KÜÜNE PROTSEDUURID

KÜÜNEALUSE VEREVALUMI TÜHJENDAMINE

Vigastus võib tekkida varba või sõrme äralöömisel või löögist-muljumisest (kukkuv kivi, uksevahele jäämine jt) Küüne alla jääv veri ei pääse just lihtsalt välja, see on soodus pinnas tõvestavate bakterite kasvuks. Siit omakorda aga on võimalikud rida tüsistusi.

Arstliku tegevuse esmaseks võtteks on küüneplaadi sisse aukude tegemine, mille kaudu veri pääseb välja. Protseduur ei ole valus, meenutada võiks küüne lõikust. Kasu ilmneb kohe protseduuri järgselt: kaob ära valu ja edasine kulg on soodus.

Vere jäämisel küüne alla on tõenäoline küüne hilisem äratulek. Õigeaegne verevalumi tühjendamine tagab kiire paranemise ja küüne säilimise. Kui selline õnnetus on juhtunud matkal, kus arstiabi on kaugel võib protseduuri läbi viia ka ise. Selleks võib kasutada eelnevalt desinfitseeritud kääri või taskunoa tera, seda keerutades puuritakse küüneplaadi sisse mõned augud. Protseduur ei ole valus !



SISSEKASVANUD VARBAKÜÜNE RAVI

Varbaküüne sissekasvamine on üpris sage väikekirurgiline probleem. Päris kirurgid nädalatepikkuse ooteajaga ei taha sellist patsienti eriti näha, perearst tihtipeale aga pelgab protseduuri mis leevendaks haige kannatusi.

Selline näeb välja sissekasvanud varbaküüs. Küüneservad kaovad sügavale pehmetesse kudedesse, vajutades eritub mädast vedelikku. Kõik see on VÄGA VALUS !!!

Varbanärvid on blokeeritud kohaliku tuimestusainega. Kogu varvas on muutunud valutundetuks. Pildil toimub varbaküüne eemaldamine, näha on ka sügaval asetsenud teravate servadega küüneosa.

Probleemi kordumist väldib kõrgelasetsevate varbaservade eemaldamine osaliselt koos küünemaatriksiga. Haavad õmmeldakse kinni ja protseduur ongi lõppenud. Aega kulub selleks umbes 15 minutit.


KUIDAS VÄLTIDA KÜÜNE SISSEKASVAMIST !

  • Ettevaatust küüne lõikamisel. Soovitav on küüne lõikamine otse, mitte püüda saavutada hästi kumerat serva. Nii võib vigastada varba serva. Lisanduv põletik on visa taanduma, sügaval asetsev küüs takistab loomuliku paranemist
  • Ei tohiks kanda kitsaid jalanõusid, need võivad soodustada varba ärahõõrumist ja taas põletiku tekkimist küüne servadesse
  • Hoolas jalgade hügieen. Iganädalaselt peaks üle vaatama varbad ja nii avastama väikesedki vigastused
  • Soovitav on jalaravikabineti või kogenud pediküürimeistri regulaarne külastus

 

 



Tõstamaa Tervisekeskus | Nooruse 1 | telefon 44 71 940 | reg. nr. 10274684