PEREARSTIDE TÄIENDKOOLITUS TÕSTAMAAL

PILDIMEENUTUS KURSUSTELT

Jaanuar 2004.  ESIMENE KURSUS TÕSTAMAAL " SÜVAKÄSITLUS ESMASEL VASTUVÕTUL". Täitsa juhuslikult tuli meid inspekterima dr.Rifat Atun( vasakul) Maailma Tervishoiu Organisatsioonist, tema kõrval seisab dr.Maret Tamme Raplast, dr.Madis Veskimägi, dr. Vivian Alles, härra sotsiaalministeeriumist ja dr.Tõnis Nurk Roelast.

Ninaneelu kontrastülesvõte

Meilipõhine konsultatsioon: patsiendi näo ja hambumuse jäädvustamine ( foto dr.Tõnis Nurk)

Aprill 2004. Dr.Anneli Kalle ( esiplaanil) ja vasakul dr.Kaja Arbaiter TAllinnast, dr.Madis Veskimägi, pereõde Ene Rahurand ja dr.Susanna Kari Kuusalust

 

Peahaava kirurgiline korrastus, vt. ka lähemalt

Dr. Anneli Kalle, Kondi Robert Tõstamaa koolimütsiga ja dr.Kaja Arbaiter

Sama seltskond. Ekskursiooni juhatab auväärne koolmeister Elli Teras ( paremal)

JAANUAR 2005

Dr.Reet Adamsoo Ruhnust ( vasakul) ja dr.Minija Pääslane Tabiverest

Universaalne õlavarre-õla-rangluu fikseerimisside. Analoog Desault sidemega, kuid on korduvalt kasutatav, lihtne asetada ja mugav nii patsiendile kui meedikule


Köhiv ja kahvatu pisipreili vastuvõtul. Kliinilises veres Hgb 99, MCV 67 ja leukotsütoos 13,5. Antibakteriaalse ravi vajaduse otsustab CRV väärtus

CRV väärtus < 8 mg/l. Antibiootikumi ei ole vaja


Ah see konks minu kannal teebki neid valusid ! Nii nendib rahulolev patsient, kes on saanud teada oma vaevuste põhjuse.


2x3 cm tihke tükk rinnas, nahk selle kohal sidrunikoore fenomeniga, sissetõmbega. Lisaks palpeeritav supraklavikulaarne tihke-vetruv lümfisõlm 1,5x2 cm. Leid ülikahtlane pahaloomulisuse suhtes.

Selgust aitab tuua punktsioon-aspiratsioonbiopsia. Nõel 1,4x50 mm on viidud sõrmedega fikseeritud tihkendisse.

Süstlasse õnnestub saada materjali 1,4x8 mm. Protseduuri korratud teisest suunast ja lümfisõlmest. Materjalist valmistatud preparaat tsütoloogiliseks uuringuks. Posti vahendusel jõuab see Eesti Onkoloogiakeskuse laborisse  järgmisel päeval.


70 a meespatsient. Rasunäärme tsüsti lõikus. Käimas on tsüstikestade eemaldamine. See polnudki nii lihtne, kuna tegemist oli suurema tsüstiga kui nahka kombeldes tundus. Selgust aitab tuua histoloogiline uuring Tartu Ülikooli Biomeedikumi patoloogialaboris.


Vanem proua ja probleemiks on  kroonilise neeruvagnapõletiku ägenemine. Ultraheliuuringu eesmärgiks on hinnata neerude kuju, suurust ja neeruparenhüümi ehhogeensust.


Dr.Minija Pääslane viib läbi laktoosi koormustesti. Hetkel joob kolleg 400 ml vett milles on lahustatud 50 g laktoosi. Veresuhkrutase enne laktoosi tarvitamist on 4,6 mmol/l. Peale laktoosi tarbimist peab veresuhkrutase tõusma 1 tunni jooksul rohkem lui 1,1 mmol/l. 20 minuti möödudes on veresuhkur 7,8 - hüpolaktaasia on välistatud.


Käimas on "Eurofit" test täiskasvanutele. Kolleeg hämmastab oma aeroobse töövõime näitajatega, selle väärtus maksimaalse ealise pulsisageduse juures on 206W ja maksimaalne hapnikutarve 44 ml/min/kg. Fitness indeks on 65.

Lihtsam võimalus füüsilise töövõime hindamiseks on kaheastmeline PWC 170 step-test. Lihtsa valemiga, mis arvestab astme kõrgust, korduste arvu minutis ja uuritava kehamassi saab välja arvutada töö võimsuse. Valemiga aga saab tuletada töövõime pulsisageduse juures 170. Kolleegil on see 260 W. Väga hea tulemus !


Külastus taastusravi kabinetti ! Taustal on näha patsiendid ja protseduurid: õlavöötme massaaz ja fonoforees ketoprofeengeeliga.


Ekskursioon Tõstamaa Mõisakool-Häärberis. Kolleegid imetlevad aula lage ja laemaale

Hetk korstnasaalis. Ekskursioonijuhiks on auväärt koolmeister pr. Elli Teras.


