KURSUSED 2005

„SÜVAKÄSITLUS ESMASEL VASTUVÕTUL“ 24.01-28.01.2005

 ÕPPETÖÖ JA HAIGUSLOOD

Seekordsel kursusel osales kaks kolleegi: dr.Reet Adamsoo Ruhnu saarelt ja dr.Minija Pääslane Tabiverest. Esialgu oli tulemas ka paar kollegi Narvast, kuid olude sunnil jäi osalemine nende poolt ära.

Nagu varem, võis ka seekord kinnitada, et meil vedas patsientidega. Tundus, et patsiendid oleksid kui omavahel kokku leppinud ja parimad endast saatnud vastuvõtule. Kokku nägime sellel nädalal 58 patsienti. Kõigi nende väljavõtted on esitatud ilma isikuandmeteta allpool. Veel arvudest: teostasime 9 röntgenogrammi; 4 ultraheli uuringut, 2 ööpäevast vererõhu monitooringut, 8 tümpanomeetriat, 3 veloergomeetrilist koormusuuringut ja päris hulga laboratoorseid teste. Saadud teave oli võimalik kohe sulandada kliinilisse pilti ja koostada juba põhjendatum edasine tegevuskava. Väikekirurgilistest protseduuridest viisime läbi selja rasunäärmetsüsti täieliku eemaldamise, palpeeritava rinnatuumori punktsioonaspiratsioonbiopsia ja kolmel patsiendil müofatsialgiliste trigerpunktide blokaadi. Koduvisiite sellel nädalal ei olnud, kõik patsiendid said vastuvõtule, vajadusel aitas neid sotsiaaltöötaja või patsienditakso.

Huvitavamatest leidudest väärib märkimist kahel haigel tagasihoidlike kliiniliste nähtude foonil ulatusliku pneumoonia avastamine, esmase rinnatuumoriga haige käsitlus ja kopsutuumori progresseerumise kahtlus, metastaseerumine maksa.

Õppetööst veel. Algselt oli see plaanitud vastuvõtuga paraleelselt, kuid haigete rohkus lükkas seminarid-teoreetilisema osa õhtusele ajale. Nii lõppesid meie päevad nii 19-20 paiku. Selle vastu ei olnud kellelgi midagi, sest oldigi ju tuldud õppima ja omandama uut. Kursusejuhendaja töökorralduse aluseks oli  programm, selle leiab siit. Kursantidele oli muljetavaldav diagnostilise seadmestiku toimimine, tulemuse kohene tõlgenamine ja rakendamine sama vastuvõtu käigus, väikekirurgia ja taastusravi kabinet. Elevust valmistas kehalise võimekuse testide praktiline omandamine omaenese südame-veresoonkonna aeroobset võimekust kontrollides. Etteruttavalt võib öelda, et kolleegide saadud näitajad olid väga head.

Kursuslased said mapi käsitletud materjaliga, CD ketta tarkvaraga individuaalsete toitumis ja liikumissoovituste  koostamiseks, kehakoostise määramiseks ja erinevate vastuvõtul läbiviidavate koormustestide analüüsimiseks. Nendeks testideks on: PWC 170 määramine kaheastmelisel step-testil ja veloergomeetril;  Eurofit test, 2 kilomeetri kõnnitest ja Ruffier kükitamistest. Infokandjale sai kopeeritud ka sadakond pilti õppekursusel nähtuga. Kursus lõppes tunnistuse kätteandmisega, see andis osalejatele 30 täienduspunkti.


PILDIMEENUTUS

Universaalne õlavarre-õla-rangluu fikseerimisside. Analoog Desault sidemega, kuid on korduvalt kasutatav, lihtne asetada ja mugav nii patsiendile kui meedikule


Köhiv ja kahvatu pisipreili vastuvõtul. Kliinilises veres Hgb 99, MCV 67 ja leukotsütoos 13,5. Antibakteriaalse ravi vajaduse otsustab CRV väärtus

CRV väärtus < 8 mg/l. Antibiootikumi ei ole vaja


Ah see konks minu kannal teebki neid valusid ! Nii nendib rahulolev patsient, kes on saanud teada oma vaevuste põhjuse.


2x3 cm tihke tükk rinnas, nahk selle kohal sidrunikoore fenomeniga, sissetõmbega. Lisaks palpeeritav supraklavikulaarne tihke-vetruv lümfisõlm 1,5x2 cm. Leid ülikahtlane pahaloomulisuse suhtes.

Selgust aitab tuua punktsioon-aspiratsioonbiopsia. Nõel 1,4x50 mm on viidud sõrmedega fikseeritud tihkendisse.

Süstlasse õnnestub saada materjali 1,4x8 mm. Protseduuri korratud teisest suunast ja lümfisõlmest. Materjalist valmistatud preparaat tsütoloogiliseks uuringuks. Posti vahendusel jõuab see Eesti Onkoloogiakeskuse laborisse  järgmisel päeval.


70 a meespatsient. Rasunäärme tsüsti lõikus. Käimas on tsüstikestade eemaldamine. See polnudki nii lihtne, kuna tegemist oli suurema tsüstiga kui nahka kombeldes tundus. Selgust aitab tuua histoloogiline uuring Tartu Ülikooli Biomeedikumi patoloogialaboris.


Vanem proua ja probleemiks on  kroonilise neeruvagnapõletiku ägenemine. Ultraheliuuringu eesmärgiks on hinnata neerude kuju, suurust ja neeruparenhüümi ehhogeensust.


Dr.Minija Pääslane viib läbi laktoosi koormustesti. Hetkel joob kolleg 400 ml vett milles on lahustatud 50 g laktoosi. Veresuhkrutase enne laktoosi tarvitamist on 4,6 mmol/l. Peale laktoosi tarbimist peab veresuhkrutase tõusma 1 tunni jooksul rohkem lui 1,1 mmol/l. 20 minuti möödudes on veresuhkur 7,8 - hüpolaktaasia on välistatud.


Käimas on "Eurofit" test täiskasvanutele. Kolleeg hämmastab oma aeroobse töövõime näitajatega, selle väärtus maksimaalse ealise pulsisageduse juures on 206W ja maksimaalne hapnikutarve 44 ml/min/kg. Fitness indeks on 65.

Lihtsam võimalus füüsilise töövõime hindamiseks on kaheastmeline PWC 170 step-test. Lihtsa valemiga, mis arvestab astme kõrgust, korduste arvu minutis ja uuritava kehamassi saab välja arvutada töö võimsuse. Valemiga aga saab tuletada töövõime pulsisageduse juures 170. Kolleegil on see 260 W. Väga hea tulemus !


Külastus taastusravi kabinetti ! Taustal on näha patsiendid ja protseduurid: õlavöötme massaaz ja fonoforees ketoprofeengeeliga.

Veel üks protseduur: tuubuskvarts ninaõõnde. Patsiendiks on seekord arst, kellel on probleemiks üpris vastik nohu !


Ekskursioon Tõstamaa Mõisakool-Häärberis. Kolleegid imetlevad aula lage ja laemaale

Hetk korstnasaalis. Ekskursioonijuhiks on auväärt koolmeister pr. Elli Teras.


Kohtumine vallavanem, hr.Toomas Rõhuga. Arutatakse koostööd omavalitsuse ja tervisekeskuse vahel.


Hetk kursuse tunnistuste kätteandmiselt. Vasakult paremale: dr.Minija Pääslane, velsker Eve Käär, dr.Madis Veskimägi ja dr.Reet Adamsoo.HAIGUSLOOD

Alljärgnevalt on esitatud kõik haiguslood millega kursusevältel tegelesime. Need on esitatud päevade kaupa. Neid lugedes saab ülevaate patsientuurist, juhtivatest probleemidest, rakendatud uuringutest ja koostatud käsitlusplaanist

ESMASPÄEV, 24.01.2005

59 a meespatsient

24.01.2005, eav

Pt kurdab pikemat aega peavalusid, kõrvakohinat, tasakaaluhäireid, pearinglust. 5-10 aastat. Puudub süvenemistendents. Anamneesis töö traktoritel-autodel, riskiteguritena müra,  vibratsioon. 2 a eest diagnoositud hüpertensioon, määratud ravi, sellel aga patseindi sõnul toime vaevustesse puudub. Esineb mõningane vaevuste seos ilmastikuga.

