MEILIKONSULTATSIOON

Meditsiin on kollektiivne looming. Patsient on tervik ja meditsiin on tervik. Selle kõrval on meditsiin ka kunst suhelda, kunst austada kolleegi, kunst liita erinevate spetsialistide arvamused tervikuks ja seda esitada arusaadavalt nii patsiendile kui tema omastele.

Arstivandes seisab kirjas read: "Annan ametikaaslastele nõu ja vajaduse korral pöördun ka ise abi saamiseks nende poole".

Vaevalt oleks osanud algupärase arstivande looja, Hippokrates 2400 aasta eest ette kujutada, mis moodi võiks arstide vaheline suhtlemine aset leida tulevikus. Kuid elame XXI sajandil ja meil on võimalused millega saame korda saata seda, mis varem oli võimalik vaid 1001 öö muinasjuttudes.

Meilikonsultatsioon on siinkirjutaja viimastel aastatel igapäevaseks muutunud konsultatsioonivorm, kus elektronkirja sisuks on patsiendi läbivaatusandmed, haiguse anamnees, olulised üksikasjad, laboriandmed, muidugi ka tekkinud küsimused või probleem. Meili lisas aga on kõik olulised uuringud: röntgenpildid, ultrahelileiud, tümpanogrammid, spirogrammid, elektrokardiogrammid, ööpäevane vererõhu profiil, nähtav nahaleid, patsiendi kehahoiak või näoilme. Nii koostatud e-kiri saadetakse kolleegile. Kolleegil on otsustamiseks olemas põhiline info haigusloo ja uuringute näol ning võimalik on anda oma hinnang. Vastuse saamiseks kulub mõni tund kuni päev, igastahes mitte nädalaid ja kuid. Kuna põhilised uuringud on võimalik läbi viia esmasel vastuvõtul tervisekeskuses on ajakulu patsiendile 15-30 minutit. Kaob ära vajadus vägagi kurnavaks jooksmiseks erinevate kabinettide vahel, milleks omakorda võib kuluda nädalaid ja isegi kuid.
 
Tänaseks on kujunenud töökorraldus, milles on meilikonsultatsioonil oma kindel ja väljakujunenud koht. Rääkides arvudest on kujunenud kogemus 120 ( seisuga 18.10.05) erinevast konsultatsioonist läbi aastate. Tõsiküll, kõike ei saa lahendada meilitsi, kuid põhilistel erialadel : nina-kõrva-kurguhaiguste; traumatoloogia, ortopeedia, reumatoloogia ja dermatoloogia vallas ulatub meilikonsultatsioonide osakaal 25-50% tavakonsultatsioonidest. Valminud on mitmed uurimused ja ettekanded kus on vaatlusteemaks just meilikonsultatsioon igapäevatöö osana, selle efektiivsus ja usaldusväärsus. Klikates pealkirjadele avaneb .pdf fail.
 
Consultation by e -mail, presentation. ( Balti Perearstide V Konverents Riia
s, 6-8.10.05)
 
Meilikonsultatsiooni erinevatest valdkondadest on võimalik saada ülevaate klikates alalehekülgede linkidele. Kogu senine tegevus tugineb eelkõige usaldusele patsiendi, perearsti ja erialakolleegi vahel. Arstide töö aga on peamiselt entusiasmist. Kogunenud on piisav hulk materjali, et uudne konsultatsioonivorm- meilikonsultatsioon muutuks igapäevapraktikaks. Hea kolleeg ja õpetaja prof. Mart Kull Tartu Ülikooli Kõrvakliinikust on koostöd hinnanud meilidialoogis.


Tõstamaa Tervisekeskus | Nooruse 1 | telefon 44 71 940 | reg. nr. 10274684