TÜSISTUMATA LUUMURRUD-NIHESTUSED

Võib väita, et haiglavälistest jäsemetraumadest on 3/4 niiöelda "lihtsad". Luumõra, luuotste vähene nihkumine, sõrmede või õlaliigese "pesast väljaminek", sidemete venitus. Nende seisundite diagnoosimine, röntgenogrammi tõlgendus ja raviplaani koostamine on üks perearsti väikekirurgilise tegevuse osa. See võimaldab patsiendil saada abi kodulähedasest perearstikeskusest. Siinkirjutaja "armastus" selliste probleemide vastu pärineb paariaastasest töökogemusest Maarjamõisa Haigla traumapunktis ja praktikast Mustamäe Haigla traumapunkitst-traumatoloogia osakonnast. Sekka ka mõned täienduskursused.

Igapäevaseks tööks ongi luude-liigeste kinniste vigastustega tegelemine: venitus, õla ja sõrmeliigeste nihestuste paigaldamine, luumõra lahastamine,  vähekomplitseerunud kodarluu tüüpilise murru paigaldamine.

SÕRMENIHESTUSE PAIGALDAMINE

Vigastus võib tekkida kukkumisel, pallimängudel, jäseme järsul venitusel. Nihestunud liiges on ebaloomulikus asendis ja "lukus". Liikumine ei ole võimalik. Diagnoosi täpsustab röntgenipilt

Nii näeb välja nihestunud "pika Peetri" lõpplüli

Teostatud on sõrme tuimestus, edasine tegevus ei ole valus. Sõrmeots kaetakse meditsiinilise liimiga, nii on tohtri haare kindlam.

Liiges paigaldub kerge naksuga. Kohe taastub ka liikuvus.

Liigeskapsli paranemise soodustamiseks asetatakse mõneks nädalaks kipslahas.Tõstamaa Tervisekeskus | Nooruse 1 | telefon 44 71 940 | reg. nr. 10274684