Obj üldseisund hea. Puuduvad olulised nähtavad funktsioonihäired.

Neurol staatus

Rombergi test: vähene ebastabiilsus, suund puudub. Ninasõrme test, olulise häireta.

Nüstagmid normis, pupillaarrefl normis. Kraniaalnärvid olulise patoloogiata.

Esineb kinnisilmi kõndides intensiivne kalle paremale, kukkumise piiril.

Otoskoopia normis, teostatud audiotester uuring, kuulmine kõrgetel-madalatel sgedustel normis.

Tümpanometria: tõusnud kompliants, stapes reflekside hindamisel  esineb defitsiit paremal kõrval, refleks ei vallandu 4000 hz nii intensiivselt kui madalatel toonidel, vasakul kõrval leid normis.

D: Vestibulaarpatoloogia, parem sisekõrv.

Neuroloogia ja otoloogi konsultatsioon.

Vaevuste seose leidmiseks vererõhuga vajalik RR holter.

Tab. Betaserc 8 mg n. 100 1x3 rp. 1865647 ABC

 

 

7 a tüdruk

24.01.2005, eav

Kurdab nõrkust, väsimust. Anamneesis u 5 p eest hommikusel ajal minestus, kestusega 2 minutit, puudusid krambid, sfinkterite lõtvus. Hiljem oli laps loid- väsinud. Krambianamnees varem puudub, ka perekonnas puuduvad viited.

Käinud Pärnu Haiglas tr vastuvõtus, tehti vereproov ( suhkur) korras.

Selgub, et patsiendi perearst on Pärnus. Külastanud oma perearsti, kes arvas, et asi on veepuudusest.

Obj pt kahvatu. Süda kopsud ausk ii.

Neelu vaatlusel kohevad tonsillid, tagaseinal nähtav mädase lima triip. Lapse isale meenub peavalud viimastel nädalatel. Anamneesis 2 a eest adenoidektoomia, peaks pöörduma veebruaris ORL kontrolli.

Tümpanogrammidel vasakul alanenud kompliants, parem normis, vt.

Rö paranasaalidest: Nähtav vähene nivoo mõlemal maksillaarsiinusel, sin>dex. Parema maksillaarsiinuse limaskesta seinapidine turse, vasaku frontaasiinuse, etmoidrakustiku varjustus. Nina vaheseina deviatsioon, parema alumise ninakarbiku hüpertroofia ?

Kl veres hgb 115, MCV 79, Leuk 6,8, CRV < 8 mg/l

D: Pansinusiit, kerge.

Parainfektsioosne aneemia

RAVI

Augmentin 250 mg x2 rp. 9282363

Tyzine

Sudafed.

Spartocine gr 105 mg

Kontroll 31.01.2005

Virtuaalkonsultatsioon.

 

 

67 a mees

24.01.05

Põhimureks valu paremas küljes, keskkõhus, kiirgumisega alla kubemesse selga.

Obj pt asteenilise olekuga, käib ettepoole vaevatud kumargil.

Palpatsioonil tuntav  suurenenud maks, tihkem konsistents, muus osas leid ii.

UH uuring: maks ebastruktuurne, mõõtmed AP 16 cm, pikimõõt 20 cm.

Sapipõie seinad tihked, konkrementi ei näe.

Neerud ii.

Anamneesis kopsu ca, tunnistatud remissioonis olevaks okt 2004

Kahtlus: maksa metast protsess???

Teise murena valu surin jalgades, põletamistunne.

Obj jalad norm värvust, turseteta.

Pulsid palpeeritavad a. popliteal, a dorsalis pedisel ja tibialis posterioril.

Esineb põlvikutaoline tundlikushäire patellani.

Samal alal ka vibratsioontundlikuse kadumine.

D: Polüneuropaatia ?

Teise arvamuse saamiseks vajalik neuroloogi konsultatsioon.

Pt kutsutud tagasi veretestiks, ALAT, ASAT. Alk fosfataas. Kl veri, CRP, SR:

 

 

8 a poiss

21.01.2005, eav

T 38-39  3 p, kerge peavalu

Obj üldseis hea. Kopsud ausk ii

Neelu punetus

Kl veri N, vt

D: Viirusl farüngiit? Gripp

Ibuprof 0,2 x3

Koolitõend

 

24.01.2005, kav

Külastusele järgmine päev palavikku polnud, eile taas palavik 39 C. Kuiv ärrituskäha

Süda kopsud ausk ii. Neel ii. Tümpanogrammid A tüüpi.

CRV 24 mg/l

Mõõdetud kehatemperatuur, see 36,9

Põhiprobleemiks ärritusköha.

Ord. Levopront mixt.  1tl x2.rp. 9282367

Jälgimine, kontroll 28.01.2005

 

 

7 a tüdruk

24.01.2005, eav

Kurdab nõrkust, väsimust. Anamneesis u 5 p eest hommikusel ajal minestus, kestusega 2 minutit, puudusid krambid, sfinkterite lõtvus. Hiljem oli laps loid- väsinud. Krambianamnees varem puudub, ka perekonnas puuduvad viited.

Käinud Pärnu Haiglas tr vastuvõtus, tehti vereproov ( suhkur) korras.

Selgub, et patsiendi perearst on Pärnus. Külastanud oma perearsti, kes arvas, et asi on veepuudusest.

Obj pt kahvatu. Süda kopsud ausk ii.

Neelu vaatlusel kohevad tonsillid, tagaseinal nähtav mädase lima triip. Lapse isale meenub peavalud viimastel nädalatel. Anamneesis 2 a eest adenoidektoomia, peaks pöörduma veebruaris ORL kontrolli.

Tümpanogrammidel vasakul alanenud kompliants, parem normis, vt.

Rö paranasaalidest: Nähtav vähene nivoo mõlemal maksillaarsiinusel, sin>dex. Parema maksillaarsiinuse limaskesta seinapidine turse, vasaku frontaasiinuse, etmoidrakustiku varjustus. Nina vaheseina deviatsioon, parema alumise ninakarbiku hüpertroofia ?

Kl veres hgb 115, MCV 79, Leuk 6,8, CRV < 8 mg/l

D: Pansinusiit, kerge.

Parainfektsioosne aneemia

RAVI

Augmentin 250 mg x2 rp. 9282363

Tyzine

Sudafed.

Spartocine gr 105 mg

Kontroll 31.01.2005

Virtuaalkonsultatsioon.

 

 

4 a poiss

24.01.2005, eav

Vasakpoolne eksudatiivne otiit

tümpanogramm vasakul B tüüp. Katarraalne punetus, pinge puudub.

Kl veres leuk 12,5 , vt. 

RAVI

AUGMENTIN 80mg+11,4mgml 70ml N1 ( 9282369)

sudafed 1/2 tlx2

Tyzine

 

30 a mees

24.01.2005, eav

Kurdab 1 päev kestunud teravat lõikavat valu vasakus kõrvas. Viibinud tuuletõmbes.

Pannud kõrva kampriõli ja vati.

Obj tr kile ja kuulmekäik punetav märg. Võimalik kampriõlist.

Tümpanomeetria bilat A tüüpi. Kuulmishäire puudub.

D: Neuralgia

RAVI

Xefo 8 mg x2

Lok soojus, mitte tilgutada kõrva midagi.

 

 

Naine, 55 a.

