MITMESUGUSED VÕÕRKEHAD

Võõrkehade sattumine nahale, naha-alla või mõnda "keha-auku" on üpris sage probleem. Nii mitmedki vigastused jäänuks olemata, kui natukene mõtelda mida üks või teine tegevus endaga kaasa võib tuua. Öeldakse- õnnetus ei hüüa tulles. Arstina aga vaidlen vastu: enamus juhtudel õnnetus vähemalt sosistab veidi harvem aga hüüab päris valjult.

HOOLSUS, TÄHELEPANU JA NATUKE MÕTELDA. NII SAAKS VÄLTIDA MITMEID VIGASTUSI !!!

 

PUUGI EEMALDAMINE

Puugihammustus on suveperioodil maapiirkondades sage probleem. See jääks olemata, kui peale õues-metsaskäiku oma keha korraks üle vaadata. Mõni minut ajakulu ja hoiame ära tõsise haiguse või vähemalt ehmatuse.

Puugi eemaldamiseks on parimad nn. puuginäpitsad. Puuk haaratakse nahapinnalt, nõnda et puugikeha on vabalt haarmete vahel. Puuki ei tohi pigistada. Keeratakse 3-4 tiiru vastupäeva, täpselt nii nagu keeratakse kruvi välja. Puuk eemaldub kiiresti ja tervelt.

 Puugiinstrument maksab umbes 50 kr. Seda saab apteekidest. Puuginäpitsad peaksid olema igas kodu, eriti minnes matkama või suvitama. apteegis

Puuk kehanahal. Eemaldamine on väga lihtne. Puuk on kinnitanud end eelmisel päeval. Hammustuskoha punetus ei ole mõni puugga leviva haiguse tunus. See on lihtsalt põletikureaktsioon: puuk ei pese oma nokka, torkekoht on vabaks sissepääsuks pisikutele.

Puugi haaramine instrumendiga nahapinnalt. Puugikeha on vabalt haarmete vahel.

Instrumendi keeramine vastupäeva 3-4 tiiru kuni puugi eemaldumiseni.

Puuk ongi käes. Eemaldamise kohta ei tohi jääda musta täppi. See oleks tunnistus puuginoka jäämisest naha sisse. Selle eemaldamine on tunduvalt ebameeldivam.


METALLIKILD PÖIDLAS

Jõuliselt haamri ja meisliga töötades on oht metallikillu paiskumiseks. Haamri, meisli või töödeldava detaili küljest lendava metallitüki hoog on sedavõrd suur, et see läbib vabalt nahapinna. Tihtipeale ei saadagi aru mis juhtus, nahapinnal on näha krimustuse moodi haavake. Probleemid tulevad hiljem. Võõrkeha kahtlustamine pole alati ka lihtne, samuti selle eemaldamine.

VIGASTUSTE VÄLTIMISEKS PEAB KASUTAMA METALLITÖÖL TUGEVAID TÖÖKINDAID JA KAITSEPRILLE. MITTE KASUTADA JUBA PRAGUNENUD TÖÖRIISTU !


HAAVLIVIGASTUS TUHARAS

Õhupüss ei ole lelu, kuigi seda müüakse sageli kui mänguasja. Õhupüss on relv ja selle käsitlemisel kehtivad kõik reeglid ohutusest. Kui poistele antakse esmakordselt õhupüss, peab sellele eelnema põhjalik vestlus ohutusest. Kõige tähtsam, kunagi ei tohi suunata püssitoru inimese või looma poole. Rääkimata siis teadlikust sihtimisest või tulistamisest. Tekkiv vigastus võib olla kas piinlikust tekitav, sandistav ( silmavigastus) või tappev ( arterivigastus).

Õhupüssi haavel tuhara-reie piiril. Nähtav on haavli sisenemiskoht ja nahaalune verevalum.

Röntgenogrammi alusel on diagnoos kindel

Nahalõike kaudu eemaldatakse haavel, haav õmmeldakse. "AINULT POOL TUNDI ARSTI JUURES, MÕNEDSAJAD KROONID MAKSUMAKSJA RAHA JA ONGI KÕIK". Parem kui see kõik oleks jäänud olemata.


METALLIKILD SÄÄRES

Siin kehtib kõik eelpool kirjapandu. Patsiendil on lihtne öelda: "vist läks metallikild sisse ja on kuskil seal". "See kuskil seal" võib olla sisenemiskohast üpris kaugel, selle avastamine ei ole lihtne. Protseduur algab röntgenogrammist, mille teostamisel positsioneeritakse võõrkeha sisenemiskoht. Nüüd on võõrkeha avastamine veidi lihtsam.

Võõrkeha positsioneerimiseks kasutan risti asetatud erineva läbimõõduga nõelu. Need pistetakse läbi marlitutiku, mis kinnitatakse teibiga sisenemiskohale.

Lokaalanesteesias nahalõige, haava laiendamine "automaatassistendiga". Järgneb kudede sondeerimine, võõrkeha avastamine ja eemaldamine. Kõik see ei ole kaugeltki nii lihtne kui tundub.


LANDIKONKS  PÖIDLAS

Tõstamaa on tuntud oma kalarohkete järvede ja merekallastega. Kus kala, seal kalamees ja ka... äpardused. Landikonks läbib nahka imekergelt, kuid teistpidi aga ei taha kuidagi tulla. Kui siis suure lihatükiga. Kuidas vigastust vältida, teab rääkida iga kogenud kalamees. Hoia ritva enda käes kui vahetad lanti. Jälgi, et vuhiseva landi ette ei jääks kaaslase pea ( käsi, jalg, selg jm kehaosad). Kui lant on kala suus, kasuta kala lõugade avajat. Nii ei pea liigselt rabistama.

Ebaõnn: landikonks on kahe haruga läbinud pöidlanaha ja kinnitunud päris sügavalt.

Kohalik tuimestus.

Teravate lõiketangidega lõigatakse konksud lahti.

Nõelahoidjaga surutakse landikonks selle minekusuunas naha pinnale.

Haaratakse konksuteravikust ja tõmmatakse konks nahapinnale.

Nii eemaldades on vigastus minimaalne. Puudub vajadus nahalõikeks ja õmblusteks. Vigastuse paranemine on kiire. Arstivarustusse on lisaks vaja vaid teravaid lõiketange.


PUUPIND LABAKÄES

Kukkudes asetatakse ikka käsi kaitseks. Võib juhtuda, et nii võib nahka torgata maas olev terav puuoksake või pind. Veelgi halvem kui selleine võõrkeha jääb naha sisse. Torkekoht kasvab kinni, kuid mõne päeva või nädala pärast läheb haav "mädanema". Muret oleks vähem, kui võõrkeha kahtlusel haavas patsient pöördub kohe vastuvõtule.

Nähtav on läbi naha kumenduv mädakogum.

Kohalikus tuimestuses nahalõige ja mäda väljavool.

Haava sondeerides on avastatud ja eemaldatud võõrkeha, selleks on 2,5 cm terav puuoksake. Haava edasine paranemine on kiire.Tõstamaa Tervisekeskus | Nooruse 1 | telefon 44 71 940 | reg. nr. 10274684