ERINEVAD PUNKTSIOONID

Punktsiooniks nimetatakse protseduuri, mille käigus meedik torkab nõelaga mingit patsiendi kehaosa. Selle eesmärgiks võib olla proovitüki võtmine, haigusliku eritise või verevalumi eemaldamine. Vahest kõige olulisem on patsiendi vaevuse vähendamine ja diagnoosi täpsustamine. Igapäevasest väikekirurgilisest tööst moodustavad erinevad punktsioonid nii 5-10%.

RINNA PEENNÕELBIOPSIA

Patsiendi rinnas on nähtav ja tuntav tihke tükk. Alati peab kartma halvimat ja arstliku tegevuse eesmärgiks on saada täpne diagnoos.

2x3 cm tihke tükk rinnas, nahk selle kohal sidrunikoore fenomeniga, sissetõmbega.  Leid ülikahtlane pahaloomulisuse suhtes.

Selgust aitab tuua punktsioon-aspiratsioonbiopsia. Nõel 1,4x50 mm on viidud sõrmedega fikseeritud tihkendisse.

Süstlasse õnnestub saada materjali 1,4x8 mm. Protseduuri korratud teisest suunast. Materjalist valmistatakse preparaat tsütoloogiliseks uuringuks. Posti vahendusel jõuab see Eesti Onkoloogiakeskuse laborisse  järgmisel päeval. Samal päeval on ka vastus valmis. Selle alusel võetakse patsient kohe haiglasse täpsemateks uuringute ja raviplaani koostamiseks. Tavaolukorras ootab patsient umbes1 kuu onkoloogi järjekorras, siis pöördub jälle protseduuriks ja siis ootab vastust. Nii kaotatakse aega 1-1,5 kuud. Perearsti poolt on võimalik protseduur läbi viia samal vastuvõtul.


RINNA TSÜSTI PUNKTSIOON

Kui naispatsient avastab oma rinnas mõne tüki, on tema ehmatus ja hirm suur. Arsti ülesanne on võimalikult kiiresti jõuda täpse diagnoosini ja koostada edasine raviplaan. Kõige üldisemalt võib tükk rinnas olla tihkem koeosa või vedelikuga täitunud põieke. Iga haiguse diagnoosimine algab hoolsa küsitlusega, järgneb katsumine ja siis täpsustavad uuringud.

Pildil on kujutatud ultraheliuuringut rinnanäärmest. Pildi ülaosas on nähtav tume ala, mõõtmetega 22x25 mm. See on rinnanäärme tsüst, mis on täidetud vedelikuga. Vedelik jääb ultraheliuuringul tumeda alana. See on hõlpsasti punkteeritav.

Nii käibki rinnanäärme punktsioon. Eelnevalt on torkekoht tuimestatud peene nõela kaudu süstitud kohaliku tuimestusainega. Järgneb natuke suurema nõela viimine tsüsti, süstlakolbi tagasi tõmmates eemaldatakse tsüstist vedelik. Tsüst kaob, kaob ka valu. Kuid väga oluline on saadud materjali tsütoloogiline uuring. Selleks tsentrifuugitakse vedelikku ja valmistatakse äigepreparaat. See fikseeritakse ja saadetakse tsütoloogialaboratooriumi. Vastus saadakse juba järgmisel-ülejärgmisel päeval. Selle alusel plaanitakse järgmised sammud.


RINNAKASVAJA EEMALDAMISE JÄRGNE VEDELIKU PUNKTSIOON

Kui patsiendi rind on eemaldatud pahaloomulise kasvaja tõttu, on sagedaseks probleemiks lümfi kogunemine operatsioonipiirkonda. Selle punktsioon on lihtne, patsient vabaneb valust kiiresti. Protseduuri on vaja korrata 1-2 kuu jooksul.


ÕLALIIGESE PUNKTSIOON

Patsiendi mureks on õlaliigese kulumisest tingitud vereseguse vedeliku kogunemine. Punktsiooniga saame täpsustada diagnoosi ja leevendada haige vaevusi


KUSEPÕIE PUNKTSIOONEPITSÜSTOSTOOMI ASETAMINE

Protseduur teostatakse uriinipeetusega meestel. Tavaliselt on selle põhjuseks eesnäärme healoomuline suurenemine. Kui diagnoos on kindel siis teostatakse protseduur. Kindlust annab selle läbiviimine ultrahelikontrollil. Nii on tüsistuste risk väike. Peale toru jõudmist põide algab selle tühjenemine. Nii võib väljuda 1-1,5 l uriini. Järgneb põide viidud toru hooldus, sageli ka plaaniline eesnäärme operatsioon. Punktsioonepitsüstostoomi asetamisel on erinevate tüsistuste risk väiksem võrreldes tavalise püsikateetriga.


KÜÜNARNUKI LIMAPAUNA PUNKTSIOON

Küünarnuki vigastusel kas kukkumisel või äralöömisel võib tekkida selles kandis paikneva limapauna põletik. Sellest annab tunnistust küünarnuki tipu muutumine suuremaks, vetruvaks ja valulikuks. Punktsioon aitab tuua selgust diagnoosis ja ka leevendada haige vaevusi.


IPÕLVEKEDRAALUSE LIMAPAUNA PUNKTSIOON

Kerge "kõks", põlvili roomamine, traadi või torude painutamine ümber põlve võib viia traumaatilise bursiidi tekkeni. Pildiseerial on näha algul limapauna tühjendamine 15 ml eksudaadist. Järgneb ravisegu manustamine haiguskoldesse, mis annab lõpliku raviefekti.


VERIMUHU PUNKTSIOON

Muhk tekib ikka mõne piirkonna äralöömisel. Sage on muhu teke pähe kukkumise või löögi järgselt. Kui kohe peale traumat tekib muhk ja suureneb minutitega, siis annab see tunnistust vere kogunemisest naha ja luu vahele. Diagnoosi täpsustab ja patsiendi vaevusi vähendab õigeaegne verimuhu punktsioon. Nii õnnestub keskmisest muhust eemaldada nii 10-15 ml verd. See tagab muuseas ka kiire paranemise, jääb ära nädalaid kestev "vikerkaar" patsiendi näos.Tõstamaa Tervisekeskus | Nooruse 1 | telefon 44 71 940 | reg. nr. 10274684