LÜHISÕNUMID AJALEHTEDEST

Tõstamaa tohter õpetab suitsetamisest loobuma
10.12.2004 00:01
Pärnu PostimeesTeisipäeval, 14. detsembril kell 16 on Tõstamaal taastusravi kabineti ruumes järjekordne tervisekooli üritus, kus seekord räägitakse suitsetamisest ja tubakast loobumisest. Tõstamaa tervisekeskuse arst Madis Veskimägi läbis hiljuti interneti teel Ameerika Ühendriikide Wisconsini ülikooli kursuse suitsetamise kohta. "Sain vastava tunnistuse ja hulga häid mõtteid," rääkis Veskimägi.

Arstide seisukohalt on suitsetamine sõltuvus tubakasuitsus sisalduvast nikotiinist. Sõltuvusseisundi raviks ei piisa vaid keelamisest, vaid kasutama peab ravimeid, mis tasakaalustavad meeleolu, vähendavad suitsunälga ja esialgu asendavad suitsuga saadud nikotiinikoguse.

Hea tulemuse saavutamiseks suitsetamisest loobumisel on vajalikud motiveeritus, järjekindlus, koostöö meedikutega ja pere ning lähedaste toetus.

Veskimägi kinnitusel halvendab tubakasuits oluliselt peaaju tööd ja suitsetaja väsib kiiremini.

Suitsetavatel noormeestel on sagedased erektsioonihäired ja neidudel tekivad menstruatsioonimured.

Üritusel räägib Veskimägi suitsetamisest kui sõltuvusseisundist, terviseriskide hindamisest ja tänapäevastest võimalustest, kuidas suitsetamisest loobuda.

Kohapeal tehakse suitsetajaile põgus tervisekontroll ja hinnatakse nikotiinisõltuvust.

Määratakse ravimid ja moodustatakse suitsetamisest loobujate tugirühm.

Oodatud on Varbla-Tõstamaa valla elanikud, kel iseendal või kelle lähedasel on plaan suitsetamisest loobuda. Üritus on kõigile tasuta. (PP)

 


Suitsukeeld Itaalias

10.01.2005 20:26

Tänasest jõustus kõigis Itaalia restoranides, baarides, ametiasutustes ja teistes avalikes kohtades suitsetamise keeld.

Keelu täitmist hakkavad kontrollima erariides politseinikud ja keelatud kohas suitsetajat ähvardab kuni 275 euro suurune ehk üle 4300 Eesti krooni suurune rahatrahv. Ametlikel andmetel on Itaalias 14 miljonit suitsetajat. Eelmisel aastal jõustus samasugune keeld Iirimaal ja Norras, suitsetamine avalikes kohtades on kavas keelata ka Suurbritannias, Portugalis ja Rootsis.


Suitsust käisid loobumas 14aastased poisid
08.01.2005 00:01
Pärnu Postimees


Detsembris tuli Tõstamaa taastusravikabinetti suitsetamisest loobumise üritusele 15 inimese seas kolm 14-15aastast poissi. “Noorukid olid suitsetanud kolm-neli aastat,” rääkis Tõstamaa tervisekeskuse arst Madis Veskimägi. “Suitsetamisest loobuda tahtsid nad omal soovil.”

Kohaletulnuile räägiti suitsetamisest kui sõltuvushaigusest ning sellest, kuidas tahtejõu, tablettide ja närimiskummi abil suitsust loobuda.

Üheksa üritusel osalenut on Veskimägi kinnitusel olnud suitsuvabad juba ligi pool kuud ja enesetundega väga rahul.

Veskimägi kutsub kõiki suitsetamisest loobuda soovijaid teisipäeval, 11. jaanuaril kell 16 taas Tõstamaa taastusravikabinetti loengule. Üritus on kõigile tasuta. (PP)

 


Haigestumised jäid suurtormiga tulemata

14.01.2005 EPL

Helen Eelrand

Edela- ja Lääne-Eestis nädalavahetusel möllanud orkaani järel pole külmetushaigused levima hakanud.

“Vastuvõtul on käidud ainult väljavenitatud seljaga,” lausus Tõstamaa perearst Madis Veskimägi. “Olgem optimistid, ehk neid haigestumisi ei tulegi.”

Ka Pärnu perearstikeskusest öeldi, et suuremat haigestumist pole külmast veest ja tuulest hoolimata märgata.
Tervisekaitseinspektsiooni andmeil oli jaanuari esimesel nädalal ülemiste hingamisteede haigusjuhte 3141.

Tervisekaitseinspektsiooni viroloogia kesklabori juhataja Silver-Lello Jõks märkis, et jaanuari kohta on respiratoorseid haigusi registreeritud üllatavalt vähe. “Oleksime oodanud haigestumiste tõusu, aga tuli hoopis langus,” nentis ta.

Põhiliselt on levimas paragripp ja adenoviirus. Gripijuhte registreeriti eelmise nädala jooksul seitse. “Tallinna arstid on väga aktiivsed grippi diagnoosima ainult kõrge palaviku põhjal,” tõdes Jõks. “Tegelikult pole kindel, et tegemist on gripiga. Ka Euroopas on selles suhtes praegu rahulik.”Tõstamaa Tervisekeskus | Nooruse 1 | telefon 44 71 940 | reg. nr. 10274684