24.01.2005, eav

Probleemiks sagedased nõrkushood, tasakaaluhäired. Nendel puhkudel mõõdetud vererõhk madal, 80-100/50-70. Täna vastuvõtul RR 110/70, fc regul 70 x min. Anamneesis kopsu Ca tõtu parempoolne pulmonektoomia 2 a eest. Vaevused tugevnenud op järel. Ca protsess remissioonis.

Teostatud hüpotensiooni täpsustamiseks ööpäevane vererõhu holter.

 

 

26 a mees

24.01.2005, eav

Kurdab u 10 p seljavalu. Tekkis külmas vees sumades päästetöid tehes.

Obj puudub sundasend, eriline valuväljendus.

Palp paremal pool paravertebraalselt nimmepiirkonnas aktiivne trigerpunkt

Radikulaarne leid puudub, refl madalad sümmeetrilised,

Kõnd kandadel-varvastel vaba.

D: Müofastsialgia. Pseudoradikulaarne sündroom.

Tehtud lihasblokaad trigerpunkti.

Massaaz, diadünaamika.

 

 

49 a mees

24.01.2005, kav

Saabunud statsist. Teostatud kardioversioon, taastus siinusrütm.

Nüüd aga virvendusrütm, ka EKG leius normofrekventne, repol rahuldav.

Tel vestlus drPressiga, otsustame jätta virvendusrütmile. Senised 3-4 ponnistust siinusrütmi taastamisel püsivate  tulemusteta.

Pt jätnud suitsetamise, on 6 p suitsuvaba

Abstinentsinähud keskmised.

Ord Nikotiiniplaaster 10 mg x1Ž

Wellbutrin SR tab. 150 mg rp. 9282230

cardace5 mg n. 56 1x1 rp. 1865640 ABC

 

 

58 a naine, eelmised sissekanded annavad infot haiguskulust.

 

05.01.2005, eav

Valu paremal pool kuklas, kõrva taga, küljes.

4-5 p. Nahaleid N

Kl veri N

D: Neuralgia

RAVI

CELEBREX kapsel  200mg N20, 1x2

TVL

 

11.01.2005, kav

Tekkinud paremale lõuaalusi peenvilliline, punetav valulik lööve

D: Vöötohatis

RAVI

VALTREX tablett  500mg N10, II or, 2x2 5 p.

Lok br roheline või Acic kreem

 

17.01.2005, kav

Soodus kulg, lööbe punetus vähem. Lok määrinud Acic salvi.

Ord Xefo 8 mg x2.

XEFO tablett 8 mg N20 rp. 9282168

 

24.01.05, kav

Lööve kadunud

Postherpeetiline neuralgia

RAVI

 Selgitused

Naistepuna tee

xefo vaj

TVL lõpetatud 25.01, tööle 26.01 tvl 00000351

 

 

7 a poiss

24.01.2005, eav

Kaebused pikemat aega kestnud kõhuvalule, mis ägeneb tavaliselt hommikuti. Täna hommikul valu tugevam tavalisest, mistõttu pöördunud koos emaga vastuvõtuel

Obj. Lapse üldseisund on rahuldav-hea. Kõht palpatoorselt pehme, pingeta. Tuntav täitunud sigmasool. Keel valkja katuga, kuiv. Süda kopsud ausk ii. Appendectomia arm ii.

Kl veri patoloogiata, Leuk 5, hgb 125

Ananeesis viited vaevuse ägenemisele nädala sees, enne kooli minekut. Pt sõnul jäävad nädalavahetused liiga lühikeseks.

D: Obstipatsioon. Somatoformne kõhuvalu.

RAVI

Selgitused.

Ord po. Espumisan gtt

Pt vaevused taandusid peale 20 min jälgimist.

Lubatud koju.

 

 

10 a poiss

24.01.2005, eav

Vasaku ülalau odraiva. Korduv

RAVI

AUGMENTIN tablett  500mg+125mg N14, 1x2 rp. 9282210

Fucithalmic lok 3 x päevas

 

 

67 a naine

24.01.2005, kav

Türeotoksikoos lab leiu alusel

TSH  0.006 mIU/L 0.4 - 4 mIU/L

FT4  34.7 pmol/l 10.3 - 24.5 pmol/l

kliiniliselt rütmihäired, muu leid puudub. Varem uuritud kardiol os, raviks cordarone

RAVI

CARBIMAZOL TBL 5MG N100, 1 tab 2 x päevas. Rp. 9282211

Kontroll 1 kuu möödudes

 

1 a 7 k poiss

24.01.2005, eav

Hea üldseis, ausk leid kopsudel olul patoloogiata.

Kerge bronhiit

Sümp vah

 

 

23 a naine

24.01.2005, eav

Kurdab 3-4 päeva kestnud tugevat  hootist köha. T olnud 39 c, nüüd 37-37,5

Süda kopsud ausk ii, neel ii.

CRV: 40 mg/l.

Üldseisund on hea. Hooti köhaseeriad.

Rö rindkerest:

Esineb parema alasagara hägus laialdane infiltr varjustus.

D: Atüüpiline parema alasagara pneumoonia

RAVI

KLACID SR retardtablett  500mg N7, 1x1rp. 9282364

ACC 0,2 x3

Kontroll 28.01., CRV ja kliiniline dünaamika

 

 

78 a naine

24.01.2005, eav

Vasakul säärel punetav rõngas, diameetriga u 15 cm.

Olnud sept okt mitmed puugihammustused, selles piirkonnas ei mäleta

Leid omane Erythema chr migrans, Puukborrelioos.

Võetud kl veri ja suhkur, patoloogiata.

RAVI

Doxy M rtph 0,1 x2 2 nädalat. Rp. 9282190

Selgitused

 

 

57 a naine

17.01.2005, eav

Kurdab 4 p eest olnud teravat hovalu vasakul pool küljes, kutsus kiirabi diagnoositud renaalkoolikut.

Kurdab tänaseni kestnud valulikust, teravaid torkeid pissimisel.

Üldseis hea. Kõht palp. Ii

UH neerud norm asendi, kujuga, pat leiuta.

Sapipõis tühi

Ehhogeensus halb. Põis ii.

Konktementi ei näe.

Kl veri N, uriinis infektsioonileid. Nitr pos, leuk 500.

RAVI

Berlocid 0,96 x2

No-spa vaja.

Omep 20 mg N 15, 1x1.( GERD kliinik)

Pt kaal 100 kg.

Veresuhkur 6,4

Soovitav kaalualandamine, 1-2 kg kuus.

Kontroll 7 p möödudes.

 

24.01.2005, kav

Pt enesetunne hea. Düsuuria kadunud, koolikulisi valusid pole esinenud

Ravitaluvus hea.

Kordusuriini test patoloogiata.

Innustatud kaalu jälgima.

 

 

17 a noormees

 

24.01.2005, kav

Keemiaravi järgse leukopeenia monitooring

täna leuk 3,1, soodus dünaamika.

Tehtud granocyte injektsioon s/c.

Pöördub hemato-onkoloogi vastuvõtule plaaniliselt

 

 

 

TEISIPÄEV

52 naispatsient

25.01.2005, eav

Häiriv suukuivus

Veresuhkur 4,5 mmol/l

Keel suu niiske ii.

Soovitused, jälgminine

 

 

67 a meespatsient, korduv vastuvõtt testideks rö rindkereks, vt ka eelmine sissekanne.

25.01.2005

Kl veres SR 70 mm/t;

CRV > 160 mg/l

Tehtud rö thorax. Fibrootiline ebastruktuurne piirkond parema kopsu ülasagaras, võrreldes 1 a taguse röntgenogrammiga negatiivne dünaamika.

Biokeemilised uuringud verest

ALT  20 U/l U/l

AST  16 U/l U/l

Alkaalne fosfataas (Konelab)  102 U/l U/l

Kreatiniin  81 µmol/L µmol/L

Üldvalk  76 g/l 64 - 83 g/l

Arvestades CRV ülikõrget vääretust konkreetse koldeleiuta, kiirenenud Sri on kopsu ca progressioon tõenäoline.

