OFTALMOSKOOPIA

Oftalmoskoopia on tänuväärne uuring vererõhu ja suhkruhaigete käsitlusel. Samuti ka peavalu, pearingluse ja krampidega haige uurimise osana. Uuring ei ole üldse lihtne, kuna hinnata on vaja väga erinevad struktuurid: nägemisnärvi disk; arterid ja veenid, kollastähn, valgusrefleks, retina konfiguratsioon, verevalumid, pigmentatsioon. Oftalmoskoopia õnnestub paremini hea instrumendiga, mis võimaldab head suurendust ja seda eelnevalt laiendamata pupilliga. Pildil on nähtav "Panoptic" oftalmoskoop. Käepärasust tõstab seadme kinnitus töökohal ja püsitoide.

HÜPERTENSIOONIPUHUSED MUUTUSED SILMAPÕHJADES ( Sulev Maramaa “Areteriaalne hüpertensioon” Tartu 1995

I STAADIUM. Võrkkesta arterid on veenidega võrreled tunduvalt kitsamad, veidi kollakad. Veenid on arteritega ristumise kohtades kokku surutud ( Saluse tunnus). Väikesed veenid on korgitõmbaja taoliselt looklevad

II STAADIUM. Arterid on veelgi enam ahenenud, meenutavad vasktraati. On üksikuid väikesi valkjaid rasvdegeneratsiooni koldeid ja väikesi verdumisi.

III STAADIUM. Arterid on tugevasti ahenenud, läikivad, valkjaskollased, esineb ristumisfenomen, papill on häperreemiline, kontuurid osalt ebaselged, retinal pilvetaolisi valkjaid alasid ja väikesi verdumisi.

IV STAADIUM. Arterid on kitsad, valkjad (hõbetraatarterid) ; veenid on laienenud, ristumisfenomen väljendunud, kollatähni umber on tähekujuliselt paigutunud väikesekoldelised eksudaadid, retinal on ebaterava piiriga vatisarnaseid koldeid, verevalumeid. Niisuguse seisundi kõige iseloomulikumaks tunnuseks on paispapill.

Diabeetilise ja hüpertensiivse retinopaatia puhused muutused silmapõhjades. Materjal on kogutud lühikonspektiks aadressilt www.onjoph.com.

Nähtava leiu tõlgendamisel on abiks internetist kogutud erinevad oftalmoskoopilised pildid. Siia klikates avaneb ..pdf fail.Tõstamaa Tervisekeskus | Nooruse 1 | telefon 44 71 940 | reg. nr. 10274684