlased ka vaktsineerimist Hemophilus influenza vastu koigil lastel, eestis on see vabatahtlik. Viimase 2 aasta jooksul vaktsineeritakse eestis ka koik beebid b hepatiidi vastu. Ilmselt on see soomes ka nii. B hepatiit ja Hemophilus influenza on need toved mille suhtes voib tekkida lahknevusi. Difteeria teetanus lakakoha leeter mumps ja punetised ja BCG peaks olema sarnased. ERinevus on ka tootjates ja vaktsiinide abiainetes ( elavhobeda uhend sailitusainena voi selle vaba vaktsiin)
Viibin praegu USAs, vabandan, klaviatuur millega vastan ei tunne koiki eesti tahti.
Head tervist soovides
Madis Veskimagi

___________________

Küsimus: 17 a kõrgenenud vererõhk, ninast verejooks

Tere! 17 aastasel noormehel hakkab ninast verd jooksma , kui ta on külmetanud, tekib nohu või köha, palavikku ei ole tavaliselt. Verejooks tavaliselt tugev ja ei jää eriti lihtsalt kinni. Kuni 8 aastani oli väga tihti verejooksud, kuni 10-15 minutit. Peale adenoidide eraldamist Tartus jäi verejookse vähemaks, ainult haiguste perioodil. Tartus oli ta uuringutel. Keha peale tulid lillakad väikesed täpid. Uuringute järel öeldi, et seda haigust, mida arvati , ei ole õnneks. Aga neid täppe tekkis talle vahetevahel ikka, kui oli väga pingutanud. Alates 15 a sai huvi pärast kontrollida vererõhku, kuna minul,ema, tõusis vahetevahel vererõhk kõrgeks, kuid see on minul kontrolli all. Pigem madal kui kõrge. Poja vererõhk oli ikka kõrgem teistest. Ülemine 130-140, alumine 80-90. Ja ka koolis kontrollides oli tihti kõrgem. Nüüd õpib ta kutsekoolis, elab nädala sees ühiselamus. Ja hakksa uuesti ninast verd jooksma. Kui ta koju tuli, leidsin, et vererõhk oli jälle 140 ringis. Mida soovitate ette võtta ja millest ned hädad võivad olla? Lillasid täpikesi ei ole nüüd keha peale tulnud.Ta on praegu lastearsti all veel, meie lastearst on ka perearst ja ma ei tahaks, et ta praegu seda muudaks. Elame kirde Eestis. Kas peaks viima läbi mingeid uuringuid? Nagu sellises vanuses noorukid nii ka tema ei taha ta eriti arstide juurde minna. Pean enne pinda sonderima, mida ette võtta, Või ei pea sellele tähelepanu osutama. Muretsev ema.

Vastab: Dr. Madis Veskimägi, perearst, Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Ninaverejooksu kõige tavalisem põhjus on ninaeesosas oleva limaskesta veresoonte haprus. Seda piirkonda kust veritsus tekib nimetatakse Kiesselbachi alaks. Arvatakse, et verejoksu taga on äkki vererõhk või mõni vereloome või hüübimishaigus on praktikas väga harv. Veritsus sageneb viirusinfektsioonide ajal, kuna viirus ründab just limaskesti-veresooni selles. Mina soovitan järgmist: perearsti külastus, ninavaatlus ja edasi vajadusel veresoonekese koagulatsioon, tuntud ka maakeeli kõrvetamisena. Seda teeb nina-kurguarst võimalusel ka perearst. Vererõhukõikumised on selles vanuses noormeestel tavaline asi, seda põhjustab peamiselt ärevus-hirm arsti vastuvõtul olles. Selgust saab tuua uuring: vererõhu ööpäevane monitooring. Vastav seade on levimas ka perearstide seas, uurige oma perearstilt kuidas seda uuringut korraldada.
Head tervist Teile ja Teie pojale soovides
Madis Veskimägi

Küsimus: Pidev valu

Tere.2003.a. nov.oli mul günek.operatsioon.Eemaldati munasari ja munajuhad.Peale seda on mul pidevad valud vasakus küljes,kohati lausa nagu mulksuks rinna all ja koriseks.Valutab ka altpoolt,urineerimine on tihe.See valu ja korinad segavad töö tegemist,kuna see kõik on tahtmatu.Perearst ei võta mind kuulda,sest väidab olevat gün.probleem.Naistearst väidab,et kõik on korras.Valu on kestnud peale poeratsiooni siiamaani-perearst põhjendas seda sellega,et hiljem kõik möödub.Siit küsimus,läheksin kuhugi eraarstile,kuid ei tea kellest alustada(kas naistearst või ..?)Olen väga tänulik nõuande eest.

Tere
Peale sedasorti lõikusi võib tekkida seisund, mida nimetatakse sooleliideteks. Sümptomid võivad olla sellised nagu kirjeldate. Teinekord võib juhtuda, et operatsiooni järgselt võib mingil põhjusel kujuneda piimasuhkrutalumatus, ka selle seisundi sümptomid on sellised. Soovitan järgmist: nõupidamine perearstiga- ärge peljake, ta kuulab Teid ja annab soovitusi. Piimasuhkrutalumatusest saab selgust analüüsiga: patsiendile antakse 50 g laktoosi ja jälgitakse veresuhkrutõusu. Kui kõik on hästi tõiuseb veresuhkur hiljemalt 1 tunni möödudes üle 1,1 ühiku. Ja veel üks soovitus: valuravikabinet. Sealsel tohtril on suur kogemus selliste patsientide ravimisel, kelle kohta muijal lihtsalt käsi laiutatakse. Valuravikabinetid on Tallinnas, Tartus ja Pärnus.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi

Küsimus: INR

Mis on INR normväärtused ja mida see tähistab?

Tere
INR ( international normalized ratio) tähistab vere hüübivusnäitajat. Tervel inimesel on see vahemikus 0,9-1,1. Kui patsient tarvitab verehüübivust vähendavat ravi, antikoagulantravi toimeainega varfariin siis on numbrid hoiopis teised. Meie ravimiturul on peamiselt tuntud ravim marevan. Haigused mille korral seda määratakse on mitmed südamerütmihäired, opereeritud klapirikked, veenihaigused jt tõved millega kaasneb suurem trombi tekke risk. Nendel haigetel katsutakse ravimiannust muutes hoida INR vahemikus 2-3, üksikjuhtudel 3-4. See ei ole sugugi kerge nõudes patsiendi poolset kohusetunnet ravimi võtmisel ja regulaarsetel arstikülastustel veretestide andmist. Asi on tegelikult väga tõsine, vaatamata hoolsale selgitusele arvavad patsiendid et võib ise võtta oma äranägemist mööda ravimit rohkem või vähem. See aga võib viia kas toime kadumiseni või hoopis eluohtlike verejooksude tekkeni.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi

 

 

 

 

 Tõstamaa Tervisekeskus | Nooruse 1 | telefon 44 71 940 | reg. nr. 10274684