Pt subj enesetunne üsna rahuldav. Vajalikud stats uuringud, edasine plaan.

Dr.Vestmanniga aeg stats uuringuteks kokku lepitud 27.01.2005, kell 11.00

 

 

61 a naine

25.01.2005, eav

Patsient plaaniliselt tagasi kutsutud kehalise võimekuse testimiseks. On uus liige Tõstamaa Kepikõnni klubis. Seni lööb aktiivselt kaasa rahvatantsus, aeroobikas. Kepikõnni ringid 30 min-1-2 tundi 2-4 x nädalas.

Obj pt üldseisund hea. Süda kopsud ausk ii. Rahuoleku RR 140/80, fc 90 x min.

Teostatud eurofit test.

ASTE            W              PULSS                RR

0                    30               100                140/70

I                     50               145                160/80

II                    80               160                180/80

III                  110              168                200/80

 

W max:127 W

VO2max(ml/kg/min): 28

Fitness indeks: 35

Maksimaalne aeroobne võimsus ealise maksimaalse pulsisageduse juures on 127 W Maksimaalne hapnikutarve 28 ml/kg/min. Aeroobse võimekuse tase on  keskmine vanuserühmas 55-59. Patsiendi vanuse juures 63 a.on tulemus hea. EKG leius normaalne reaktsioon, ST muutus puudub. Koronaarverevarustus on hea.

 

PT anamneesis hüpotüreoos, selle ravi endokrinoloogi juhtimisel. Viimase aasta jooksul pole tehtud teste. Võetud test

25.01.2005,

TSH 1.07 mIU/L 0.4 - 4 mIU/L

 

 

73 a meespatsient

25.01.2005, eav

Kurdab valu kuklas, vasaku õla piirkonnas, kaela ragisemist, valusid vasakus küljes, puusas. 

Obj palpeeritav kaelal, õlapiirkonnas vasakul 2 aktiivset trigerpunkti, vallandub terav irradieeruv valu.

FABERE test vasakul piiratud välisrotatsiooniga.

Anamneesis mõlema põlve totaalartroplastika.

Teost rö puusadest: mõõdukad artroosinähud, Kellgreni j. I st. Dex= sin

D: Lülisamba osteokondroos, kaelalihaste müofastsialgia

Algav koksartroos.

RAVI

Teost lihasblokaad 1% lidokaiiniga trigerpunktidesse, lokaalne massaaz.

Ravikõnd keppidega 2-3 x nädalas

Xefo vajadusel tugevate valude korral skeletisüsteemis.

Pt hindab lihasblokaadi efekti heaks, suudab valuta teha mõõdukaid venitusharjutusi. Pt motiveerimine.

 

 

55 a meespatsient. Patsient tagasi kutsutud kehalise võimekuse testimiseks.

25.01.2005, kav

Tehtud PWC 170 veloergomeetril. Arvutuslik aeroobne võimekus pulsisageduse juures 170 on  480 W. Hüpertooniline reaktsioon, RRviimasel koormusel 240/100 200 W.

Ilmneb pulsireaktsiooni vähene pidurdumine vastaval koormusel.

Ananeesis vennal koronaarne äkksurm

KMI 28

rasvaprotsent 34%

Kaalu alandamine - 10 kg.

Alustatud ravi

betaloc 50 mg x1 rp. 9282380

Nõustamine kepikõnni alal.

Vältida tööalaselt suuri pingutusi, eelistada mõõdukat kestvat koormust.

Tervisespordi alal vältida sörkjooksu, rattasõitu. Pt olek viitab suurele hasardile, oht tüsistusteks. PT motiveeritus raviliikumiseks kõrge.

Kontroll 1 kuu möödudes.

 

 

55 a naispatsient, vt sissekanne 24.01

Eemaldatud RR holter. Uuringutulemused:

25.01.2005

Uuringu näidustuseks on väga madalate vererõhuepisoodide täpsustamine mille vältel rõhuväärtused on mõõdetud 70-90/40-60.Uuringul selgub, et ööpäevane keskmine vererõhk on 103/70, kõrgeim 135/96. Minimaalne 78/52. Päevaperioodi väärtus keskmiselt 106/73. Ööperioodil 97/66. Graafiliselt hinnates jäävad aktiivse perioodi rõhud vahemikku 110-120/60--70. Pulsisagedus 60-70 x min.

 Hinnang. Puudub eluohtlik hüpotensioon, vererõhuväärtused elukondliku situtatsiooni taustal on normis. Soovitatud vajadusel cofi-tabs.

 

 

 30 a meespatsient

 

25.01.2005, kav

Parema randme prk tendovaginiit, müosiit piirdunud.

Kutsealane ülekoormus.

RAVI

Ibuprof 0,4 x3

fonoforees fastum geliga.

Edasi ortoos tööl.

 

 

59 a meespatsient

25.01.2005, kav

asetatud RR holter vertigo seostamiseks vererõhumuutustega.. Vt sissekanne 24.01.2005

 

­­

77 a naispatsient

25.01.2005, eav

Kurdab 3-4 päeva kestnud valuliku sagedast urineerimist, uriin olla sogane

Obj üldseis hea, RR 200/110

Põie palp hell.

Täisveretest patoloogiata, Uriinis nitr pos, leu 500 ery 250

UH: Neerud, kas põis uuringul normi leiuga, sapipõies sapp, konkrementi ei näe.

D: Kr püelonefr ägenemine

Berlocid 0,96 x2 rp. 9282381

Tõstan enahexali annustsenise 10 mg asemel 20 mg.

Neeruteed, reziim.

 

 

63 a naispatsient

25.01.2005, eav

Kaebused suukuivusele, sagedasele pissimisele, "sarvedele" peas. Leidnud ka paremast rinnast tihkema tüki, u. 6 kuud tagasi.

Obj üldseisund rahuldav.

Lagipeal mõned rasutsüste meenutavad moodustised.

Parema rinna mediaalses alumises segmendis naha sissetõmme, palpeeritav tihkend u 3 cm diameetriga.

Palpeeritav lümfisõlmele omane struktuur paremal supraklavikulaarselt, kummitihedusega, vetruv.

Aksillarpiirkond vaba.

Teostatud UH uuring:

rinnanäärme mediaalses-alumises segmendis u kell 5 piirkonnas ebakorrapäraste piirjontega rinnakoe ehhogeensusest veidi erinev moodustis 3x5 cm,

Maksa struktuuri osas kindlat kollet ei näe. Sapipõis täitunud,  konkrementi ei näe. Neerud ii.

Teost rö rindkerest: Nähtav vasakus hiluses piirdunud tihkem struktuur mõõtudega 2x3 cm. Parema kopsu allväljas mediaalsemal struktuur 2-4 cm. Võimalik on kolde projtseerumine rinnalt.

Kopsude kuulatlusel paremal rindkere poolel õrnad räginkahinad.

PLAAN

Testid

Kolde punktsioonbiopsia

Lümfisõlme punktsioonbiopsia

 

 

7 a tüdruk, korduv vastuvõtt. Eksudatiivse otiidi monitoorimine.

Subj vaevused puuduvad.

Obj otoskoopial tr kile vasakul paks, rigiidne, norm värvust.

Tümpanogrammid: paremal pos kulg tipp ulatub normiaknasse, vasakul B tüüp.

Kontroll 2 näd möödudes

Op järjekord.

 

 

25 a naispatsient

25.01.2005, eav

Suitsetamisalane nõustamine. Pt ema on rakendatud komplekse käsitluse tulemina. 25 päeva suitsuvaba, pt motiveeritus suitsetamisest loobumisel on kõrge.

Teostatud Fagerströmi test, skoor 3 palli. Pt on harjumuslik suitsetaja.

Kaasnevate probleemidena kerge depressiivsus, EEK-2 skoor 12.

