SILMAPROTSEDUURID

Sagedasemad  silmaprotseduurid on seotud peamiselt võõrlehade eemaldamisega kas silma sarvkestalt või laugude alt. Hooletu töötamine käia, ketaslõikuruga, meisli ja haamriga on põhjus, miks satub silma hõõguvkuum metallikild. Hooletu tähendab seda, et ei kasutata kaitseprille. Lastel on sagedasemad üla või alalau alused võõrkehad: liiv, puu ja lehepraht on see mis toob väikese patsiendi arsti vastuvõtule. Senises praktikas kõige tavatum võõrkeha on väike udusuleke ülalau alt.

Arstlik tegevus silmavõõrkehade korral tähendab ennekõike hoolsat diagnostikat ja seisundi hindamist. Kui teadmised ja kogemused on piisavad võib alustada protseduuriga.

Silma sarvkesta võõrkeha eemaldamine. Silma valutundlikus on leevendatud erilise silmatilgaga. Nüüd järgneb protseduuri kõige vastutusrikkam osa, nõelaga võõrkeha eemaldamine. Meeldetuletus: sarvkesta paksus on keskmiselt 1,2-1,5 mm. Vääratus võib põhjustada tõsise silmavigastuse


6 aastane poiss. Tema mureks oli vasaku silma valu, kipitus, pisaratevool ja laugude turse. Pildil on näha pööratud ülalaug ja selle küljes väike võõrkeha. See eemaldatakse niisutatud vatitikuga pühkides, järgneb 3-4 päeva põletikuravi silmasalviga.

MEELESPEA PATSIENTIDELE

Töötamisel käia, meisli, ketaslõikuri jmt seadmega kasutada alati hästiliibuvaid kaitseprille või kumerat maski.

Mänguhoos ei tohi kunagi visata kaaslasele liiva või puulehti vastu nägu

Kui tuleb suur tuulehoog siis päris kindlasti keerutab see ka tolmu jm prahti endaga ühes. Aegsasti keera selg vastu tuult ja sule silmad. Igaks juhuks võib laskuda ka kükakile ja peita nägu põlvede-käte vahele.

 Tõstamaa Tervisekeskus | Nooruse 1 | telefon 44 71 940 | reg. nr. 10274684