REUMATOLOOGIAST

REUMATOIDARTRIIDI KAHTLUSEGA PATSIENT

Patsiendiks on 38 a. naine. 
Kurdab valusid kätes: PIF liigesed, karpometakarpaalliigestes, Vasakus küünarliigese välispinal, vasakus õlaliigeses, põlvedes. Valud seotud ilmaolude-aastaaegadega. Esineb hommikune liigesjäikus, kestusega u 30 min, möödub peale võimlemishrjutusi.  Anamnees u. 10 a.Pereanamneesis teada diagnoositud RA tädil ja täditütrel.
Obj üldseis hea. Sõrmed, randmed saledad, puudub kroonilise artriidi nähtav leid. Esineb palpatoorne terav valu lateraalse epikondüüli piirkonnas vasakul küünarvarrel, vähene valukaare test positiivne vas õlas. Põlved vaatlusel ii.
Diagnoosi hüpotees: RA? Madal aktiivsus. Lateraalne epikondüliit
Võetud biokeemia, kl veri
Edasi röntgenogramm labakätest, reumatoloogi konsultatsioon.
Seni tarvitnud dicloberli omakäeliselt, jätkab.
Biokeemilised uuringud verest
CRV  6 mg/L < 10 mg/L
ALT  11 U/l U/l
AST  18 U/l U/l
Kusihape  219 µmol/L µmol/L
Antistreptolüsiin-O  82 IU/ml < 200 IU/ml
Reumatoidfaktor  24 IU/ml < 25 IU/ml

Täisvre analüüs

Hemoglobiin  133 g/l g/l
Hematokrit  38.4 % 36 - 56 %
Leukotsüüdid  3.4 x 10*9/L x 10*9/L
Erütrotsüüdid  4.17 x 10*12/L 4 - 5.4 x 10*12/L
MCV  92.1 fL 82 - 100 fL
MCH  31.9 pg 28 - 36 pg
MCHC  346 g/l 310 - 370 g/l
RDW  11.5 % 10 - 15.5 %
Trombotsüüdid  163 x 10*9/L 150 - 450 x 10*9/L
Trombokrit  0.12 % 0.1 - 1 %
MPV  7.5 fL 5 - 10 fL
PDW  15.9 % 12 - 20 %
% Neutrofiilid   54.8 % %
% Eosinofiilid   1.4 % 0.5 - 6 %
% Basofiilid   0.8 % 0 - 1 %
% Monotsüüdid   9.2 % 2 - 9 %
% Lümfotsüüdid   33.8 % %
Abs arv Neutrofiilid   1.8 x 10*9/L x 10*9/L
Abs arv Eosinofiilid   0 x 10*9/L x 10*9/L
Abs arv Basofiilid   0.1 x10*9/L 0 - 0.1 x10*9/L
Abs arv Monotsüüdid   0.3 x 10*9/L 0.2 - 0.9 x 10*9/L
Abs arv Lümfotsüüdid   1.1 x 10*9/L x 10*9/L

Erütrotsüütide settekiirus
 
SR Pantshenkovi järgi  15 mm/h < 12 mm/h

Virtuaalkonsultatsioon reumatoloogiga. Perearstil tekib kahtlus madala aktiivsusega põletikulise liigeshaiguse, reumatoidartriidi suhtes. Selle poolt räägib piiripealne reumatoidfaktor ja kiirenenud settereaktsioon. Röntgenogrammil veenev reumatoidartriidi leid puudub. Kogu kliiniline, laboratoorne leid ja röntgenogrammid saadetud meiliga reumatoloogile. Vastus saabus 2 päeva möödudes. Tavaliselt on ooteaeg reumatoloogi konsultatsiooniks u. 1 kuu.

Tere
Sinu andmete järgi pakuks alljärgnevat
Dgn. Algav Osteoaroos( rö. St 1)+ later. Epikondüliit
ja vasaku õla pitsumis sd.
Mõned kommentaarid- katsu läbi kõik fibromüalgia
punktid, kas uni on hea?.
Mis tööd teeb? Võib olla ülekoormus nähud liigestes.
Veel kevadel korda kliiniline veri, SR, kuna Lk arv
veidi madal+ küsimused kas esineb fotosensitiivsust.
Lgp.-ga
A.P

Röntgenogramm patsiendi labakätest. Puuduvad väljakujunenud reumatoidartriidi liigesmuutused. Kuigi reumatoidartriidi algstaadiumis puuduvad liigesmuutused, mis jäävksid röntgenipildile


