NAHA JA NAHAALUSKOE KASVAJAD

Ligikaudu 1/5 väikekirurgilisest tööst on seotud erinevate naha ja nahaaluskoe kasvajate raviga. Enne protseduuri peab selle teostaja jõudma selgusele millega on tegemist, siis natuke mõtlema ja peale seda planeerima edasise tegevuse. Kui ilmnevad pahaloomulisuse tunnused peab nõu pidama vastava eriala kolleegiga. Kui on eemaldatud pealtnäha healoomuline kasvaja, on lege artis ( kunsti kohaselt) vajalik selle histoloogiline uuring. Senini on aset leidnud hea koostöö Tartu Ülikooli Biomedikumi patoloogia osakonna ja Põhja-Eesti Regionaalhaigla Hiiu Onkoloogiakorpuse laboriga.

RASUTSÜST EHK ATEROOM EHK PUDERKASVAJA

Pildil nähtav kasvaja on tasapisi suurenenud 10-15 aastat. Patsiendile see erilisi vaevusi ei valmista, küll aga on häirivamaks teadmatus- mis see ikkagi on. Kasvaja tekke aluseks on rasunäärme eritise väljapääsu sulgumine nahapinnale. Rasu toodetakse edasi ja nii see nääre tasapisi suureneb.

Väikekirurgilise protseduuri käigus teostatakse nahalõige, haavast eraldatakse tsüstikest ja see eemaldatakse. Haav suletakse õmblustega vastavalt pirkonnale. Ajakulu umbes 10-15 minutit.HARILIK NAHATÜÜGAS EHK SOOLATÜÜGAS EHK VERRUKA.

Pildil nähtavat nahatüügast võib nimetada ka nahasarveks, ladina keeles cornu cutaneum. Nahasarv võib olla üpris valulik ja segada kõndimist. Raviprintsiipe on mitmeid: külmutamine, igapäevane raspeldamine, konnasilmaplaaster jne jne. Kiiremaks ja efektiivsemaks ravivõtteks on tüüka kirurgiline eemaldamine kirurgilise lusikaga. Protseduur tehakse kohaliku tuimestusega, see ei ole üldse valus. Tüügas eemaldub hästi, seda võiks võrrelda kartulisilma eemaldamisega.

Kohlik tuimestus

Kirurgilise lusikaga tüüka eemaldamine

Ja ongi kõik. Ajakulu umbes 2 minutit.PIGMENTEERUNUD NAHA NÄSAKASVAJA EEMALDAMINE

Võrreldes eelnevate nahakasvajatega on see seisund tõsisem. Hoolsal vaatlusel luubiga jõuame diagnoosini: healoomuline pigmenteerunud nahanäsakasvaja. Arvestades selle paiknemist ja pidevat ärritust on oht selle muutumiseks pahaloomuliseks. Seega on näidustatud kasvaja eemaldamine mitmel põhjusel: kosmeetiline defekt, pidev ärritus rinnahoidjaga, patsiendi mure ja risk muutuda pahaloomuliseks. Täpse diagnoosi saame materjali histoloogilisel uuringul, see on selliste protseduuride juures ülitähtis: saame täpse diagnoosi ja välistame pahaloomulise kasvaja võimaluse. 

Kasvaja paiknemine rinnahoidja paela läheduses

Ellipsi kujuline lõige

Nahahaava sulgemine. Ja ongi kõik. Ajakulu umbes 10 minutitLAGIPEA NAHA NÄSAKASVAJA EEMALDAMINE

Naha näsakasvaja ehk papilloom on healoomuline kasvaja. Üldiselt on see ohutu nahakasvaja, mis ei muutu pahaloomuliseks. Kui kasvaja paikneb piirkondades kus on võimalik pidev ärritus või väga nähtaval kohal, on näidustatud selle eemaldamine.

Naha näsakasvaja enne eemaldamist...

...ja peale eemaldamist ellipslõikega.


LAGIPEA RASUTSÜST EHK ATEROOM EHK PUDERKASVAJA

Selline kasvaja võib paikneda ka peas. Sellistel juhtudel patsient naljatamisi võrdleb end sarvilise või nukitsamehega. Kasvaja segab üksjagu juustekammimist ja mõjub ehmatavalt lähedastele. Lapselaps on üpris ehmunud, kui avastab armsa vanaema peast sarvemuksu, kas ikka ongi päris vanaema või muinasjutust tuntud vanatühi, kes on maskeerunud vanaemaks

Selline see "sarv" välja näeb

Sisu aga on selline. Klapib ühe terminiga: "puderkasvaja" Protseduuri käigus eemaldatakse tsüstikest

Nahahaava sulgemine. Ajakulu umbes 15 minutit.Tõstamaa Tervisekeskus | Nooruse 1 | telefon 44 71 940 | reg. nr. 10274684