RAVI

Patsiendi motiveerimine

Wellbutrin, SR  tab. 150 mg.1x1 N 30  ( 9282383). Tarvitab ravi, loobumiskuupäev 01.02.2005, edasi

Nikotiiniplaaster 5 mg x1

Täidetud dokumentatsioon patsiendile ja arstile. Regulaarne aktiivne telefoninõustamine

Soovitatud asendustegevused: Suitsunälja tekkides tavaline näts ja ristpiste. Tehtud tööd on hea vaadata endal ja näidata teistele. Ristsõnade lahendamine. Hingamisharjutused.

 

 

 

 

KOLMAPÄEV 26.01.2005

 70 a meespatsient

26.01.2005, eav

Seljal keskosas, aastaid tasapisi suurenenud moodustis, viimasel ajal veidi valulik.

Obj. U 2,5 cm diameetriga vetruv liigutatav struktuur.

Teostatud pikilõige 2,5 cm, väljus hulganisti rasva, lehkavat.

Eemaldatud kestad, need mitmekambrilised, 3 suuremat.

Suturatsioon 4 üksikmadratsõmblusega

Kestad  histol uuringuks.

 

32 a naine

26.01.05, eav

Kurdab valulikku urineerimist, vähest palavikku, t 37,2.

Obj üldseisund hea. Palp hellus allkõhus.

Kl veri Normis, uriinis nitr neg, leuk 75, ery 250.

D: Paranev tsüstiit

tab. Berlocidi 960 n. 20 1x2 rp. 9282387

Reziim.

 

5 a tüdruk

26.01.2005, eav

Kerge köha 10 päeva, kohati valu kõrvades.

Obj üldseis hea. Veidi kahvatu jume.

Kopsud , neel, otoskoopia normis

Tümpanogrammid bilat langenud kompliants, tipp siiski normiaknas.

Kl veri. Leuk 6,6; Hgb 116; MCV 76

D: Paranev resp viirusinfektsioon.

Parainfektsioosne aneemia

RAVI

Reziim

Spartocine gran 105 mg x1 /p 30 päeva.

 

 

60 a meespatsient

26.01.2005, eav

Kurdab tunnet nagu oleks polt peas. Tekkis 22.12. peale pikemat autosõitu pingutust. See tunne häirib hoot, kurdab ka u 1.5 a kestnud nohu. Vasaku alalau all tükk

Obj neurol leius esineb oluline tserebellaarne ataksia. KP refl elavad. Ninasõrme kats vähese tremoriga.

RR 130/80, fc regul.

Paremas ninasõõrmes polüüpi meenutav struktuur.

Rö paranasaalidest olulise patoloogiata. 

Kl veri normis.

Vasaku alalu kerge turse, konjunktiivi ärritus.

Olulise leiuna kõrgete toonide kuulmishäire, 2000 hz 50 db bilat

Tümapniomeetrial kompliants normis, esineb stapesrefl kadu kõrgetel toonidel. 

Anamneesis 1958 a kerge poliomüeliit.

D: Polypus nasi dex.

Halasioon parem, sekundarne viimajuha umbumisele põletikust.

Pingepeavalu.

Presbüakuusia.

RAVIPLAAN

Neuroloogi ja LOR konsultatsioon.

RHINOCORT AQUA 64 MCG/DOSE ninasprei  64mcg/annuses 10ml N120 FUCITHALMIC gtt. Ophth.  1% 5g N19282390

Ibuprof 0,4 vaj.

63 a naispatsient

Pt pöördus plaanilisena testideks, aspiratsioonnõelbiopsiaks rinnatükist ja supraklavikulaarsest lümfisõlmest.

võetud rinna koldest, 1,4x50 mm nõelaga kaks aspiratsioonbiopsiat, saadud materjal, valmistatud 2 preparaattti. Supraklavikulaarse lümfisõlme punktsioonil tugev närviärritus, süstlasse valgus venoosne veri: v. Jugularise vm pindmise veeni punktsioon. Tsütoloogia preparaadi võtmine supraklavikulaarsest oletatavast lümfisõlmest ebaõnnestus.

KLIINILINE TÄISVERETEST

Patoloogiata. Uriin patoloogiata. Veresuhkur 5,6 mmol/l

BIOKEEMIA

Biokeemilised uuringud verest

CRV  6 mg/L < 10 mg/L

ALT  7 U/l U/l

AST  14 U/l U/l

Kreatiniin  60 µmol/L µmol/L

 

 

62 a meespatsient

26.01.2005, eav

Kurdab ebamäärast valuaistingut parema s labajalas, enam tallapiirkonnas, kiirgumisega varvastesse.Kaasneb külmatunnet.  Anamnees u 2-3 nädalat. Pt kardab väga gangreeni.

Obj jalg vatlusel ii. Pulsid a tibialis dorsalis et a. tibialis posterioril palpeeritavad rahuldavalt.

Esineb teravam valupiirkond kanna alusi. Suure varba põhiliiges veidi suurem, induratsiooniga.

TÖÖDIAGNOOS

Plantaarfastsiit, kanna eksostoos??

Hüperurikeemia, I varba põhiliigese kristallartropaatia?

Tehtud rö kannast: Plantaarfastsia kinnituse kaltsifikatsioon kandluule. Exostosis calcanei. Üle keskmise väljendumine.

Kliiniline veri, suhkur normis.

DIAGNOOS

Plantarfastsiit, parempoolne.

RAVI

Selgitused, nõustamine

Paraja kontsaga jalats

"Kukekannuse" tallatugi.

tab. Movalis 15 n. 20 1x1 rp. 9282357

Võetud BIOKEEMIA

ALT  22 U/l U/l

Kreatiniin  58 µmol/L µmol/L

Kusihape  287 µmol/L µmol/L

 

 

10 a tüdruk

26.01.2005, eav

Haige 3-4 p esinenud terav kõrvavalu episood.

Obj üldseis hea süda kopsud ausk normis.

Otoskoopia-oroskoopia normis.

Tümpanogrammid A tüüpi

Kl veri N

D: Otalgia

Ibuprof 0,2 vaj.

 

 

13 a tüdruk

26.01.2005, eav

Nohu, köha 4-5 p.

Obj üldseis hea. Kopsud n, oroskoopia N

Kl veri N

Respiratoorne viirusinfektsioon, paranev.

Bromhexin 4 mg x3

Ibu 0,2 vaj

Sümp vah.

 

 

59 a meespatsient, vt eelmised sissekanded.

26.01.2005, kav

RR holter eemaldatud. Analüüs.

Uuringunäidustuseks on subjektiivselt häiriva peraringluse-kõrvakohina seostamine vererõhumuutustega. Pt uuringu vältel elas tavapärast elu, viibis tavatööl autoroolis, teekoristusmasinal, liiva-soolapuisturitel. Subjektiivne hinnang enesetundele möödunud ööpäeval oli hea, ei esinenud häirivat vertigot, kõrvakohinat. Seadme poolt fikseeritud kokku 52 mõõtmistsüklit, keskmine ööpäevane vererõhk on 126/85, päevaperioodil: 133/90, ööperioodil: 112/75. Patsiendi süstoolsed vererõhud jäävad normi piiridesse, kuid diastoolsed vererõhud erinevatel perioodidel jäävad normist välja nn borderline vahemikku. Diagnoositav I astme hüpertensioon. subjektiivseid vaevusi uuringu alusel vererõhumuutustega ei seosta

 

 

74 a naispatsient

26.01.05, kav

Pt kurdab valuaistingut rinnakupiirkonnas, tekib reeglina koormusel, kestab kuni 5 minutit. Anamnees aastaid, niiumbes 3-4 a. Pt on saanud elukaaslaselt mitmel korral rusikalööke rindkerepirkonda. Pt oletab seda kui võimaliku põhjust. Pt on ka kardioloogi konsultatsioonidel, järelvalvel. Probleemideks hüpertensioon.Rahuolekuvererõhud 150-180/90-100

Anmaneesis ka klaudikatsioon, u 30 m. Vasokirurgi konsultatsiooni alusel op ravi hetkel näidustatud pole. 

