ENDOKRINOLOOGIAST

PRIMAARNE HÜPOTÜREOOS

Patsiendiks on 65 a. daam, kellel esines märkimisväärne vere kolesteroolitaseme tõus. Kolesteroolitaseme tõus ei ole alati põhjustatud väärast toitumisest või perekondlikust eelsoodumusest. Selle üks põhjus on hüpotüreoos ehk kilpnäärme alatalitlus. Nii ka selle haigusloo korral: kõrge kolesteroolitase andis mõtte kontrollida kilpnäärme hormoonide taset. Nii saigi võimalikuks hüpotüreoosi diagnosimine ja ravi. Kolleegi poolt saadud väärt näpunäiteid raviskeemi määramisel ja patsiendi edasisel jälgimisel. Järgnevalt väljavõte patsiendi digiloost ja endokrinoloogi meilikonsultatsioonist. Seekord pilte pole, sest määrava tähtsusega on seisundi kirjeldus ja laboritestid.


Arvestades hüperkolesteroleemiat tekkis kahtlus hüpotüreoosi suhtes.
Võetud testid
TSH (12) 68.5 mIU/L
  FT4 (13) <2.57 pmol/L
  FT3 (14) 2.26 pmol/L


Hüpotüreooosi diagnoosi kahtlus kinnitus.
Teost UH kilpnäärmest, näärme struktuur, mõõtmed pigem atroofilised, pole palpeeritav, ei näe tsüsti. Nähtaval pulsserivad a. Carotised, paremal a. Carotises kahtlus verevoolus lipendavale trombile.
Teost Rö thorax ja kaelast PA: Kopsuväljad transparentsed, kaela lülisammas iseeärasusteta, puudub hstruuma.
RR 110/80, fc 55 x min regul.
Anamneesis madal kehatemperatuur, u 35,8 C.
Meenutades tundub patsiendile, et viimased paar aastat on märganud liigutuste aeglustumist, külmatunnet. Viimastel kuudel on asi läinud päris kehvaks.
RAVI
L-THYROXIN 50 BERLIN-CHEMIE tablett  50mcg N100 rp. 4027428
1/2 tabl hommikul tühja kõhuga sisse võtta, start low go slow printsiip
Pöördub kontrolli 2 näd möödudes.
Selgitused haiguse ja ravi olemusest.
Jälgimine, kraadimine

Dr.Anu  virtuaalkonsultatsioon


Tere, Madis!
Tore on Sinust jälle kuulda ja loomulikult olen nõus meili teel konsulteerima, kui selleks vajadust.
 Sellel proual, kelle haigusjuhtu kirjeldasid, on primaarse hüpotüreoosi diagnoos muidugi ilmne. Põhjuseks tõenäoliselt krooniline autoimmuunne türeoidiit. Alustasid asendusravi L-türoksiiniga 25 mcg päevas, mis on eakatel ja stenokardiliste vaevustega patsientidel õige lähenemine. Noorematel võib alustada ka 50 mcg-ga. Annust tõstetakse 25 mcg kaupa 3 nädalaste intervallidega. Proua tõenäoline asendusravi annus algseid hormoonanalüüse arvestades oleks 100 mcg päevas. Hormoone kontrolli uuesti, kui ta on sellise annuseni jõudnud ja seda ka juba 1 kuu võtnud. Siis võib annuse adekvaatsust hinnata. Varem pole mõtet, kuna TSH muutub väga aeglaselt.Hormoonidest määra TSH ja FT4. Kui need on korras, võib selle annuse juurde jääda ja edaspidi kontrollida ainult TSH-d 1 kord aastas.
 Edu soovides,
                                           Anu.Tõstamaa Tervisekeskus | Nooruse 1 | telefon 44 71 940 | reg. nr. 10274684