ANKÜLOSEERIV SPONDÜLIIT EHK BECHTEREWI TÕBI

Patsiendiks on 25 a. noorhärra. Järgnevalt on esitatud osaline koopia digihaigusloo sissekandest, testidest.
Patsient kurdab valu seljas, kaela-rinna-nimmeosas, valu kiirgumisega reite sisepinnale nende ülaosas. Haiguskulg on komplitseeritud. Pt märganud seljavaevuste teket 1996 a. Tollel ajal elas ühes maakohas, armastas üle keskmise taseme sportmänge. Korvpalli mängu ajal tundud, et seljast käis läbi nõks ja tekkis valu. Edasine kulg tüsilik. On viibinud korduvalt neuroloogi ja neurokirurgi konsultatsioonil, perearsti ravil. Patsiendi elu ja töökoht, perearst Tartus. Seni tehtud mitmeid raviprotseduure, manuaalteraapia võtteid, massaazi jm . Ravimitest tarvitab rahuldava efektiga suuremate valude korral diclofenac retard vorme per os. Vaevuste analüüsil ilmneb nende leevendumine meeldiva kehalise tegevusega, tööalane liikumine metsas, kõndimine. Töö kabinetis, laua taga aga ägestab vaevusi. Tähelepanu väärib hommikune seljajäikus, valu. See tekib hommikupoole ööd ja väheneb päeva jooksul.
Objektiivne leid. Üldseisund rahuldav. Pt rühti hinnates ilmneb mõõdukas nimmelordoosi lamenemine, selle foonil ilmestub hästi rinnaküfoos. Pt kõnnakul puudub lülisamba painduvus. Pt laskumine läbivaatuslauale seotud märkimisväärsete valudega, liigutused valulikud, seetõttu aeglased, kannatusrohked.
Neuroloogiliselt: Rombergi asend stabiilne, ninasõrme kats normis, kõnnak mööda joont vaba nii kinni kui avasilmi. Nüstagmid puuduvad. Puudub diploopia, akomodatsioonihäire. Kõõlusperiostaalrefleksid elavad patellarsel jka achilleustel. Babinski normis. Lassegue test bilateraalselt 90 kr. Puudub radikulaarne tundlikushäire jalgadel. Oftalmoskoopia: fundused normis, vaskulaarne joonis normis, disk vasakul normis, paremal ümbritseb nägemisnärvi diski õrn pigmenteerunud ääris.
Selja palpatsioonil tuntavad üksikud müofastsialgilised lihaspingekolded kaelavöötmes, ka paremal tuharas M.piriformise piirkonnas, sellega kaasneb valu irradieerumine paremasse reide.
Lülisambaliikuvus eest-taha ja külgsuunas oluliselt piiratud, seotud valudega, mida pt proovib näidata väiksematena.
DIAGNOOSIHÜPOTEES
Anküloseeriv spondüliit, tsentraalne vorm ?!!!
Kaasuv müofastsialgia kaela-õlavöötmes, kerge m. Piriformise sündroom.
Patsiendil kaasas rö lülisambast, toraalosast
Pereanamneesis väärib märkimist diagnoositud reumatoidartriit tädil ja täditütrel.
TÖÖPLAAN
Esmased laboritestid. Röntgenogramm sakroiliakaalliidusest
Vasaku sakroiliakaalliiduse pindade vähene ebaühtlane kontuur, vähene subkondraalne skleroos. Parempoolne sakroiliakaalliiges soolegaasi tõttu visualiseerub halvasti. Üldhinnang oleks sama nagu vasakul. Sakroiliakaalliiduse muutused hindaks New Yorgi kriteeriumide alusel I-II astme muutusteks ( kahtlased muutused, subkondraalne skleroos?)
Kl veri, SR, CRV, vt.
Esineb SR 10 mm/h. CRV 7 mg/l
Reumatoloogi konsultatsioon
RAVI
Esialgu püsivalt diclofenac retard 100 mg x1 po.
Mõõdukas füüsiline aktiivsus

Röntgenogramm patsiendi niude-ristluu piirkonnast. Valge ristkülik pildil on kaitsepõll. Sakroiliakaalliidus asub kahel pool põlle: see on nähtav näritud servadega S kujulise joonena. See leid andis arstlikule mõttele uue suuna, diagnoosi hüpoteesiks harvaesinev haigus: anküloseeriv spondüliit.

Haiguslugu, patsiendi pildid rühist, laboriandmed ja röntgenogramm saadetud reumatoloogi konsultatsiooniks. Siinkirjutajle on kolleeg vaieldamatu autoriteet Eestis sidekoe ja liigeshaiguste alal. Siin on kolleegi vastus. 2 kuud hiljem sai diagnoosihüpotees ka lõpliku kinnituse laborimarkeri: HLA B27 positiivse tulemusega. Positiivne test on patsiendile siiski  alati "negatiivne". Niipalju siiski positiivset, et saime teada 8-10 aastat kestnud vaevuse põhjuse ja kuidas minna edasi.


Tere,
tänan ilusa esituse eest.
Niipalju, kui ma näen ekraanil SIL piirkonda + kogu loo käik, tundub mulle, et tegemist võib olla kahepoolse sakroiliidiga. Seega spondüliit on tõenäone. Mehe hoiak ei ole eriti tüüpiline veel - võimalik, et tegemist lisaks ka traumajärgsete muutustega. See, et selja trauma on ees, on üsna tüüpiline spondüliidile. Norm. Analüüsid haigust ei välista. Ta vpeaks käima siiski reumatoloogil - kinnitama peab diagnoosi spetsialist, sest haigus on eluaegne. Lisaks võib täpsustada haiguse vormi.
Seega saatekiri reumaarstile ja pildid, anaüüsid kaasa.
Soovitan anda regulaarset NSAID-ravi + võimlemine seni, kui reumatoloog otsustab nn baasravi. Meie järjekorrad ei ole üle paari nädala kui registreeruda reumatoloogi vastuvõtule (mis toimub kell 9-13). Õhtupoolsetel vastuvõttudel, mida me nimetame - nimelised vastuvõtud, on pikk järjekord. 
Jõudu,
ilusat kevadet,
Riina KallikormTõstamaa Tervisekeskus | Nooruse 1 | telefon 44 71 940 | reg. nr. 10274684