Rahuoleku EKG siinusrütm, oluline patoloogia puudub.

Ordineeritud mõõdukas koormus. Tekib V6 T saki teravnemine.

Esineb väljendunud ärevushäire anamnees.

D: MIC Stenocardia stabiilne vorm, II f cl.

M.Hyperthonicus II

Ärevushäire.

tab. Imdur 60 mg n. 100 1/2 x2 rp 1865809 ABC

Tõstan betaloci annust seniselt 50 mg-lt 100 mg x1

Lacipil 4 mg edasi

Bromasepam 3  mg n. 30 1x1 rp .9282359, 1 tab. Vaj.

 

 

 

 

NELJAPÄEV, 27.01.2005

 36 a naine

27.01.2005, eav

Paranev trahheobronhiit

Siinuste turse

Sudafed

Tyzine

ACC 0,2 x3.

 

10 a tüdruk

27.01.2005, eav

Haige 4-5 p köha, nohu, kähe hääl.

Obj süda kopsud N, neelu kerge punetus, lümfoidkoe hüpertroofia kurgukarte prks. Tonsillid puuduvad, reg lümfadenopaatia puudub.

Otoskoopia: Paremal nähtav tr kile väljavõlvumine, puudub akuutsus, punetus, vasak tr kile rigiidsem.

Tümpanogramiid: neg rõhk -350, alanenud kompliants.

Kuulmislangus, sosinkõne def puudub.

Kl veri patoloogiata.

D: Exud otiit, dex> sin

RAVI

Tyzine

ACC 0,1 x3

Sudafed 1 tl x3

Kontroll dünaamikas 7 p möödudes.

34 a naispatsient

27.01.2005, eav

Terviselehe uuringud

Pt üldseis hea, täisvere test normis,

Kopsurö patoloogiata.

Tervisetõend väljastatud.

68 a naispatsient

 

 

27.01.2005, eav

Kurdab valu vasakul pool õlas, seljas. Vaevus annab end tunda öösel, päeval liikudes enesetunne parem.

Anamnees 3-4 päeva

Obj hea üldseisund, süda kopsud ausk ii. Pulss regul 75 x min

EKG rahuolekus: siinusrütm, norm leid.

Palpeeritavad trigerpunktid vasakul pool paravertebraalselt, tekib patsiendile tuttav valuaisting.

RR 210/110

Pt on ärevushäire patsient. Patsiendi motiveerimiseks tehtud VEM

Pt seni hüpertensioonitõttu kombineeritud ravil

Teostatud VEM

Koormusel 125W tekib väsimus. Pulss 135 x min.

Tekib J punkti depressioon 2 mm. T sakide vähene tervavdumine

Pulsireaktsioon hea. Kindel isheemiatunnustik ei ilmestu.  vt protokoll.

Teostatud trigerpunktide lok injekts 0,75% lidokaiiiga a 3 ml 4 punkti. Massaaz

Korrigeeritud vererõhuravi

Uus skeem

Betaloc ZOK 50 mg ..nüüd 100 mg x1

Amlocard 10 mg x1

Paroxetin 20 mg x1

Pt motiveerimine, RKK, rattaõit, kepikõnd.

 

42 a naispatsient

27.01.2005, eav

Kurdab umbes 5 p eest vappekülmaga tõusnud palavikku u 40 C. Kaasnes väga halb enesetunne, suremise kartus. Pt olnud mitu päeva sedavõrd haige, et suutis vaevu tõusta et teha hädakäike.

Viimased päevad t u 37-38, enesetunne toekam. Nõrkusele kaasneb ka tugev köha.

Obj pt üldseisund keskmise raskusega, ei suuda pikemalt seista, tekib presünkoop.

Ausk kuulatlusleid normilähedane, puuduvad räginad, fremitus pectoralise muutus. Vähene perk kõla muutus paremal abaluu tipu prks.

Kl veri: leid normis, leuk. 5,9, RBC 5,92; HCT 0,47; HGB 153

Uriin makroskoopiliselt hägune, pro 0,3; ubg 17

CRV 24 mg/l

TÖÖDIAGNOOS

Müokardiit? Pneumoonia?

EKG patoloogiata

Rö rindkerest: Esineb parema alasagara infiltratiivne varjustus, 10x12 cm.

DIAGNOOS:

Parema alasagara krupoosne pneumoonia, tumm staadium. Oletatavalt G+ tekitaja ( vappekülm, t 40 C)

RAVI

AUGMENTIN tablett  875mg+125mg 1x2 N14 rp. 9282373

ACC 0,2 x3

Sümp vahendid.

Kontroll 7 p möödudes.

 

 

17 a neiu

27.01.2005, eav

Kaebused hooti südamepekslusele, pearinglusele, väsimusele.

Obj pt heas üldseisundis, sümpaatne, särasilmne.

Süda kopsud ausk ii, pulss regul 80 x min. RR 118/80

EKG patoloogiata. Monitoril jälgitud EKG-d 2 min vältel, fr 80 x min, regul, ES-id puuduvad.

Teostatud ortostaatiline kats

Aeg                              RR           Pulss

Istudes                      118/90        87

Vahetult tõustes       110/95       103

1.min                         110/100      100

2.min                         110/85        91

3.min                         120/90        90

KOKKUVÕTE

Esineb vähene funktsionaalne muutus südame-veresoonkonna talituses katsu vältel. Diagnostilist hüpertoonilist või vasovagaalset reaktsiooni ei esine.

Võiks määrata ka TSH

 

 

 

 

REEDE, 28.01.2005

 

61 a meespatsient

28.01.2005, eav

Kurdab muret vererõhu pärast. See olla mõned korrad kodus ise mõõtes 160/95-100. Ka esineb ebamäärased valuaistingud vasakus õlas, kaelas

Obj üldseis hea. RR 150/80, fc regul 80 x min.

EKG siinusrütm patoloogiata. Palp mõõdukas lihaspingekolded abaluude prk-s

Pt on nahakasvaja op ootel, see 5 p pärast.

D: M. Hyperthonicus II

Ärevus, lihaspinge

Senine ravi betaloc 100 mg x1 edasi.

 

 

4 a tüdruk

28.01.2005, eav

Kurdab parema põse-alalõua turset, valu. 2 p eest puuritud hammast, plommitud.

Obj üldseis rahuldav, palp keskmine turse, suuõõs ii.

Kl veri: leuk 10,5, muu normis.

Pöördub vältimatus korras stom kliinikusse

 

 

58 a meespatsient

28.01.2005, eav

Kurdab 10-15 p kestnud valu vasakus õlas. Tekkinud tormikahjustusi likvideerides kui oli vaja jahedas-märjas teha suuri pingutusi, tõmmata, tõsta.

Obj. Esineb vasaku M.Supraspinatuse ja M.deltoideuse kerge rebendi kliinik.

RAVI

tab. Celebreks  0,2 n. 20 1x1 rp. 9282377

RAHU

Solluks ja massaaz 5 x .

 

 

28.01.2005, kav

Parempoolne nefrektoomia neerutuumori tõttu 06.01.2005

Op järgsed vaevused, vestlus.

TVL edasi.

 

9 kuune tüdruk

28.01.2005, eav

Kurdab 2-3 päeva nohu, köha, halba isu.

Obj üldseis rahuldav. Kopsud ausk ii. Kahvatu jume.

Kl veri hgb99 , mcv 69; leuk 13,5

Leuk histogrammil tõus lümfotsütide osas.

Kahtlus bakt infektsioonile

CRV < 8 mg/l

DIAGNOOS

Respiratoorne viirusinfektsioon

Parainfektsioosne aneemia

RAVI

Gran. Spartocini 105 mg n. 30 Rp. 9282419

sümp vah.