Kohtumine vallavanem, hr.Toomas Rõhuga. Arutatakse koostööd omavalitsuse ja tervisekeskuse vahel.


Hetk kursuse tunnistuste kätteandmiselt. Vasakult paremale: dr.Minija Pääslane, velsker Eve Käär, dr.Madis Veskimägi ja dr.Reet Adamsoo.


MÄRTS 2005

Dr.Krista Pinka Raplast, pereõed Jevgenia Molokova ja Karmen Rikkonen ning dr.Piret Tammist Tallinnast, Nõmmelt.

 

Hetk jutuajamiselt auväärse prouaga Manilaiult ( rahvariidest seelik) ja tema tütrega. Peale meditsiinilise probleemi lahendamist oli jututeemaks jaanuaritorm 2005. Midagi sellist ei ole varem Manilaiul juhtunud kinnitab 73 a. patsient, ka tema ema-vanaema ei ole sarnast tormi ja üleujutust kirjeldanud.


Kursusel osalejad: dr.Valeri Mizer, dr.Imre Kitt, dr.Madis Veskimägi, dr. Rimma Prutjan, pereõed Jelena Klishina ning Kiira Ivanova ja dr. Natalia Loginova


Maitsev lõunasöök kohvikus "Sauli äri"


Hetked seminarilt. Hoolsalt vaadates on ekraanil pilt sissekasvanud varbaküüne kiilekstsisioonist

Siin aga on näha etapp rasutsüsti lõikusest. Tsüstikest on prepareeritud ja toodud naha pinnale.


See pole mitte "dr.Tulpi anatoomia" vaid hetk enne õlapiirkonna lipoomilõikust


Palpeeritav on u. 20 mm diameetriga liigutatav, elastne  nahaalune struktuur.


Tuumori massi eemaldamine. Makroskoopiliselt on tegemist healoomulise rasvkoekasvaja- lipoomiga.


Hetk taastusravikabineti tutvumisel. Vasakult teine on taastusraviõde Rita Algpeus. Muuseas on ka Rita Kohtla-Järve tüdruk.


20-22.09.2005 toimus taas kursus väikekirurgiast. Kursantideks kolleegid Viljandist, Riina ja Pille. Seminaridel arutasime läbi kogu õppematerjali, praktilise poole pealt avanes võimalus läbi viia rida protseduure. Müofastsialgiliste trigerpunktide süsteravi, plantaarfastsiidi ja deltoidligamentiidi süsteravi. Lagipea piirkonna rasutsüsti eemaldamine ( nahalõige, tsüstikesta avastamine ja ekstirpatsioon, nahahaava suturatsioon). Kroonilise säärehaavandi ravikuluga tutvumine alates kirurgilisest nekrektoomiast kuni "punase" staadiumi ravist "Mepitel" haavaravitootega. Eriliseks kujunes nekroosi eemaldamine 68 a. meespatsiendi II varbalt. Selgus, et varba distaalne osa on täielikult kärbunud, seetõttu oli vajalik varba amputatsioon proksimaalse falangi tasandil. Patsient vabanes mitmeid kuid kestnud valust. Patsienti on hiljuti konsulteerinud ka veresoonte kirurg, kes hetkel ei pidanud veresoonte rekonstruktiivset lõikust põhjendatuks.

Õppepäevadel nähtud protseduurid ja ekskursiooni Tõstamaa Mõisakooli püüdsime ka videolindile. Kellel huvi, andku vaid märku, leiame lahenduse.

Rõõmsad tohtrid: Riina, Pille ja Madis. Taustal väikekirurgia kabinet, veidi sassis kapipealsetega. Parempoolse kapi peal on aastate jooksul kogunenud kenake makropreparaatide kogu.


             TÄIENDUSKURSUS "SÜVAKÄSITLUS ESMASEL VASTUVÕTUL"     07.11-11.11.2005

Lõppenud täienduskursuse tunnuslauseks on "rida ootamatuid leidusid". Seetõttu sai praktilise töö näitel tutvustada diagnostilise seadmepargi ja laboritestide efektiivsust. Patsiendi läbivaatusel ei tekkinud tihtipeale kahtlust tõsisema patoloogia või muude seisundite suhtes. Olukord aga muutus kui sai tehtud põhilised uuringud- meedikutena jäime imestusega vaatama labori-, ultraheli või röntgenuuringu leidu. Sageli sai arstlik mõte hoopis uue suuna, mille täpsustamiseks saime käigult teha uusi uuringuid. Sekka ka mitmed väikekirurglised protseduurid. Täienduskursuse teoreetilise poole pealt algas ja lõppes iga päev seminariga instrumentaalsetest, laboratoorsetest funktsionaalsestest ja psühhomeetrilistest uuringutest. Ehk kõige selle põimimine läbivaatusel saadud mõtetega, see ongi süvakäsitluse idee. Süvakäsitluse aluseks aga on perearsti ja kogenud velskri koostöö. Õppenädalal käis arsti vastuvõtul 46 patsienti, teist samapalju aga velskri iseseisval vastuvõtul.