 

 

41 a naispatsient

28.01.2005, eav

Pt kurdab u nädal aega ebamäärast valulikust kahel pool alakõhus, märganud ka korra veresegust väljaheidet. Anamneesis sarnaseid vaevusi ka varem. Erilisi uuringuid tehtud pole. Peale sünnitust olnud mõnda aega väike häiriv hemorroid.

Obj pt üldseis hea. Kõht palp normileiuga.

UH: Maksa str, sapipõis, neerud ii. Emakas norm mõõtmetega, Nähtav ESV. Adneksid ii.

Vaatlusel anuse prks väike hemorroid, aktiivsuseta.

Digitaalselt rectum ii. Proktoskoopial nähtav punetav soole limaskest, u, kell 10 prks nähtav väike limaskesta lõhe. Puudub kraater, tihkend.

Kl veri, norm, vt. SR 5 mm/t.

DIAGNOOS: Fissura ani

Proktiit, etioloogia?

Põletikuline soolehaigus??

RAVI

Proctosedyl suppos. 1x3 ja peale defekatsiooni.

Jälgimine

Kontroll 10 p möödudes.

 

76 a naispatsient

28.01.2005, eav

Kurdab labakäte dorsaalpinnal, enam vasakul olevat punetavat karedat ala. Tekkinud u 10 p eest, seni dünaamika puudub.

Nahk punetav, kare, veidi turseline sõrmede piirkonnas, vt digifoto.

DIAGNOOS: : Naha allergiline reaktsioon külmast?

RAVI

ELOCON salv  0,1% 20g, lok 1 x päevas.  rp. 9282376

Reziim.

Kontroll 10 p mööödudes.

 

 

23 a naispatsient, korduv vastuvõtt atüüpilise pneumoonia dünaamika hindamiseks. Vt sissekanne 24.01.2005

subj enesetunne veidi parem, köha pehmem. Tekkinud nohusus.

Obj ausk kopsud ii. Hea üldseisund.

CRV: < 8 mg/l

Pikendame ravi, veel 7 päeva.

KLACID SR retardtablett  500mg N7, 1x1rp. 9282375

Reziim, sümp vah.

 

 

28.01.2005, eav

Naaber pidi ära sõitma ja palus patsiendil oma kasse toita. Kassid elavad lakas. Patsient ronis redelil, kuid mõned pulgad purunesid ja patsient redelilt  aste-astelt allakukkudes sai lööke, enamjaolt rindkere allosas. Kurdab teravat valulikust rindkerepööretel, asendi muutmisel.

Obj hea üldseis, süda kopsud ausk ii. RR 140/80

Palp lihasvalulikus vasakul pool X-XII roide piirkonnas.Puudub nähtav hematoom, fraktuurikliinik

DIAGNOOS: Rindkere põrutus

RAVI

Celebrex 0,2 x2 rp. 9282406

Reziim."VÄIKEKIRURGIA 04-06.05.2005"

Täienduskursus "Väikekirurgia" päris esimene täiemahuline kursus toimus 04-06.05.2005. Osalejaid ka senini suurim arv, kokku 6 perearsti-pereõde. Dr.Valeri Mizer ja dr. Imre Kitt Vigala Tervisekeskusest, seltskonna põhituumik- dr.Natalia Loginova, dr.Rimma Prutjan ja pereõed Jelena Klishina ning Kiira Ivanova aga olid Tõstamaale sõitnud Kohtla-Järvelt.

Kursuse õppekorraldus oli plaanitud järgnevalt: teoreetiline seminar-arutelu; tutvumine konkreetsete protseduuridega, selle kinnistamine iseseisvalt kursusemapi materjalidega tutvudes; väikekirurgia illustreeritud haiguslugude esitlus ( kokku u. 500 pilti erinevate protseduuride etapiviisilisest teostusest-lõpptulemusest) ja praktiline osa konkreetsete protseduuride jälgimisel. Õppenädala illustreerimiseks oli eelnevalt plaanilises korras registreeritud rida patsiente, nii viisime läbi 4 karpaalkanali ja 1 kannaeksostoosi kohaliku süsteravi protseduuri; õlapiirkonna nahaaaluse lipoomi lõikuse ja seljapiirkonna naha papilloomi ellipsekstsisiooni. Võimalik oli ka osalise mastektoomiajärgse seroomi punktsiooni jälgimine. Erakorralise patsiendina pöördus vastuvõtule 10 a tüdruk, kellel röntgenogrammi alusel diagnoositud sõrmelüli tüsistumata fraktuuri, millele asetati kipslahas.

3 töö ja õppepäeva möödusid kiiresti. Kursuse korraldajana teeb meele heaks kursuslaste rahulolu. Üritus toimus koostöös Tartu Ülikooli Arstiteaduskonna Täienduskeskusega, tegemist on täpsemalt statsionaarse täienduskursusega, mille eest said osalejad 25 täienduspunkti.

Tagasisidena kursusest on järgnevalt esitatud dr.Valeri Mizeri kiri perearstide listist:

Lp Kolleegid

Mul õnnestus  täna osaleda Dr Madis Veskimägi poolt korraldatud väikekirurgia õppel Tõstamaa Tervisekeskuses ja pean tunnistama, et see oli üks väga hea kursus, mis jäi meelde tasemel metoodilise ülesehitusega, praktilise aktuaalsusega ja õppematerjalide läbimõeldud sisuga.  Eriti hea oli, et kõik materjal oli originaalne ja pärines Madise enda kogemustepagasist (580 slaidiga õppeprogramm !)Usun, et selle kursuse sisu ja vormiga võiksid tutvuda ka paljud teised õppetööga tegelevad inimesed.Suurepäraselt seotud praktiline ja kergesti haaratav teoreetiline osa! Kaasa saab ilma nurumata ka mapi korralike õppematerjalidega!

Muhe ja sundimatu õhkkond!

Mis seal ikka...õpetamine on suur teadus ja Madis tegi seda viimase peal professionaalselt.Soovitan kõigile, kellel aega ja tahtmist ennast täiendada väikekirurgia alal. Usun, et seda läheb meil igapäevatöös üha rohkem vaja.

Tervitades ja kõike head soovides

Valeri Mizer


Kursusel osalejad: dr.Valeri Mizer, dr.Imre Kitt, dr.Madis Veskimägi, dr. Rimma Prutjan, pereõed Jelena Klishina ning Kiira Ivanova ja dr. Natalia Loginova


Maitsev lõunasöök kohvikus "Sauli äri"


Hetked seminarilt. Hoolsalt vaadates on ekraanil pilt sissekasvanud varbaküüne kiilekstsisioonist

Siin aga on näha etapp rasutsüsti lõikusest. Tsüstikest on prepareeritud ja toodud naha pinnale.


See pole mitte "dr.Tulpi anatoomia" vaid hetk enne õlapiirkonna lipoomilõikust


Palpeeritav on u. 20 mm diameetriga liigutatav, elastne  nahaalune struktuur.


Tuumori massi eemaldamine. Makroskoopiliselt on tegemist healoomulise rasvkoekasvaja- lipoomiga.


2 cm operatsioonihaava sulgemine vertikaalüksikmadratsõmblusega. See annab parima kosmetilise tulemuse.


Õppenädalal eemaldatud koeosiste saatmine histoloogiliseks uuringuks Tartu Ülikooli Biomeedikumi. Näha on saatekirjad, plastkapslisse suletud uuritav materjal 10% formaliini lahuses ja turvaümbrik. Vastus jõuab nädala jooksul digitaalselt ja paberkandjal.


Hetk taastusravikabineti tutvumisel. Vasakult teine on taastusraviõde Rita Algpeus. Muuseas on ka Rita Kohtla-Järve tüdruk.


20-22.09.2005 toimus taas kursus väikekirurgiast. Kursantideks kolleegid Viljandist, Riina ja Pille. Seminaridel arutasime läbi kogu õppematerjali, praktilise poole pealt avanes võimalus läbi viia rida protseduure. Müofastsialgiliste trigerpunktide süsteravi, plantaarfastsiidi ja deltoidligamentiidi süsteravi. Lagipea piirkonna rasutsüsti eemaldamine ( nahalõige, tsüstikesta avastamine ja ekstirpatsioon, nahahaava suturatsioon). Kroonilise säärehaavandi ravikuluga tutvumine alates kirurgilisest nekrektoomiast kuni "punase" staadiumi ravist "Mepitel" haavaravitootega. Eriliseks kujunes nekroosi eemaldamine 68 a. meespatsiendi II varbalt. Selgus, et varba distaalne osa on täielikult kärbunud, seetõttu oli vajalik varba amputatsioon proksimaalse falangi tasandil. Patsient vabanes mitmeid kuid kestnud valust. Patsienti on hiljuti konsulteerinud ka veresoonte kirurg, kes hetkel ei pidanud veresoonte rekonstruktiivset lõikust põhjendatuks.

Õppepäevadel nähtud protseduurid ja ekskursiooni Tõstamaa Mõisakooli püüdsime ka videolindile. Kellel huvi, andku vaid märku, leiame lahenduse.

Rõõmsad tohtrid: Riina, Pille ja Madis. Taustal väikekirurgia kabinet, veidi sassis kapipealsetega. Parempoolse kapi peal on aastate jooksul kogunenud kenake makropreparaatide kogu.


TÄIENDUSKURSUS "SÜVAKÄSITLUS ESMASEL VASTUVÕTUL" 07.11-11.11.2005

Lõppenud täienduskursuse tunnuslauseks on "rida ootamatuid leidusid". Seetõttu sai praktilise töö näitel tutvustada diagnostilise seadmepargi ja laboritestide efektiivsust. Patsiendi läbivaatusel ei tekkinud tihtipeale kahtlust tõsisema patoloogia või muude seisundite suhtes. Olukord aga muutus kui sai tehtud põhilised uuringud- meedikutena jäime imestusega vaatama labori-, ultraheli või röntgenuuringu leidu. Sageli sai arstlik mõte hoopis uue suuna, mille täpsustamiseks saime käigult teha uusi uuringuid. Sekka ka mitmed väikekirurglised protseduurid. Täienduskursuse teoreetilise poole pealt algas ja lõppes iga päev seminariga instrumentaalsetest, laboratoorsetest funktsionaalsestest ja psühhomeetrilistest uuringutest. Ehk kõige selle põimimine läbivaatusel saadud mõtetega, see ongi süvakäsitluse idee. Süvakäsitluse aluseks aga on perearsti ja kogenud velskri koostöö. Õppenädalal käis arsti vastuvõtul 46 patsienti, teist samapalju aga velskri iseseisval vastuvõtul.

MÕNED HAIGUSJUHUD

  • Vanem meespatsient 3 nädalat kestnud seljavaluga. Valu on erinev senisest "radikuliidist", esinedes öösiti. Selgus kiirenenud SR, see andis idee uuteks uuringuteks. Uriinitestis erütrotsütuuria. Ultraheli uuringul vasakpoolne neeruvaagna laienemine, markantne eesnäärme suurenemine, jääkuriin. Vaagna-lülisamba röntgenogrammid patoloogiata.
  • 35 a naispatsient pöördus 3 nädalat kestnud vahelduva palaviku ja köha tõtu. On üritanud püstijala saada terveks aga vaevused püsisid. Röntgenogrammil avaldub parama kopsu alasagara resorbeeruv pneumooniline infiltraat
  • 15 a neiu. Kaebused omased neeruvaagna põletikule, lisaks ka ebamäärased vaevused. Uriinis põletikuleid, ultraheliuuringus neerude struktuur iseärasusteta. Ootamatu leiuna selgus graviidsus suurusega 10-11 nädalat.
  • 86 a. naispatsient. Kaebus 2-3 nädalat kestnud "loksuvale tundele " kõhus. Patsiendi üldseisund hea, kõhu katsumisel patoloogiat ei ilmne. UIltraheliuuringul selgub mõõdukas astsiit, maksa parema sagara tsüst. Tõsise leiuna avastatud emaka-munasarja piirkonnas 10 cm tuumor. Bimanuaalsel läbivaatusel tuntav tuumor.
  • 52 a. meespatsient pöördus  valulikuse tõttu käelabas. Samas piirkonnas olnud 3 nädala eest trauma meisliga töötamisel, võõrkeha võimalus. Röntgenogrammil ilmnes võõrkeha 2x8 mm, see eemaldatud väikekirurgilisel protseduuril.
  • 53 a. naispatsient. Probleemiks väsimus, aeg-ajalt õhupuudustunne. Üldseisund hea. Läbivaatusel leid normis. Täisveretst normis. Koormusuuringul koormustaluvus tunduvalt üle keskmise, maksimaalne hapnikutarbimine 48 ml/min/kg, 13,7METi. Spirograafia normis enne ja pärast koormusuuringut.
  • 36 a. meespatsient pöördus valu tõtu vasakus õlas. Patsient oli eelmisel päeval rattaga kukkunud. Läbivaatuse alusel leitud vasaku rangluu "klahvisümptom". Röntgenogrammil rangluu või õlavarreluu murd puudus. Diagnoositav akromioklavikulaarsündesmoosi I-II astme rebendit. Selle raviks asetatud õlga fikseeriv ortoos.

Kolleegid hindamas röntgenogrammi. Abiks on käsiraamat normikohastest röntgenleidudest.

Asetatud on õlga fikseeriv ortoos

Sõrmehaava õmblus

Metallilise võõrkeha eemaldamine

 

Dr.Karin Lega pr.Elli Teras, dr.Margit Venesaar ja dr.Eerika Pukspuu  Tõstamaa Mõisakooli ees

Lõunasöök kohvikus. Paremalt vaadates velsker Eve, arstid Eerika, Margit, Karin ja Madis

 


          TÄIENDUSKURSUS "VÄIKEKIRURGIA EREARSTITÖÖS"              22.11-24.11.2005

Seekordne täienduskursus väikekirurgiast toimus novembri lõpupäevil. .Osalejateks seekord neli kolleegi: resident dr.Margit Venesaar ja perearstid dr.Vivian Alles, dr.Anu Vasar ja dr. Taimi Laasik. Dr.Vivian Allese julgustusel on muuseas ka alanud perearstide täindkoolitus Tõstmaal koostöös Tartu Ülikooli Arstiteaduskonna Täienduskeskusega.TLõppenud kursuse  märksõnadeks on rida erinevate väikekirurgiliste protseduuride praktiline teostamine. Naha papilloomi eemaldamine, ellipsekstsisioon ja nahahaava suturatsioon, materjali saatmine histoloogiliseks uuringuks, rasutsüsti eemaldamine,  müofastsialgiliste trigerpunktide kohalik süsteravi. "Kahjuks" ei olnud ühtegi patsienti kellel oleks olnud vaja ravida sissekasvanud varbaküünt. Teoreetiliste seminaride käigus töötasime läbi ligemale 1000 slaidi väikekirurgia kabinetist, sanitaariast, instrumentidest ja erinevatest protseduuridest.

Teoreetiline seminar

Papillomatoosse nahakasvaja eemaldamine alalõualt augustusbiopsia instrumendiga. Pildil on hetk naha läbimisest instrumendiga.

Nii eemaldatakse patoloogiline koeosa

Nahahaav on õmmeldud

Peapiirkonna rasutsüsti eemaldamine. Opereerib dr.Taimi Laasik ja assisteerib dr.Vivian Alles

Hetk kursuse lõpetamiselt. Käes on tunnistused ja 20 punkti. Vasakult paremale: dr.Margit Venesaar, dr.Taimi Laasik, dr.Madis Veskimägi, dr.Vivian Alles ja dr.Anu VasarTõstamaa Tervisekeskus | Nooruse 1 | telefon 44 71 940 | reg. nr. 10274684