MÕNED HAIGUSJUHUD

  • Vanem meespatsient 3 nädalat kestnud seljavaluga. Valu on erinev senisest "radikuliidist", esinedes öösiti. Selgus kiirenenud SR, see andis idee uuteks uuringuteks. Uriinitestis erütrotsütuuria. Ultraheli uuringul vasakpoolne neeruvaagna laienemine, markantne eesnäärme suurenemine, jääkuriin. Vaagna-lülisamba röntgenogrammid patoloogiata.
  • 35 a naispatsient pöördus 3 nädalat kestnud vahelduva palaviku ja köha tõtu. On üritanud püstijala saada terveks aga vaevused püsisid. Röntgenogrammil avaldub parama kopsu alasagara resorbeeruv pneumooniline infiltraat
  • 15 a neiu. Kaebused omased neeruvaagna põletikule, lisaks ka ebamäärased vaevused. Uriinis põletikuleid, ultraheliuuringus neerude struktuur iseärasusteta. Ootamatu leiuna selgus graviidsus suurusega 10-11 nädalat.
  • 86 a. naispatsient. Kaebus 2-3 nädalat kestnud "loksuvale tundele " kõhus. Patsiendi üldseisund hea, kõhu katsumisel patoloogiat ei ilmne. UIltraheliuuringul selgub mõõdukas astsiit, maksa parema sagara tsüst. Tõsise leiuna avastatud emaka-munasarja piirkonnas 10 cm tuumor. Bimanuaalsel läbivaatusel tuntav tuumor.
  • 52 a. meespatsient pöördus  valulikuse tõttu käelabas. Samas piirkonnas olnud 3 nädala eest trauma meisliga töötamisel, võõrkeha võimalus. Röntgenogrammil ilmnes võõrkeha 2x8 mm, see eemaldatud väikekirurgilisel protseduuril.
  • 53 a. naispatsient. Probleemiks väsimus, aeg-ajalt õhupuudustunne. Üldseisund hea. Läbivaatusel leid normis. Täisveretst normis. Koormusuuringul koormustaluvus tunduvalt üle keskmise, maksimaalne hapnikutarbimine 48 ml/min/kg, 13,7METi. Spirograafia normis enne ja pärast koormusuuringut.
  • 36 a. meespatsient pöördus valu tõtu vasakus õlas. Patsient oli eelmisel päeval rattaga kukkunud. Läbivaatuse alusel leitud vasaku rangluu "klahvisümptom". Röntgenogrammil rangluu või õlavarreluu murd puudus. Diagnoositav akromioklavikulaarsündesmoosi I-II astme rebendit. Selle raviks asetatud õlga fikseeriv ortoos.

Kolleegid hindamas röntgenogrammi. Abiks on käsiraamat normikohastest röntgenleidudest.

Asetatud on õlga fikseeriv ortoos

Sõrmehaava õmblus

Metallilise võõrkeha eemaldamine

 

Dr.Karin Lega pr.Elli Teras, dr.Margit Venesaar ja dr.Eerika Pukspuu  Tõstamaa Mõisakooli ees

Lõunasöök kohvikus. Paremalt vaadates velsker Eve, arstid Eerika, Margit, Karin ja Madis

 


                     TÄIENDUSKURSUS "VÄIKEKIRURGIA PEREARSTITÖÖS"          22.11-24.11.2005

Seekordne täienduskursus väikekirurgiast toimus novembri lõpupäevil. .Osalejateks seekord neli kolleegi: resident dr.Margit Venesaar ja perearstid dr.Vivian Alles, dr.Anu Vasar ja dr. Taimi Laasik. Dr.Vivian Allese julgustusel on muuseas ka alanud perearstide täindkoolitus Tõstmaal koostöös Tartu Ülikooli Arstiteaduskonna Täienduskeskusega.TLõppenud kursuse  märksõnadeks on rida erinevate väikekirurgiliste protseduuride praktiline teostamine. Naha papilloomi eemaldamine, ellipsekstsisioon ja nahahaava suturatsioon, materjali saatmine histoloogiliseks uuringuks, rasutsüsti eemaldamine,  müofastsialgiliste trigerpunktide kohalik süsteravi. "Kahjuks" ei olnud ühtegi patsienti kellel oleks olnud vaja ravida sissekasvanud varbaküünt. Teoreetiliste seminaride käigus töötasime läbi ligemale 1000 slaidi väikekirurgia kabinetist, sanitaariast, instrumentidest ja erinevatest protseduuridest.

Teoreetiline seminar

Papillomatoosse nahakasvaja eemaldamine alalõualt augustusbiopsia instrumendiga. Pildil on hetk naha läbimisest instrumendiga.

Nii eemaldatakse patoloogiline koeosa

Nahahaav on õmmeldud

Peapiirkonna rasutsüsti eemaldamine. Opereerib dr.Taimi Laasik ja assisteerib dr.Vivian Alles

Hetk kursuse lõpetamiselt. Käes on tunnistused ja 20 punkti. Vasakult paremale: dr.Margit Venesaar, dr.Taimi Laasik, dr.Madis Veskimägi, dr.Vivian Alles ja dr.Anu VasarTõstamaa Tervisekeskus | Nooruse 1 | telefon 44 71 940 | reg. nr. 10274684